Jakie są etapy wykonania przyłącza kanalizacyjnego?

Artykuł sponsorowany.

Przyłączenie budynku do sieci kanalizacyjnej jest obowiązkiem właściciela nieruchomości. Wynika on z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków. Może wykonać to zadanie samodzielnie lub zlecić je wybranemu przedsiębiorstwu wodociągowemu. W efekcie podłącza on obiekt do sieci, z której można odtąd korzystać. Prace mogą trwać nawet kilka miesięcy. Dowiedz się, jak przebiegają i co obejmują!

Przygotowanie do wykonania przyłącza kanalizacyjnego

Przyłącze kanalizacyjne nie wymaga pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak dowolności w realizacji takiego przedsięwzięcia. Jeśli instalacja wchodzi na obszar pasa drogowego, konieczne jest uzgodnienie prac z lokalnym zarządem dróg oraz właścicielami sieci elektrycznej, telekomunikacyjnej lub gazowej. Procedury te mogą wydłużyć czas wykonania przyłącza.

Projekt ten należy również zgłosić do lokalnych wodociągów i zgłosić wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia posesji do sieci kanalizacyjnej. Uprawniony geodeta powinien wykonać mapę geodezyjną nieruchomości, na której naniesie elementy uzbrojenia poziomego znajdujące się pod powierzchnią ziemi. Warunki techniczne i mapa muszą być dostarczone do odpowiedniego wykonawcy przyłącza kanalizacyjnego. Projektant przygotowuje dokument z warunkami technicznymi oraz plan sytuacyjno-wysokościowy. Zamieszcza na nim trasę planowanego przyłącza. Dokument ten składa się w Zespole Uzgodnienia Dokumentacji Projektowej przy urzędzie miasta lub gminy. Dostarcza się go również do lokalnej firmy wodociągowej oraz miejscowego zarządu dróg.

Budowa przyłącza kanalizacyjnego

Jak wskazują specjaliści Zakładu Usług Asenizacyjnych Jakub Dąbrowski, wykonywane wykopy pod przyłącza należy właściwie zabezpieczyć. Zwykle dokonuje się również szalunków, kopie studzienki i montuje przewody kanalizacyjne. Przed zasypaniem wykopu konieczne jest wezwanie inspektora technicznego, który przeprowadzi oględziny prac. Warto również wezwać geodetę, który zajmował się przygotowaniem mapy. Dokona on inwentaryzacji i naniesienia nowych elementów przyłącza.

Włączenie do kanału lub studzienki jest przeprowadzane przez przedsiębiorstwo wodociągowe. Powinno mieć ono miejsce tuż przed zasypaniem wykopu, podczas odbioru technicznego. W tym momencie inwestor może również podpisać umowę dotyczącą odbioru ścieków.

Innym sposobem wykonania tej inwestycji jest zlecenie tego zadania przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu. Firma zrealizuje ją od A do Z. Jest to z pewnością metoda szybsza, jednak może być kosztowniejsza.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.