Jakie działanie i właściwości ma babka zwyczajna?

Coraz częściej, osoby cierpiące na dolegliwości zdrowotne, rezygnują z medycyny konwencjonalnej na rzecz ziołolecznictwa. Powszechnie dostępne dary natury zyskują coraz większe uznanie i zaufanie. Na całe szczęście, minęły już czasy, gdy ziołolecznictwo uznawano za czarną magię. W dzisiejszym świecie z powodzeniem wykorzystuje się wiedzę z zakresu medycyny ludowej w leczeniu dolegliwości zdrowotnych.

Ziołowe panaceum naszych przodków

O niezwykłych właściwościach ziół wiedzieli już nasi przodkowie. W czasach starożytnych i średniowiecznych dary natury znane były jako nieocenione źródło witalności i zdrowotności. Powszechne było zastosowanie babki lancetowatej w leczeniu zaparć, kaszlu i stanów zapalnych. Wykorzystywano roślinę do hamowania krwawienia z dróg rodnych i przewodu pokarmowego. Roślina była stosowana do leczenie chorób oczu i padaczki. Dary natury, takie jak babka lancetowata czy zwyczajna, były wysoko cenione zarówno przez prostą ludność mieszkającą na wsi, jak również przez uczonych i ludzi zamożnych. Dowodem na szacunek, jakim darzono babkę zwyczajną, jest uwiecznienie jej przez Wita Stwosza we fresku w Kościele Mariackim w Krakowie.

Babka lekarska powszechnie znanym ziołem

Już w czasach antycznych doceniano zdrowotne właściwości ziół. Szczególnym uznaniem cieszyła się babka lekarska. Zyskała ona sławę w starożytnym Rzymie i Grecji jako antidotum na ukąszenia węży i skorpionów. Roślinę stosowano do leczenia gruźlicy, zapalenia okrężnicy i do zapobiegania krwotokom wewnętrznym. Pliniusz Starszy, rzymski historyk i pisarz, uznał roślinę za lek na 24 różne choroby. W średniowieczu babka lekarska była znana Albertowi Wielkiemu i świętej Hildegardzie jako środek na zapalenie oskrzeli, skaleczenia, urazy i oparzenia. Nasiona rośliny w sproszkowanej postaci podawano jako lek na febrę i nieżyt przewodu pokarmowego.

Dary natury cenione na świecie

Chińska medycyna ludowa odkryła lecznicze i prozdrowotne właściwości babki zwyczajnej już 3000 lat temu. Roślina wykorzystywana była jako lek wykrztuśny, moczopędny. Babka zwyczajna uznawana była za środek przeznaczony dla kobiet, za pośrednictwem którego leczono bezpłodność. W X w. medycy perscy i arabscy docenili właściwości lecznicze rośliny, używając jej na ukąszenia żmij i skorpionów.

Miejsca występowania i niezwykłe właściwości babki zwyczajnej

Choć botanicy wyróżniają około 200 różnych gatunków babki, w Polsce powszechnie stosowane są jedynie trzy: babka zwyczajna, lancetowata oraz mniej znana babka płesznik. Babka zwyczajna (łac. Plantago maior) znana jest w medycynie ludowej jako babka lekarska, szerokolistna, szeroka, wielka, a także skołojna czy podróżnik. Wygląd i zastosowanie babki lancetowatej jest podobny do babki zwyczajnej. Babka lekarska posiada szersze i bardziej okrągłe liście.

Powszechna dostępność rośliny w Polsce i na świecie

Babka roślina jest znanym ziołem występującym w Polsce. Przeważnie rośnie na polach, łąkach i pastwiskach. Można ją spotkać na przydrożach, w pobliżu lasów i nad brzegami wód, a nawet na wysypiskach. W Tatrach potrafi rosnąć na wysokości ponad 1500 m n.p.m. Babka lekarska jest znanym ziołem również w Europie i na całym świecie. Przywieziona przez kolonizatorów do Ameryki została nazwana mianem „śladu białego człowieka”.

Zwyczajna, a jednak bogata w substancje lecznicze

Babka lekarska, choć uznawana jest za polny chwast, zawiera cały arsenał cennych wartości chemicznych. Wśród nich należy wymienić kwas fumarowy i benzoesowy, krzemionkę. Posiada liczne mikroelementy takie jak potas, żelazo, mangan, cynk, miedź i magnez. Jej właściwości są zbliżone do właściwości babki lancetowatej, lecz zawiera mniej garbników, a więcej pektyn i śluzów, przez co ma mniejsze właściwości wykrztuśne. Babka lekarska jest rośliną bogatą w iridoidy, flawonoidy oraz taniny. Roślina jest również źródłem witamin (A, C i K) oraz kwasów organicznych (m.in. cytrynowego, benzoesowego, nikotynowego i askorbinowego).

Szerokie zastosowania medyczne babki zwyczajnej 50g

Babka lekarska jest znanym ziołem o szerokim zakresie stosowania. Z uwagi na wiele składników prozdrowotnych, roślina używana jest do wspomagania pracy narządów wewnętrznych i do walki z licznymi schorzeniami. Zastosowanie babki lancetowatej jest podobne.

Roślina ta pomaga w uporaniu się z kolejno wymienionymi dolegliwościami:

Babka roślina w leczeniu chorób układu pokarmowego

Babka lekarska wspomaga leczenie schorzeń takich jak zapalenie jelit, czerwonka, wrzody trawienne czy zespół jelita wrażliwego. Co więcej, łagodzi przewlekłe biegunki i pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Ponadto roślina zwyczajna liść skutecznie reguluje pracę układu pokarmowego, rozwiązując problem zarówno związany z rozwolnieniem, jak i zatwardzeniem. Naturalne kapsułki Swanson Full Spectrum zawierające liście babki zwyczajnej wspomagają działanie układu pokarmowego.

Babka roślina w leczeniu chorób układu oddechowego

Bogactwo wartości prozdrowotnych babki zwyczajnej 50g niesie zbawienny wpływ na pracę układu oddechowego. Dzięki właściwościom wykrztuśnym rośliny, płuca zostają oczyszczone z zalegającej, uciążliwej flegmy. Babka roślina usuwa problem zastoju krwi w oskrzelach, a także hamuje powstawanie śluzu przy zapalenia zatok. Babka lekarska, na przykład w postaci ziołowego suplementu Swanson Full Spectrum, wspomaga walkę z bólem gardła i przeziębieniem. Babka roślina łagodzi kaszel i dolegliwości związane z astmą i gorączką sienną.

Leczenie chorób układu moczowego

Babka lekarska to środek na infekcje układu moczowego. Przynosi ukojenie na przykład w przypadku zapalenia pęcherza, cewki moczowej czy gruczołu krokowego. Babka roślina skutecznie hamuje krwotoki wewnętrzne układu moczowego oraz przyczynia się do regeneracji zniszczonych tkanek. Maść z babki zwyczajnej stosuję się na uporczywe hemoroidy.

Pomoc w leczeniu chorób uszu

Babka zwyczajna jest stosowana na wszelkiego rodzaju choroby uszu, takie jak infekcje i stany zapalne.

Babka roślina w leczeniu dolegliwości i uszkodzeń skórnych

Z uwagi na zawartość kleju roślinnego babka lekarska jest skutecznym środkiem na wszelkie rany i odparzenia. Przemyte ciepłą wodą świeże liście babki przykłada się do skóry bez obaw o zakażenie krwi. Roślina wzmacnia naczynia krwionośne i przyczynia się do gojenia się skóry. Co więcej, babka zwyczajna posiada działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe przy użądleniach os, trzmieli i pszczół.

Babka roślina w leczeniu innych dolegliwości i schorzeń

To nie koniec wyliczania zdrowotnych korzyści stosowania babki szerokolistnej. Roślina działa również jako antidotum na trucizny, oczyszczając ciało z toksyn. Jest skuteczna przy wzmacnianiu odporności i redukowaniu gorączki. Babka zwyczajna posiada właściwości wpływające na poprawę stanu włosów, łagodzi ból spowodowany kolką, a także stosowana jest w leczeniu siniaków, stłuczeń, a nawet złamanych kości. Dzięki zawartości kwasu nikotynowego roślina stosowana jest w naturalnych terapiach walki z nałogiem palenia papierosów.

Zastosowanie babki zwyczajnej Flos według tradycyjnych metod

Babka lekarska
Źródło: Freepik.com

Po uświadomieniu sobie licznych właściwości leczniczych babki zwyczajnej 50g, warto bliżej przyjrzeć się metodom jej użycia. W jaki sposób stosować roślinę, aby skorzystać z jej dobroczynnych właściwości? Oto kilka przykładów zastosowania rośliny:

Babka zwyczajna flos, jako napar

Świeże liście babki zbiera się od maja do września, a następnie suszy w temperaturze około 40 stopni w warunkach naturalnych lub w suszarni. Nie trzeba jednak samemu trudzić się ze zbieraniem rośliny. Na rynku dostępne są gotowe do zaparzenia suszone liści babki zwyczajnej 50g.

Chcąc przygotować napar, należy zalać szklanką wrzątku jedną łyżkę ziół, przykryć, a następnie odczekać 15 minut. Przygotowaną herbatę ziołową trzeba przecedzić i wypić póki jest ciepła. Napar służy do łagodzenia dolegliwości układu pokarmowego, stosuje się go również do płukania gardła oraz do przemywania ciężko gojących się ran. Nieco inaczej postąpimy, jeśli chcemy przygotować środek na zatwardzenie. W takim wypadku nie odcedzimy przygotowanego naparu, za to wypijemy go razem z nasionami tuż przed snem.

Babka zwyczajna liść jak sok

W przypadku problemów z układem moczowym, wrzodów, biegunki czy infekcji płuc, skutecznie sprawdzi się sok wyciśnięty ze świeżych liści babki zwyczajnej. Należy pić 10 ml soku codziennie przez trzy dni. Substancja nadaje się także do przemywania ran i użądleń.

Babka zwyczajna jako nalewka

Lecznicze właściwości rośliny można dostarczyć organizmowi w postaci nalewki. Preparat okaże się efektywnym sposobem na walkę z dolegliwościami układu oddechowego, gdyż działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Nalewka hamuje wydzielanie śluzu, więc okaże się skuteczna np. przy nieżycie nosa czy zapaleniu zatok.

Babka zwyczajna w postaci okładu ze świeżych liści

Na wszelkie dolegliwości skórne (ropiejące rany, stłuczenia i użądlenia) doskonale sprawdzi się okład ze świeżych liści babki szerokolistnej. Roślinę należy dokładnie opłukać gorącą wodą (ale nie wrzątkiem), a następnie przyłożyć do chorego miejsca.

Babka zwyczajna w postaci syropu

Podczas infekcji i chorób gardła warto pomyśleć o zastosowaniu syropu, który jest jeszcze skuteczniejszy niż sok ze świeżych liści babki. Taki preparat można przygotować samemu, a także skorzystać z dostępnych na rynku gotowych specyfików.

Babka zwyczajna jako maść

Maść na bazie babki zwyczajnej jest skuteczna w leczeniu wrzodów i hemoroidów. Preparat w postaci leczniczego kremu znajduje zastosowanie również przy ranach, oparzeniach i użądleniach.

Babka zwyczajna w postaci ziołowych suplementów

Lecznicza roślina nie jest stosowana jedynie jako napar, okład czy nalewka. Na rynku dostępne są również suplementy diety stworzone na bazie babki zwyczajnej. Codzienne przygotowywanie naparu może okazać się czasochłonne. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas, warto pomyśleć o zakupie ziołowych tabletek. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu nie tracimy cennych minut, a stosowanie pastylek jest wygodne.

Naturalny skład preparatów ziołowych to podstawa

Podejmując decyzję o zakupie suplementu diety, należy zwrócić szczególną uwagę na skład produktu, tak aby ich skład został doprecyzowany w taki sposób, żeby były bezpieczne dla organizmu. Tabletki powinny zawierać jedynie liście babki zwyczajnej oraz substancje składające się na otoczkę kapsułki. Co więcej muszą spełniać restrykcyjne wymogi produkcyjne, a wówczas ich naturalny skład zapewni nam bezpieczne ich stosowanie.

Prozdrowotne właściwości suplementu diety

Babka lekarska zamknięta w wygodnych kapsułkach  wspomaga leczenie schorzeń układu oddechowego i pokarmowego. Ziołowy suplement diety łagodzi przeziębienia oraz bóle gardła. Może być przyjmowany przez osoby w każdym wieku z uwagi na swój naturalny skład.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.