Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Zaprojektowanie właściwego oświetlenia w łazience to nie lada wyzwanie. Tym bardziej że w wielu łazienkach nie ma okien lub są one zasłonięte, by nie można było zajrzeć do środka. Poza tym w łazience zwykle się malujemy i szykujemy do wyjścia, dlatego potrzebujemy dobrze oświetlonego lustra. Zatem, jak efektywnie rozmieścić światło w łazience?

Ustal optymalną liczbę punktów świetlnych

Nowoczesna łazienka musi być bardzo dobrze oświetlona, a ponadto każdy użytkownik powinien mieć możliwość dowolnego włączania poszczególnych punktów świetlnych w zależności od aktualnych potrzeb. Dlatego projektując oświetlenie do łazienki, musimy w pierwszej kolejności ustalić, ile punktów świetlnych będziemy potrzebować oraz jak planujemy je rozmieścić. W tym celu warto pomyśleć o takich rodzajach oświetlenia jak:

  • sufitowe,
  • boczne, punktowe,
  • dekoracyjne.

Oczywiście to, gdzie zamontujemy oświetlenie, będzie uzależnione również od możliwości technicznych danego pomieszczenia oraz sposobu rozmieszczenia instalacji elektrycznej. Ważne, by wszystkie istotne miejsca w łazience typu lustro, wanna, prysznic, szafki z kosmetykami były odpowiednio doświetlone.

Wybierz idealną barwę światła

Projektując oświetlenie do łazienki, należy zwrócić uwagę na taki parametr jak barwa światła oraz rozmieszczenie lamp emitujących daną barwę. Ponieważ od rodzaju światła będzie w dużej mierze zależał komfort użytkowników, a także funkcjonalność całej łazienki. Chcąc uzyskać najlepsze efekty, najlepiej jest postawić na neutralną barwę do oświetlenia sufitowego oraz do oświetlenia lustra. Będzie to szczególnie ważne podczas codziennej pielęgnacji i makijażu. Ponieważ przy zimnym lub ciepłym świetle możemy mieć problem, aby prawidłowo wykonać make-up, ogolić się, czy ułożyć modną fryzurę. Ciepła barwa światła jest polecana do oświetlenia stref relaksu, czyli przede wszystkim wanny i prysznica. Wynika to z faktu, że takie światło sprzyja odprężeniu i pozwala stworzyć intymny nastrój. Natomiast zimna barwa światła nie jest rekomendowana do łazienki, chyba że mamy do oświetlenia pomieszczenie o wyjątkowo dużej powierzchni.

Idealne oświetlenie — czyli jakie?

Dobrze oświetlona łazienka powinna być przede wszystkim jasna i przytulna, dlatego szukając idealnych rozwiązań, warto zwrócić uwagę również na takie czynniki jak:

  • stopień IP danej lampy,
  • wartość lumenów,
  • wielkość pomieszczenia,
  • rozmieszczenie punktów świetlnych,
  • bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Dobre oświetlenie do łazienki musi mieć wysoki stopień IP, czyli parametru wskazującego na prawidłową ochronę i szczelność obudowy danego urządzenia elektrycznego. Istotnym kryterium jest także wartość lumenów, gdyż na każdy metr kwadratowy łazienki powinno przypadać minimum 200 lumenów. Poza tym nie bez znaczenia będzie także wielkość pomieszczenia oraz ilość punktów świetlnych. Na koniec musimy również zatroszczyć się o bezpieczeństwo i funkcjonalność wybranych rozwiązań. W tym celu każde urządzenie musi być odpowiednio zabezpieczone przed zwarciem oraz zalaniem. Pamiętajmy także o wygodnych i funkcjonalnych przełącznikach, dzięki którym będziemy mogli dostosować natężenie światła do naszych potrzeb.

Łazienka to miejsce, gdzie spędzamy wiele czasu i przygotowujemy się na trudy nadchodzącego dnia. Dlatego warto wybrać oświetlenie do łazienki, które ułatwi nam to zadanie i sprawi, że bez problemu wykonamy wszystkie potrzebne czynności. Przy czym projektując oświetlenie w łazience, nie zapominajmy również o względach bezpieczeństwa oraz wygodzie codziennego użytkowania wybranych rozwiązań.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.