Jakie ogrodzenie przed domem wybrać?

Artykuł sponsorowany.

Ogrodzenia betonowe są w ostatnich latach bardzo popularne. Z czego to wynika? Przede wszystkim są estetyczne, wytrzymałe oraz tańsze niż ogrodzenia z kamienia. Ich największym atutem jest trwałość, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat. Sprawdź, jakie ogrodzenia betonowe wybrać i jak je wykonać.

grafitowe ogrodzenie

Kwestią, którą najpierw należy rozważyć, jest decyzja jakie ogrodzenie przed domem lub jakie ogrodzenie działki wybrać. Warto się tutaj sugerować kryteriami, takimi jak położenie działki, spadek terenu, lokalizacja czy posiadanie zwierząt. Ochrona posiadłości to podstawowa funkcja ogrodzenia. Powinno ono chronić dom przed wtargnięciem obcych osób czy dzikich zwierząt. Domy, na których znajdują się zwierzęta domowe, powinny mieć wyższe ogrodzenia, domy przy ruchliwej ulicy – ogrodzenia nieprzepuszczające niechcianych obiektów, a posesje położone na pochyłym gruncie powinny mieć ogrodzenie betonowe wykonane metodą schodkową lub po skosie równoległym do pochyłości gruntu.

grafitowe ogrodzenie

Wybór ogrodzeń betonowych jest bardzo duży. Można zdecydować się, np. na ogrodzenie betonowe gładkie albo z deseniem odciśniętym w betonie, ogrodzenie betonowe dwustronne, ogrodzenie betonowe pełne, ogrodzenie betonowe ażurowe albo z małymi otworami, które tworzą ozdobny wzór. Decydując się na ogrodzenie betonowe rodzaje, które można wybrać, mają także różną stylistykę i wzory, np. naśladujące kamień naturalny, cegłę czy plecionki wiklinowe. Jeśli chcemy uzyskać jednolitą, spójną stylistykę, warto również, aby te same wzory pojawiały się na słupkach, podmurówce oraz przęsłach. Elementy ozdobne mogą być jednostronne – po jednej stronie beton będzie płaski lub dwustronne – na obydwu stronach posiadają wzór.

Ogrodzenie betonowe – wymiary

betonowe ogrodzenie

Kolejna kwestia, którą warto rozważyć to ogrodzenie betonowe wymiary. Przęsło razem ze słupkiem ma standardową długość 2 m. Natomiast wysokość ogrodzeń może być zróżnicowana. Jeśli chodzi o ogrodzenia betonowe – jaka wysokość będzie odpowiednia? Najczęściej występujące wymiary to 150, 175 i 200 cm. Oczywiście zdarzają się także formaty niestandardowe, używane do nietypowych projektów, wówczas wysokość ogrodzeń betonowych to nawet 3,5 m lub tylko 1 m. Dostępne są także wymiary pośrednie, różniące się o 20 do 25 cm. Wymiar ogrodzenia zależy od lokalizacji, wielkości posesji, osobistych preferencji czy posiadania zwierząt domowych, np. psów, które z łatwością mogą przeskoczyć przez niższe ogrodzenie.

Montaż ogrodzenia betonowego

betonowe ogrodzenie

Ogrodzenie betonowe – jak wykonać?

Wiele osób zastanawia się czy najpierw położyć kostkę czy ogrodzenie? Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ zależy to od parametrów posesji. Ogólna zasada brzmi, że na posesji z nowymi budynkami wykonuje się najpierw ogrodzenie, ponieważ dopasowanie kostki do istniejącego ogrodzenia będzie łatwiejsze. Mając na uwadzę, że jako pierwsze powinno być wykonane ogrodzenie betonowe – jak postawić je samodzielnie?

Montaż ogrodzenia betonowego to proces, który składa się z kilku etapów. Nieprawidłowo przeprowadzony może skutkować nietrwałym lub niefunkcjonalnym ogrodzeniem. Pierwszy etap to odpowiednie przygotowanie terenu. Warto usunąć wszelkie przeszkody, wyboje i nierówności powierzchni. Należy także pozbyć się roślin, które rosną na tym terenie. Czasami niezbędne jest stworzenie podmurówki z betonu pod ogrodzenie betonowe. Jak zrobić, aby było równe i stabilne? Najpierw należy wytyczyć linię ogrodzeniową linkami lub drewnianymi palikami. Później na przygotowanym terenie należy wykopać dołki w proporcjonalnych odstępach i odpowiedniej szerokości dla wybranego rodzaju ogrodzenia.

Kolejny krok to montaż słupów, które za pomocą betonu wkopuje się w grunt. Ważne jest także wykonanie podkopów, aby całość była odpowiednio wytrzymała. To, jak głęboko należy je wykopać zależy od rodzaju ogrodzenia oraz od powierzchni, na której jest stawiane. Warto także pamiętać o odpowiedniej podsypce z betonu lub piasku. Po wkopaniu słupów, należy je odpowiednio ustabilizować, ponieważ to właśnie na nich będzie spoczywało ogrodzenie betonowe. Jak wykonać kolejny etap prac? Przede wszystkim należy odczekać aż betonowa mieszanka wyschnie – zazwyczaj trwa to około 2 dni.

Następnie czas na montaż poszczególnych elementów ogrodzenia. Wybierając ogrodzenie betonowe są to najczęściej prefabrykaty, czyli materiały gotowe do ostatecznego montażu. Poszczególne przęsła należy przytwierdzić do położonych słupów. Zazwyczaj umiejscawia się je za pomocą nitów i śrub. Przęsła można zamontować także w przytwierdzonych do ogrodzenia ramach. Taki sam proces wykonuje się w przypadku furtek czy bram.

Montaż ogrodzeń – cennik

brama wjazdowa

Podjęcie decyzji, które ogrodzenie z betonu wybrać to inwestycja na długie lata, z tego względu nie warto na nim oszczędzać i powinno się zdecydować na materiały wysokiej jakości oraz na sprawdzoną ekipę montażową. Montaż ogrodzeń cennik zależy głównie od użytych materiałów. Średnia kwota za metr ogrodzenia z bloczków łupanych wynosi zwykle od 300 do 900 zł za metr ogrodzenia, przy jednoczesnym uwzględnieniu robocizny.

Sprawdź ogrodzenie betonowe cena z oferty Semmelrock. Znajdziesz tutaj bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Najpopularniejsze z naszych ogrodzeń to system ogrodzeniowy Lordio, który kosztuje od 30,38 zł do 63,22 zł za sztukę, Sonnblick – od 12,30 zł do 39,85 zł za sztukę oraz Argento – od 23,86 zł do 80,69 zł.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.