Jaki piec laboratoryjny kupić – nowy czy używany?

Piec laboratoryjny jest niezbędnym elementem dobrze doposażonego laboratorium, spełniając wiele ważnych funkcji. Są to urządzenia konwekcyjne, które są szeroko stosowane w przemyśle wytwórczym i naukowym. Poniższy tekst przybliża, jaki model lepiej wybrać: nowy czy używany?

Dlaczego lepiej wybrać nowy piec?

Dzięki wybraniu pieca nowego laboratorium może wybrać urządzenie o określonym zakresie temperatur, rozmiarze, konfiguracji komory itp., aby dokładnie dopasować go do aktualnych potrzeb. Nowe piece mają zazwyczaj dłuższy okres użytkowania i są mniej awaryjne w porównaniu z używanymi urządzeniami, co przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji w dłuższej perspektywie czasowej.

Zazwyczaj są one objęte pełnym wsparciem producenta oraz posiadają gwarancję. Zapewniona jest dostępność części zamiennych, które nadal są produkowane oraz wsparcie techniczne i aktualizacje oprogramowania. Producent może również oferować szkolenie z obsługi, dokumentację oraz inne materiały pomocne w eksploatacji urządzenia.

Taki wybór jest również mniej podatny na awarie i problemy związane z zużyciem, co może zapewnić wyższą niezawodność i dłuższą żywotność w porównaniu z używanymi urządzeniami.

Kiedy lepiej wybrać piec używany?

Używany piec laboratoryjny jest dobrym wyborem, jeśli laboratorium posiada ograniczony budżet i nie może sobie pozwolić na nowy model. Jest bardziej przystępną opcją, która pozwoli Ci na zaoszczędzenie, a wysokość samych oszczędności jest zależna od rodzaju pieca, stanu technicznego oraz dostępności.

Kolejnym czynnikiem jest to, przez jaki czas zamierzasz korzystać z zakupionego pieca laboratoryjnego. Jeśli potrzebujesz danego modelu jedynie tymczasowo, bardziej rozsądny będzie zakup lub wynajem pieca używanego. Takie urządzenie można odsprzedać po zakończeniu projektu, do którego będzie on przeznaczony.

Zwróć uwagę na to, czy zespół pracujący w laboratorium posiada już wiedzę na temat danego modelu. Może się zdarzyć, że dany piec nie jest już dostępny jako nowy. W tej sytuacji bardziej stosowny może być zakup pieca używanego, o którym chemicy mają już wiedzę.

W przypadku nowych modeli wiele zostało już wycofanych z produkcji, a ich dostępność jest ograniczona. Jeśli potrzebny jest piec o konkretnych parametrach, który nie jest już produkowany, wtedy warto kierować się w kierunku pieców używanych.

Na co zwrócić uwagę wybierając piec laboratoryjny?

Piece laboratoryjne są przeznaczone do wielu zastosowań, a zakres ich funkcji może być szeroki. Przy ich wyborze należy zwracać uwagę na kilka czynników. Istnieją trzy główne typy pieców laboratoryjnych: komorowe, rurowe i wysokotemperaturowe.

Ważną kwestią jest wielkość pieca laboratoryjnego. Objętość pieca musi być wystarczająca do zaspokojenia potrzeb przestrzennych ogrzewanych materiałów. Idealnie należy zapewnić miejsce dla wielu próbek.

Maksymalna temperatura pieca laboratoryjnego to kolejna cecha, która ma znaczenie przy wyborze najbardziej odpowiedniego pieca. Niektóre modele mogą rozgrzewać się nawet do temperatury 1600 st. C.

Technologia grzewcza

Ważny jest również wybór technologii grzewczej wykorzystywanej do regulacji temperatury w piecu. Zwykle jest to termostat obsługiwany za pomocą włącznika i wyłącznika on/off. Dostępne są też zawory proporcjonalne oraz kontroler PID, który oblicza ilość energii wymaganej do utrzymania pieca laboratoryjnego w ustawionej temperaturze i zapobiega utracie ciepła – metoda ta jest zwykle najbardziej energooszczędna.

W zależności od wymagań, wloty i wyloty powietrza niektórych modeli mogą być regulowane w celu regulacji wilgoci oraz odprowadzania spalin.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.