Jaką kostkę brukową wybrać?

Artykuł partnera.

Budowa domu jednorodzinnego to nie tylko projektowanie samego budynku i aranżowanie wystroju wnętrz. Duże znaczenie ma również przestrzeń okalająca dom – to, jak zostanie zaprojektowany podjazd i ogród, ma duże znaczenie zarówno dla komfortu domowników, jak również ich samopoczucia. W dzisiejszym artykule powiemy o tym, jaką kostkę brukową wybrać na domową działkę.

Modna kostka brukowa w 2022 roku

Jaka jest modna kostka brukowa w 2022 roku? Cóż, prawdę mówiąc, bruk jest jednym z tych elementów krajobrazu, których upływ czasu się ima. Oznacza to, że wiele rodzajów kostek to tak naprawdę modele ponadczasowe. Przede wszystkim warto zastanowić się nad kolorem.

Kostka na podwórko, podjazd czy taras powinna dobrze komponować się z kolorem elewacji domu. Generalnie w tym aspekcie do wyboru mamy dwie opcje:

  • kolor elewacji domu, dachu i kostki brukowej z tej samej palety barw – np. czerwień, beże i brąz,
  • kolor kostki brukowej kontrastujący z kolorem elewacji i dachu – np. zimna biel i czerwień.

Pierwsza opcja z pewnością będzie bezpieczniejsza – pozwala ona praktycznie na 100% uniknąć estetycznych zgrzytów. Jednak dobrze dobrane odcienie kontrastujące ze sobą mogą prezentować się bardzo oryginalnie.

Jaka kostka brukowa będzie odpowiednia?

Zastanawiając się nad tym, jaka kostka brukowa będzie idealna na podwórko, musimy wiedzieć, jakie rodzaje kostek w ogóle mamy do wyboru. W sklepach budowlanych, takich jak strefabudowy.com.pl, można znaleźć następujące typu kostki na podwórko:

  • strukturalna – kostka o regularnej formie, która do złudzenia przypomina naturalny kamień,
  • łupana – podobna do strukturalnej, jednak jej brzegi są obłupywane, przez co każda sztuka ma nieco inny kształt. Dzięki temu bruk prezentuje się bardziej naturalnie,
  • szczotkowana – bruk szczotkowany prezentuje się ciekawie, ponieważ obróbka sprawia, że powierzchnia nabiera ozdobnego wyglądu i uwydatnia pory. Na takiej kostce można zaobserwować płynnie przechodzące między sobą odcienie szarości,
  • płukana – w takiej kostce wypłukuje się warstwę wierzchnią, przez co powstaje oryginalny efekt ziarnistości,
  • postarzana – po odpowiedniej obróbce, kostka nabiera efektu starego, nieregularnego bruku. Idealnie sprawdza się w domach zaprojektowanych w stylu tradycyjnym, rustykalnym czy prowansalskim.

Kostka na podwórko – co wybrać?

Wystarczy wejść na stronę sklepu budowlanego, takiego jak Strefa Budowy, by przekonać się, że obecna oferta kostek brukowych jest bardzo szeroka. Jaka kostka na podwórko będzie zatem najlepsza? Uniwersalna zasada brzmi, że im bardziej nowoczesna i minimalistyczna jest bryła domu, tym gładszy, bardziej regularny powinien być bruk. W nowoczesnych domach można postawić na przykład na kostkę szczotkowaną. Kostka łupana czy postarzana jest raczej zarezerwowana dla domów utrzymanych w stylu wiejskim, klasycznym, czy – jak wspomnieliśmy wyżej – prowansalskim i rustykalnym.

Wzory kostki brukowej na tarasie – czy warto?

Czy warto układać wzory kostki brukowej na tarasie? Z pewnością tak! Co więcej, jeśli taras wychodzi na trawnik, można popuścić wodze fantazji nieco bardziej niż w przypadku bruku na podjeździe. Jeżeli jednak taras znajduje się blisko podjazdu, pamiętaj, by wzory kostki brukowej na tarasie i podjeździe dobrze ze sobą korespondowały.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.