Jaki będzie najlepszy materiał do wykonania schodów wewnętrznych?

Schody wewnętrzne to bardzo istotny element, którego nie może zabraknąć w żadnym wielopiętrowym domu. Wykonane mogą być one z różnych materiałów i w tym poradniku skupimy się na prezentacji zalet i wad poszczególnych rodzajów schodów.

Schody już od dawna przestały być wyłącznie elementem funkcyjnym w domach wielopiętrowych. Nie służą wyłącznie do stworzenia ciągu komunikacyjnego pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami, ale są obecnie niezwykle istotnym elementem wystroju wnętrza. Dobierając schody należy zatem pomyśleć nie tylko o ich solidności i wyglądzie ale również estetyce. Dużo w tej sprawie zależy od tego, z jakiego materiału zostaną wykonane schody. W poniższym poradniku postaramy się wam zatem przedstawić, z jakich materiałów mogą zostać wykonane schody wewnętrzne i który będzie najlepszym wyborem.

Schody drewniane – elegancja w każdym domu

Naszą listę materiałów, z jakich mogą zostać wykonane schody wewnętrzne otwierać będą schody drewniane. Ten typ schodów sprawdza się zwłaszcza w sytuacji, gdy po jakimś czasie zostało dobudowane dodatkowe piętro. Wszystko dzięki temu, że ich montaż nie wymaga stworzenia fundamentu czy też zrywania znajdującej się już podłogi. Ich atutem jest również niska waga oraz stosunkowo prosty sposób ich łączenia ze stropem. Nie bez znaczenia jest również fakt, że schody drewniane zajmują bardzo mała ilość miejsca. Będą zatem idealne w małych metrażowo domkach piętrowych. Na uwagę zasługuje również to, że dostępne są one w różnorakich rozwiązaniach konstrukcyjnych. Od schodów drewnianych o spiralnej strukturze po chociażby schody kacze.

W przypadku schodów drewnianych warto również mieć na uwadze, że można je kupić jako gotowy zestaw do montażu lub też zamówić je pod wymiar u producenta. Bez wątpienia dużą ich zaletą jest estetyka. Schody drewniane nadają bowiem każdemu pomieszczeniu niezaprzeczalnej elegancji i stylu. Za sprawą różnych gatunków drewna i ich odcieni, wkomponowanie ich w danym pomieszczeniu nie będzie stanowić najmniejszego problemu.

Decydując się na schody z drewna trzeba mieć jednak świadomość, że drewno to materiał, który cały czas pracuje i z czasem schody tego rodzaju mogą zacząć skrzypieć.

Nowoczesne mieszkanie – miejsce gdzie odnajdą się schody szklane

Kolejnym materiałem, z jakiego mogą zostać wykonane schody wewnętrzne jest szkło. Ten rodzaj schodów jest nadal stosunkowo rzadko spotykany w domach. Nie można jednak schodom ze szkła odmówić nietypowego wyglądu i wyjątkowego efektu stylistycznego, jaki zapewniają. Schody szklane praktycznie zawsze stanowić będą centralny akcent danego pomieszczenia i to na nich będzie skupiał się wzrok wszystkich gości. Schody szklane nie będą również pasować do każdego wnętrza. Sprawdzą się głównie w domach urządzonych w nowoczesnym stylu.

Sporą zaletą schodów szklanych jest plastyczność samego tworzywa. Dzięki temu mogą one przybierać różnorodne kształty. Zaletą będzie również fakt, że przepuszczają one światło. Przez ten fakt, pomieszczenie, w którym zostały zainstalowane na pewno będzie jasne i świetliste. Dodatkowy efekt świetlny można uzyskać montując na schodach szklanych podświetlenie LED.

Niestety w porównaniu do innych schodów, te szklane nie mogą pochwalić się aż taką wygodą użytkowania. Będą też znacznie łatwiej brudzić się niż schody drewniane czy betonowe. Z tego też względu raczej nie zaleca się montażu tego typu schodów w domach gdzie są małe dzieci czy też osoby starsze. Na odnotowanie zasługuje również fakt, że schody szklane są najbardziej kosztowne ze wszystkich wspomnianych w poniższym artykule.

Schody betonowe – solidność i trwałość

Ostatni z materiałów do konstrukcji schodów, jaki tutaj omówimy to beton. Schody betonowe najczęściej powstają już na etapie stawiania konstrukcji domu. Beton jest bez wątpienia wytrzymałym materiałem, który przez wiele lat pozostaje w takim samym stanie. Schody betonowe z całą pewnością nie będą skrzypieć czy też uginać się pod obciążeniem. Niestety chodzenie po nich na bosaka jest mało przyjemne i komfortowe. Wymagają zatem wykończenia ich wykładziną czy też nakładkami na stopnie co podniesie całkowity koszt. Istotne jest również to, że na schody betonowe należy zdecydować się już na etapie projektowania domu. Ich późniejsza implementacja może być bowiem niezwykle utrudniona.

Przedstawiliśmy wam najpopularniejsze materiały, z jakich wykonane mogą zostać schody wewnętrzne. Które jednak będzie najlepiej wybrać? Jak sami widzicie nie ma rozwiązania idealnego i każdy posiada swoje plusy, jak i minusy. Jednak ze względu na swój uniwersalny charakter, możliwość dopasowania do niemal każdego wnętrza i łatwość montażu w większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będą schody drewniane. Jeżeli jednak macie inne oczekiwanie wobec schodów to nic nie stoi na przeszkodzie, abyście wybrali inny rodzaj, który sprosta waszym wymaganiom i gustom.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.