Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza i jak działają

Artykuł partnera.

Sezon grzewczy i suche powietrze w domu można potraktować jak synonimy. Jednak suche powietrze nie jest korzystne dla zdrowia i samopoczucia. Pomocny w tym wypadku okaże się dobry nawilżacz powietrza. Sprawdziliśmy, jakie rodzaje są dostępne na rynku i czym się od siebie różnią.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Nawilżacze ultradźwiękowe (Zobacz: https://www.eldom.eu/produkt/nawilzacz-ultradzwiekowy-nu10-roll) są najbardziej popularne i najczęściej wybierane do domów lub biur. Ultradźwięki zamieniają wodę w ciepłą lub chłodną mgiełkę, która wydostaje się z nawilżacza pod ciśnieniem. Sam sposób pracy nawilżacza ultradźwiękowego można uznać za dekoracyjny, mgiełka bowiem jest doskonale widoczna przy wydobywaniu się z nawilżacza.

Nawilżacze ultradźwiękowe są ciche i pobierają bardzo mało prądu. Te dwa parametry na pewno przechylają szalę decyzji o zakupie na ich stronę. Dodatkowymi atutami są:

  • timer,
  • programator,
  • higrometr,
  • termometr,
  • sterowanie za pomocą pilota,
  • sterowanie strumieniem pary,
  • możliwość wyboru ciepłej lub zimnej mgiełki.

Nawilżacze parowe

Odwrotnie niż ultradźwiękowe – są tanie w momencie zakupu, ale drogie w eksploatacji. W tym przypadku para pochodzi z wody doprowadzonej do stanu wrzenia. Sam nawilżacz jest przez to gorący, co może być niebezpieczne. Nie zaleca się go do domów, w których są dzieci i zwierzęta, np. wszędobylskie koty.

Nawilżacze parowe nie są ciche, słychać bulgotanie wody, co może być irytujące, zwłaszcza nocą.

Do plusów trzeba zaliczyć brak konieczności kupowania dodatkowych akcesoriów, np. filtrów.

Ciepła para wydobywająca się z nawilżacza parowego może podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Warto mieć to na uwadze.

Nawilżacze ewaporacyjne

Nawilżacze ewaporacyjne są uznawane za najbardziej ekologiczne i jednocześnie najbardziej naturalne. Ich działanie opiera się na zasysaniu przez urządzenie suchego powietrza przez mokrą matę ewaporacyjną i oddawanie nawilżonego. Przy tej okazji z pomieszczenia usuwany jest kurz, co ma być dodatkowym argumentem przemawiającym za wyborem nawilżacza ewaporacyjnego.

Nawilżacze ewaporacyjne wymagają regularnego czyszczenia lub wymiany filtrów. Zasadniczo są ciche, ale niektóre tryby pracy (te najbardziej intensywne) mogą być słyszalne. Plusem jest wbudowany higrometr, który dba o prawidłowy poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu.

Nawilżacze grzejnikowe

Tradycyjne grzejnikowe nawilżacze powietrza to raczej ciekawostka niż urządzenie, które faktycznie może zmienić stopień nawilżenia powietrza we wnętrzu. Nawilżacz grzejnikowy to po prostu pojemnik na wodę wieszany na grzejniku. Może być plastikowy lub ceramiczny. Zaletą takiego urządzenia jest niska cena i brak konieczności podłączenia do prądu. Wlana do zbiornika woda jest ogrzewana przez grzejnik i powoli odparowuje do otoczenia. Kluczowe jest słowo: „powoli”. Takie nawilżacze pracują bezgłośnie i nie generują żadnych kosztów, ale ich skuteczność jest praktycznie żadna. Osoby preferujące tradycyjne rozwiązania powinny raczej rozważyć położenie mokrego ręcznika na kaloryferze.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.