Jaka chemia znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie?

Artykuł partnera.

Do realizacji projektu budowlanego należy się odpowiednio przygotować. Mowa tu nie tylko o zakupie wysokiej jakości materiałów i elementów instalacji, ale także pozostałych produktów niezbędnych do prawidłowego wykonania prac na placu budowy. Tymi artykułami jest wszelkiego rodzaju chemia budowlana. W dzisiejszym artykule przedstawimy chemię znajdującą szerokie zastosowanie w budownictwie. Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.

Czym jest chemia budowlana?

Chemia budowlana to określenie, które w ostatnim czasie uległo znacznemu rozszerzeniu. Dawniej odnosiło się wyłącznie do dodatków do betonu. Jednak nie do wszystkich, bo mianem chemii budowlanej można było określać wyłącznie zaprawy i impregnaty charakteryzujące się konkretnymi właściwościami.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie ImmerBau z Poznania, zajmującej się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej: Obecnie do grupy produktów wchodzących w skład chemii budowlanej zaliczają się wszystkie dodatki do mieszanek betonowych oraz pozostałe płynne i sypkie preparaty wykorzystywane na placu budowy. Chemia budowlana znajduje zastosowanie nie tylko na każdej budowie, ale także podczas wykonywania wszelkich napraw czy remontów.

Jakie rodzaje chemii budowlanej wyróżniamy?

Podstawowy podział chemii budowlanej obejmuje mieszanki suche, gotowe masy oraz materiały powłokowe. W pierwszej kategorii znajdują się produkty stosowane do łączenia ze sobą materiałów wykorzystywanych w czasie budowy. Zaliczają się do nich przede wszystkim cenione przez fachowców zaprawy murarskie, kleje oraz gładzie. Grupa gotowych mas obejmuje m.in. tynki, silikony i okładziny, które używane są do wygładzania ścian przed kolejnymi etapami prac wykończeniowych. Materiały powłokowe z kolei stosuje się w celu wykonania różnego typu warstw chroniących powierzchnie oraz nadających im atrakcyjny wygląd. Produkty takie jak farby, lakiery, grunty czy rozpuszczalniki stanowią najobszerniejszą grupę chemii budowlanej.

Chemia budowlana wykorzystywana w budownictwie

Obecnie w budownictwie wykorzystywane są wszystkie rodzaje chemii budowlanej. Każdy etap prac na placu budowy wymaga zastosowania różnego typu produktów. Podczas stawiania murów doskonale sprawdzają się mieszanki suche, które pozwalają na wykonanie mieszanin niezbędnych do prawidłowego zespolenia pustaków, bloczków betonowych czy cegieł. W trakcie wykańczania ścian stosowane są warstwy zabezpieczające powierzchnię przed działaniem negatywnych czynników atmosferycznych. Warstwy te wykonywane są z gotowych mas w postaci tynków lub okładzin elewacyjnych. W ostatnim etapie prac wykończeniowych zastosowanie znajdują materiały powłokowe. Nałożenie farby na tynk pozwala jeszcze lepiej zabezpieczyć powierzchnię, a dodatkowo nadać jej estetycznego wyglądu.

Wybór chemii budowlanej – co warto wiedzieć?

Każda kategoria chemii budowlanej składa się z dziesiątek podobnych artykułów pochodzących od różnych producentów. Z tego powodu wybór najlepszego z nich zwykle stanowi całkiem trudne zadanie. Aby dokonać właściwego wyboru, trzeba zwracać uwagę na właściwości oraz skład chemiczny konkretnego środka. Jego cena schodzi w tej sytuacji na dalszy plan. Informacje dotyczące danej zaprawy czy farby ochronnej do betonu znajdują się na karcie technicznej produktu. Jeżeli masz wątpliwości co do składu wybranego przez siebie preparatu, zawsze możesz zwrócić się do pracownika sklepu, w którym dokonujesz zakupu lub bezpośrednio do producenta. Precyzyjne zbadanie parametrów przed zastosowaniem pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek związanych z użyciem środka, który nie jest przeznaczony do konkretnej powierzchni.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.