Jakie urządzenie wynająć do prac ziemnych? Koparka czy minikoparka?

Artykuł partnera.

Profesjonalny sprzęt budowlany może być wbrew pozorom potrzebny od czasu do czasu każdej osobie, nie tylko firmom. Wykonywanie różnych prac ciężkich czy związanych z otoczeniem domu jest bez nich zwyczajnie niemożliwe. Na szczęście w razie potrzeby nie trzeba kupować takiego sprzętu na własność, ponieważ zawsze istnieje możliwość wypożyczenia go. Wynajem koparek i minikoparek to bardzo popularna usługa, ale trzeba wiedzieć, jaki ich rodzaj sprawdzi się najlepiej przy konkretnym zadaniu.

Minikoparka – kompaktowy sprzęt do wielu prac

Minikoparka od standardowego sprzętu różni się przede wszystkim rozmiarami. Jest znacznie mniejsza, co jest bardzo ważną jej zaletą. Zapewnia jej to większą wszechstronność i możliwość wykonywania prac w warunkach, w których zwykła koparka mogłaby nie tylko nie wjechać, ale nawet się osunąć.

Na rynku działa wiele firm, takich jak DIGGER z Wrocławia, które oferują wynajem koparek i minikoparek. Te drugie są przeznaczone między innymi do prac przydomowych. Przydają się przy urządzaniu ogrodów i wykonywaniu prac, takich jak:

  • wykopywanie stawów czy oczek wodnych,
  • przekopywanie ziemi pod rabaty,
  • tworzenie miejsca na fundamenty pod małe budowle.

Wykonanie wykopów obok domu jest zresztą potrzebne w różnych sytuacjach. Praca ta jest niezbędna chociażby do zamontowania własnej oczyszczalni ścieków. Wjechanie dużą koparką do ogrodu byłoby znacznie trudniejsze, jeśli nie całkowicie niemożliwe. Tymczasem minikoparka poradzi sobie w takich warunkach bez problemów.

Te urządzenia są również lżejsze, przez co dobrze sprawdzają się w trudnym terenie. Są wykorzystywane także w pracach ratunkowych – mogą wjechać między gruzy budynków, do których nie dostałaby się żadna większa maszyna.

Wynajęcie minikoparki jest dobrą propozycją, jeśli szuka się rozwiązania do mniej wymagających prac obok domu. Mniejsze rozmiary oznaczają oczywiście również pewne ograniczenia, przez co taka koparka może nie poradzić sobie z niektórymi zadaniami na standardowym placu budowy. Maszyna bez problemu wjedzie jednak do ogrodu i wykona pomniejsze prace bez jednoczesnego zrujnowania całego terenu.

Kiedy przyda się koparka?

Istnieją oczywiście prace, przy których nie obejdzie się bez pełnowymiarowej koparki. I o dziwo zdarza się to częściej, niż można by początkowo założyć i każda osoba, która planuje lub ma dom, może od czasu do czasu potrzebować takiego sprzętu.

Wynajęcie koparki to propozycja szczególnie dla osób rozpoczynających budowę domu. Takie urządzenie jest niezbędne m.in. do wykonania wszystkich wykopów pod przyszły budynek. Czasami konieczne jest również odpowiednie przygotowanie terenu poprzez zniwelowanie nierówności. W takim przypadku także potrzebna jest większa koparka.

Wynajem koparek i minikoparek – co wybrać?

Wybór pomiędzy koparką a minikoparką zależy zatem wyłącznie od Twoich potrzeb. Oba warianty koparek mają swoje wady i zalety, a także zupełnie inaczej sprawdzają się przy innych rodzajach prac. Najważniejsze jest ustalenie, co dokładnie potrzebne jest w danym przypadku. Wybierając coś właściwego do konkretnych prac, możesz przede wszystkim uniknąć wydawania pieniędzy na sprzęt, który ostatecznie okaże się mało pomocny.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.