Jakie drzewa z szyszkami wybrać do ogrodu?

Drzewa iglaste sadzone są ochoczo, nie tylko ze względu na to, że są praktycznie bezobsługowe, ale również dlatego, że komponują się wspaniale ze wszystkimi roślinami, mogą tworzyć tło, pokrywać niedostępne tereny, pełnić rolę żywopłotu lub szpaleru. Ich różnorodność w zakresie koloru, pokroju i wymagań sprawia, że nawet ogrody z przewagą iglaków mogą być niesamowite i budzić zachwyt odwiedzających.

Dlaczego wybieramy rośliny iglaste do ogrodów?

Krytycy zarzucają drzewom i krzewom iglastym nudę i monotonię, której nie spotykamy u roślin kwitnących. Nic bardziej mylnego, iglaki mogą mieć bardzo ciekawe szyszki, a niektóre z nich tworzą nawet nietypowe szyszkojagody. Poniżej przedstawiono najciekawsze drzewa z szyszkami – także drzewa z czerwonymi szyszkami oraz drzewo z szyszkami do góry.

Kolorowe akcenty na iglakach – drzewa z szyszkami

Cisy są niezwykle popularne w naszym kraju. To długowieczne drzewa lub krzewy, które charakteryzują się miękkimi i lekko błyszczącymi igłami. Cis to roślina dwupienna, oznacza to, że możemy spotkać egzemplarze męskie oraz żeńskie. Żeńskie osobniki cisów mają bardzo ciekawe nasiona, które otoczone są jaskrawoczerwoną osnówką. Jest to przysmak ptaków – warto w tym miejscu zaznaczyć, że cała roślina jest bardzo trująca, za wyjątkiem czerwonych osnówek.

Drzewo z szyszkami do góry – jodła koreańska

Jodła koreańska z szyszkami

Kolejną rośliną, o której warto wspomnieć jest jodła koreańska. Drzewo ma zazwyczaj pokrój stożkowaty, ale zdarzają się odmiany o odmiennym ułożeniu pędów. W sprzedaży często znajdziemy odmiany szczepione na pniu lub karłowe. Jodła koreańska jest najczęściej sadzona w przydomowych ogrodach ozdobnych ze względu na sterczące fioletowe szyszki. Warto zaznaczyć, że to drzewo z szyszkami do góry bardzo wcześnie je wytwarza, już po paru latach od posadzenia możemy obserwować pierwsze okazy.

Jakie jeszcze drzewa iglaste z szyszkami?

Na uwagę zasługuje niewielkie i wolno rosnące drzewo z czerwonymi szyszkami, jakim jest świerk pospolity ‘Acrocona’. Zwarte szyszki wyrastają z końcówek pędów, są czerwonawe, co bardzo dobrze kontrastuje z zielonymi igłami. Drzewko idealnie sprawdzi się w niewielkich ogrodach przydomowych, ogrodach skalnych i japońskich.

Świerk z szyszkami w ogrodzie

Wymaga słonecznego stanowiska i żyznej gleby. Świerk dwubarwny pochodzi z Japonii, w naszym klimacie roślinie wolno, docelową wielkość osiąga po 10 latach. Ma ciekawy pokrój, kolor igieł oraz nietypowe, ceglastej barwy szyszki. Nazwa dwubarwny wzięła się z koloru igieł, które od spodu są jaśniejsze niż z wierzchu.

Jodła z czerwonymi szyszkami

Istnieją też drzewa z szyszkami, takie jak jodły. Charakteryzują się one czerwonymi szyszkami. Jodła z czerwonymi szyszkami, to na przykład jodła numidyjska ‘Glauca’ lub jodła koreańska ‘Silberlocke’. Są to raczej niewielkie krzewy, które wydają liczne, ale nieduże szyszki. Te gatunki jodły to najpopularniejsze drzewa z czerwonymi szyszkami.

Cis z czerwonymi szyszkami

Jałowce to rośliny iglaste, które tworzą szyszkojagody. Najpopularniejszy jałowiec pospolity tworzy liczne niebieskawe kuleczki, szyszkojagody tego gatunku to znana i ceniona przyprawa. Liczne owoce tworzy też jałowiec sabiński, po dojrzeniu są one czarne. Jałowce występują w różnych odmianach, każda z nich charakteryzuje się inną cechą. Mogą mieć różny pokrój, ubarwienie igieł, a także ich ułożenie względem siebie. Zestawianie ze sobą różnych odmian tego samego gatunku może dać zniewalające efekty wizualne.

Imponujące rozmiary szyszek – duże szyszki z jakiego drzewa?

Sosna z dużymi szyszkami

Niektóre drzewa iglaste tworzą potężne szyszki. Z jakiego drzewa otrzymamy duże, dekoracyjne szyszki? Najprędzej będzie to sosna z dużymi szyszkami.

Sosny z gatunku limb wydają dość duże, smukłe i walcowate szyszki, okazy mogą mieć nawet 8 cm długości. Nie są to jednak szyszkowi rekordziści. Rodzima sosna czarna to duże drzewo, a szyszki, które pojawiają się w szczytowych częściach korony mają nawet 10 cm długości. To dopiero sosna z dużymi szyszkami!

Duże szyszki – z jakiego drzewa jeszcze?

Sosna koreańska to drzewo o dużych rozmiarach, tworzy piękne i zwarte szyszki. Pisząc o wielkich szyszkach na sosnach, nie sposób nie wspomnieć o sośnie żółtej lub o sośnie Jeffrey’a. Szyszki tej ostatniej mogą mieć nawet 35 cm długości. Robi wrażenie!

Nieco mniejsze szyszki wydaje popularna w klimacie śródziemnomorskim sosna pinia. Nasiona tej rośliny są jadalne. Inna sosna z dużym szyszkami to sosna himalajska. Jej szyszki są wiszące, walcowate, nierzadko osiągają do 25 cm długości.

Drzewa iglaste z szyszkami – tyle szyszek na jednym drzewie!

Oprócz tego, że drzewa iglaste mogą tworzyć kolorowe i duże szyszki warto też zwrócić uwagę na ich ilość. Niewielkie, o standardowej barwie szyszki mogą być naprawdę imponujące, jeśli będzie ich mnóstwo na jednym drzewie. Poniżej ciekawsze odmiany, które warto rozważyć planując nasadzenia w swoim ogrodzie. Niektóre z nich to prawdziwe rarytasy.

Imponujące drzewa z szyszkami:

  • Jodła hiszpańska ‘Fastigata’ – niewielkie drzewko, na końcach sztywnych gałązek zlokalizowane są małe, fioletowe szyszki.
  • Jodła hiszpańska ‘Glauca’ – na uwagę zasługują nie tylko szyszki obficie występujące na końcach gałęzi, ale również pokrój rośliny i ułożenie igieł na pędzie. Kwiatostany męskie pojawiają się licznie i mają purpurową barwę.
  • Choina różnolistna – prawdziwa perełka wśród roślin iglastych. Ma miękkie igły, zwisające gałązki, na których licznie pojawiają się małe i rozwarte szyszki.
  • Cyprys wielkoowocowy – to jeden z przedstawicieli cyprysów, które posiadają ciekawe owoce. Są to kuliste szyszki wyglądem przypominają miniaturowe piłeczki do nogi.
  • Czwórczak orzechowy – mało komu znane drzewo. Pochodzi z Azji, u nas występuje raczej jako ciekawostka wśród kolekcjonerów. Owoce przypominają niedojrzałe orzechy włoskie.
  • Modrzew zachodni – gatunek pochodzi z Ameryki Północnej, na gałęziach dojrzałego osobnika pojawiają się kwiatostany męskie w postaci szyszek.

Czy drzewa liściaste tworzą szyszki? Jakie są szyszki drzew liściastych?

Olsza jako drzewo z szyszkami w ogrodzie

Niektóre rośliny liściaste tworzą kwiatostany, które wyglądem przypominają te spotykane u roślin iglastych. Niektórzy uważają, że nie ma czegoś takiego, jak szyszki roślin liściastych, ale wystarczy spojrzeć na przykład na sumaka octowca, by jego kwiatostan skojarzyć z świerkami lub jodłami.

Bardzo ciekawymi gatunkami są olsze, zarówno te występujące pospolicie na terenie naszego kraju, jak i te bardziej dekoracyjne i poszukiwane przez kolekcjonerów. Taką rośliną jest olsza sercowata. Drzewo to występuje naturalnie we Włoszech, jednopienna roślina tworzy parocentymetrowe owocostany o szyszkowatym kształcie, w których zawarte są liczne nasiona.

Autorka artykułu:
Aleksandra – ogrodnik z wykształcenia i z zamiłowania.

Źródła:

  • Vrestiak, Z. Osvald, Leksykon iglaków, Multico, Warszawa 199,
  • Lancaster, Wielka Księga Roślin Ogrodowych, Świat Książki, Warszawa 2004,
  • Mynett, M. Tomżyńska, Krzewy i Drzewa Ozdobne, liściaste i iglaste, Multico, 2011.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.