Jaki odkurzacz wybrać, o czym pamiętać?

Sprzątanie bywa żmudnym zajęciem, szczególnie gdy w domu jest sporo trudno dostępnych zakamarków i różnych płaszczyzn do wyczyszczenia. Dużo problemów potrafią pod tym względem sprawić podłogi. Powstają one z różnych materiałów i bywają pokrywane rozmaitymi wykładzinami oraz dywanami. Każde z tych rozwiązań wymaga odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia. Dziś słów kilka o tym, jaki odkurzacz wybrać i o czym pamiętać, by cieszyć się czystością w naszych domach!

Co jest potrzebne do czyszczenia podłóg?

Z podłóg trzeba usuwać kurz, drobne śmieci oraz głębiej wbity brud. O ile gładkie powierzchnie można umyć, np. przy użyciu mopa i odpowiedniego detergentu, tak dywany i wykładziny materiałowe wymagają innego podejścia. Chodzi tu oczywiście o odkurzacz.

Jak już sama nazwa wskazuje, urządzenie to ma usunąć kurz oraz drobne śmieci. Jeśli jednak powierzchnie do odkurzania są dość spore – bo odkurzać można też powierzchnie gładkie – warto pomyśleć o wygodnym rozwiązaniu.

Dzisiaj odkurzacz może być urządzeniem wielofunkcyjnym. Czyli może nie tylko pochłaniać kurz, drobnoustroje, roztocza i paproszki, ale też prać dywany i wykładziny, myć podłogi z gładkiego tworzywa, a przy tym zapobiegać kurzeniu się podczas sprzątania. Dobrym przykładem takich urządzeń są odkurzacze Karcher.

Dlaczego właściwy wybór odkurzacza jest tak istotny?

Odkurzony dywan i podłoga
Źródło: Freepik.com

Niestety, jako społeczeństwo zmagamy się z coraz większą ilością alergii, które potrafią ujawnić się w różnym wieku. Oznacza to, że trzeba częściej odkurzać i usuwać inne potencjalne alergeny występujące w domach, jak roztocza, zwierzęca sierść, czy po prostu zabrudzenia wniesione z zewnątrz.

Odkurzacze Karcher doskonale spełniają oczekiwania nawet bardziej wymagających osób.

Aby uniknąć niepotrzebnego kurzenia się podczas sprzątania, można wybrać odkurzacz z filtrem wodnym. Zazwyczaj jest to urządzenie bezworkowe, a wspomniany filtr powoduje, że powietrze wydmuchiwane przez urządzenie, jest o wiele czystsze, niż w przypadku tradycyjnych odkurzaczy. Co więcej spora większość odkurzaczy z filtrem wodnym może zebrać z podłogi przynajmniej niewielkie ilości rozlanych płynów.

Osoby, które mają problem ze schylaniem się, mogą zakupić odkurzacz pionowy. Podczas sprzątania takim urządzeniem, użytkownik sam zachowuje postawę pionową, a odkurzacz jest tak skonstruowany, że nie odczuwa się jego ciężaru podczas sprzątania. Tego typu odkurzacze są w większości bezprzewodowe, co oznacza, że nie trzeba się martwić przełączaniem ich między gniazdkami. Co więcej, zajmują one znacznie mniej miejsca, niż odkurzacze tradycyjne, co ma znaczenie podczas przechowywania.

Odkurzacze workowe i bezworkowe

Odkurzacze Karcher dzielą się też na workowe i bezworkowe. W tych pierwszych – jak sama nazwa wskazuje – zebrany brud zbiera się w specjalnym worku wewnątrz odkurzacza. Często są to worki jednorazowego użytku – po zapełnieniu należy wymienić taki worek na nowy. W odkurzaczach bezworkowych brud zbiera się w specjalnym pojemniku, który jest jednak łatwy do opróżnienia i zachowania w czystości.

Każdy może więc wybrać najwygodniejsze dla siebie rozwiązanie, pamiętając jednak, że odkurzacz trzeba gdzieś przechowywać, opróżniać co jakiś czas i że niektóre modele mogą dbać o nasze zdrowie bardziej, bo wydmuchują czystsze powietrze, niż inne modele.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.