Jak zrobić szafę przesuwną?

Chcesz dowiedzieć się jak wykonać szafę przesuwną? Zapoznaj się zatem z poniższym artykułem na ten temat.

Samodzielne wykonanie szafy to nie tylko duża oszczędność w budżecie domowym, ale także powód do dumy. Własnoręcznie wykonany mebel ma ogromną przewagę nad gotowym modelem dostępnym w salonie meblowym. Przez dobór odpowiednich materiałów będzie one zdecydowanie solidniejszy i bardziej dopasowany do naszych potrzeb, szczególnie w przypadku niestandardowych wymiarów.

Projekt szafy

Przed rozpoczęciem planowania konstrukcji i wyborem materiałów należy się zastanowić, jaki model chcemy wykonać oraz jakie ma on pełnić funkcje. Samodzielnie możemy wykonać zarówno szafę wnękową, jak i wolnostojącą. Bardzo ważny jest również sposób otwierania mebla. Obecnie bardzo modne są szafy otwierane za pomocą drzwi przesuwnych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić nieco miejsca w pomieszczeniu.

Podstawą sukcesu całego zadania jest prawidłowo przygotowany projekt. Najlepiej narysować go odręcznie na kartce nanosząc wszystkie wymiary i uwzględniając potrzeby. Na tym etapie należy też wiedzieć, co będziemy w niej przechowywać. Jeżeli będą to tylko ubrania codzienne i okrycia wierzchnie, to wnętrze szafy najlepiej podzielić na dwie strefy – tę z półkami i na tę z drążkiem do zawieszania wieszaków. Jest to najpraktyczniejsze rozwiązanie. Natomiast, jeśli mamy zamiar przechowywać w szafie ciężkie przedmioty, to musimy pamiętać, aby każdą półkę odpowiednio wzmocnić na przykład za pomocą specjalnych kątowników. Oczywiście w projekcie należy również uwzględnić szerokość prowadnic, zawiasów i wszystkich mocowań.

Wykonanie szafy – krok po kroku

Wbrew pozorom mając odpowiednie narzędzia, budowa szafy nie jest skomplikowanym procesem. Ważne jest, aby rozpocząć pracę dopiero wtedy, gdy skompletujemy wszystkie narzędzia i niezbędne materiały potrzebne do jej zbudowania.

Prace rozpoczynamy od dokładnego wymierzenia płyty będącej korpusem szafy. Następnie docinamy ją za pomocą pilarki. Po wycięciu wszystkich elementów łączymy je ze sobą za pomocą specjalnych kołków, na które wcześniej należy wyciąć otwory. Gdy korpus szafy jest gotowy, to przy użyciu wiertarki montujemy prowadnice, na których będą zamocowane półki. Jeśli w naszym projekcie przewidziany jest drążek na wieszaki, to montujemy również jego uchwyty. Ostatnim etapem po zamontowaniu wszystkich półek, szuflad itd. są drzwi. Jeśli zdecydujemy się na drzwi przesuwne, to w pierwszej kolejności należy zamontować prowadnice, w której te drzwi będą się swobodnie przesuwać. Po wymierzeniu i wycięciu drzwi montujemy w mechanizmy jezdne, osadzamy na prowadnicach i regulujemy ich pracę. Na tym etapie warto też ograniczyć ich zasięg za pomocą stoperów.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.