Jaką bramę garażową wybrać? Rolowana vs. segmentowa

Do najpopularniejszych typów bram, wybieranych przez klientów zalicza się bramy rolowane oraz segmentowe. Oba warianty mają jednak swoje wady i zalety. Przed podjęciem decyzji, warto zastanowić się co będzie lepsze. W poniższym artykule opiszemy oba rodzaje, dzięki czemu dokonasz słusznego zakupu. Pamiętaj, że źle dobrana brama garażowa ma istotny wpływ na funkcjonowanie garażu, jak również komfort wyjeżdżania i wjeżdżania do domu.

Brama garażowa rolowana – wady i zalety

Brama rolowana jest nazywana w ten sposób przez wzgląd na sposób, w jaki jest otwierana i zamykana. Podczas podnoszenia się bramy, pancerz zostaje nawijany na rurę nawojową (coś w rodzaju wału napędowego) i umieszczany na skrzyni nawojowej (kasecie). Kaseta jest montowana zaraz nad wjazdem do garażu, więc pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni. Bramy te są wyposażone w elektryczny napęd, dzięki czemu mogą być sterowane pilotem. W przypadku braku zasilania, można je obsługiwać manualnie.

Montuje się je na dwa sposoby, w zależności od potrzeb – na zewnątrz lub wewnątrz garażu. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku niskich nadproży garażu.

Do zalet bram rolowanych należy przede wszystkim ich wysoka trwałość i solidność. Są przeważnie wykonane z odpornego na korozję aluminium. Powierzchnia lameli jest wykończona farbą epoksydową, odporną na zarysowania i promienie słoneczne. Główną wadą jest przede wszystkim ich wysoka cena. W dodatku, takie rozwiązanie nie posiada aż tylu rodzajów wzornictwa. Można wybrać tylko między kilkoma rodzajami faktur.

Brama segmentowa do garażu

Znacznie popularniejszą alternatywą jest brama segmentowa. Jest montowana wyłącznie na zewnątrz garażu. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku, gdy przed garażem mamy ograniczoną przestrzeń, bo np. nasz wjazd znajduje się zaraz przy ulicy. Jednak sam garaż musi być przestrzenny, aby pomieścić chowającą się bramę. Jeżeli nasz garaż jest niewielki, to rozwiązanie może nie być dla nas zbyt dobre.

Popularnym wariantem bram segmentowych jest wariant górny, chociaż na rynku dostępne są także otwierane do boku.

Ich zaletą z pewnością będzie termoizolacja. Dlatego jeżeli mamy ogrzewany garaż i chcemy w nim zachować ciepło – powinniśmy wybrać właśnie bramę segmentową. Przeważnie bramę otwieramy manualnie, lecz są dostępne warianty sterowane pilotem.

Asortyment bram segmentowych jest bardzo szeroki. Możemy wybierać spośród przeróżnych faktur, kolorów i wzorów. Brama segmentowa będzie dobrym wyborem dla tych, którzy chcą zachować spójny wystrój domu z garażem. Jest zatem najczęściej wybierana przez inwestorów i projektantów. Kolejną zaletą będzie również relatywnie niska cena.

Jaką bramę garażową wybrać?

Podejmując decyzję musisz wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • rozmiar garażu – jeżeli wnętrze garażu jest niewielkie, brama segmentowa może nie zmieścić się do środka i zarysować samochód,
  • osobiste preferencje – jeżeli zależy Ci na spójnej aranżacji zarówno domu, jak i garażu – brama segmentowa będzie zdecydowanie lepszym wyborem,
  • dostępny budżet – pamiętaj, że brama rolowana jest urządzeniem trwałym i solidnym, ale również stosunkowo droższym.

Bramy garażowe mogą stanowić istotny element funkcjonalności naszego garażu. Będą stanowiły o komforcie wjeżdżania i wyjeżdżania z domu, jak również będą miały wpływ na temperaturę pomieszczenia. Jeżeli nasz garaż jest zintegrowany z domem, musimy spodziewać się tego, że wybierając nieodpowiednie rozwiązanie oziębimy dom.

Źródło zdjęcia: freepik.com.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.