Jakie wymagania ma Aster gawędka (Aster amellus)?

Każda roślina ma swoją historię i pochodzenie. Nie zawsze jednak są one znane. Choć jeśli chodzi o kwiaty cięte, nie ma to większego znaczenia. Jeśli jednak zastanawiamy się nad hodowlą i uprawą konkretnej rośliny, to warto zapoznać się z jej kolejami życia, by zapewnić jej jak najlepsze warunki bytu.

Bardzo często rośliny, zarówno te jadalne, jak i ozdobne przywędrowały do Polski z odległych krajów. Należy więc liczyć się z tym, że mogą mieć specjalne wymagania.

W tym artykule przedstawiony zostanie aster gawędka, który wbrew nazwie nie wiele mówi. Jednak ma kilka ciekawych odmian i może się okazać naprawdę ciekawą rośliną.

Aster gawędka

Aster gawędka to roślina pochodząca z Azji i Europy. Występuje także w Polsce. Rośnie dziko na Wyżynie Lubelskiej i Małopolskiej, dorzeczu Wisły, na Pomorzu Wschodnim i Roztoczu. Czasami można go spotkać na pojedynczych stanowiskach.

Aster gawędka lubi rosnąć w lasach, na polach, w zaroślach, na murawach, a nawet skałach.

Jak wygląda aster gawędka?

Aster gawędka może osiągnąć do 60 cm wzrostu. Jego łodyga jest wzniesiona, sztywna i owłosiona. Jest także delikatnie rozgałęziona u góry. Roślina pod ziemią ma rozgałęzione, krótkie kłącze.

Aster gawędka jest rośliną obdarowaną heterofilią. Oznacza to, że ma liście różnych kształtów. Jedne z nich są łopatkowate (dolne), a drugie lancetowate (górne). Są całobrzegie lub ząbkowane. Wszystkie są owłosione i mają po trzy nerwy.

Kwiaty mają koszyczki wielkości 2-3 cm. Są języczkowate, najczęściej występuję w kolorze niebieskim. Czasami są białe lub liliowe.

Odmiany astra gawędki. Czyli jak odróżnić astra gawędkę rosa od gawędki blue king

Aster gawędka rosa
Źródło: Freepik.com

Aster gawędka ma ponad 40 odmian. Jednak największą popularność zyskało tylko kilka z nich. Poniżej znajduje się spis tych najczęściej spotykanych i ich krótka charakterystyka.

  • Aster gawędka blue king. Cechuje się delikatnymi niebieskimi, czasami fioletowymi kwiatami języczkowatymi, które otaczają żółte kwiaty rurkowe. Aster gawędka blue king kwitnie do późnej jesieni. Roślinę bardzo lubią motyle i owady. Osiąga około 60 cm wzrostu.
  • Aster gawędka Rudolf Goethe to odmiana, która charakteryzuje się fioletowoniebieskim kwiatami z żółtym środkiem. Ta odmiana jest mocno owłosiona. Roślina kwitnie do końca września. Osiąga 60 cm wzrostu.
    Bardzo istotne jest także to, że aster gawędka Rudolf Goethe jest bardzo odporny na choroby grzybowe.
  • Aster gawędka Rosa Erfullung. Odróżnia się szczególnie tym, że jego jasnoróżowe kwiaty otaczają złoty środek. Wysokość rośliny często waha się od 30 do 60 cm. Ta odmiana również kwitnie do późnej jesieni. Wokół niej często można spotkać motyle.
  • Aster gawędka King George ma niebieskie lub fioletowe kwiaty, które pojawiają się latem, aż do późnej jesieni. Dorasta do 60 cm wysokości. Ta odmiana jest bardzo podobna do astra gawędki blue king, jednak jest o wiele silniejsza. King George jest także odporny na pleśń.
  • Aster gawędka Veilchenkönigin inaczej nazywany jest Violet Queen. Choć podobnie do innych odmian ma fioletowo niebieskie kwiaty, to roślina jest znacznie niższa. Osiąga tylko do 45 cm wzrostu. Najczęściej jednak ledwie przekracza 30 cm. Jest to odmiana odporna na suszę. Pochodzi z Włoch.

Uprawa i wymagania astra gawędki

Wszystkie rośliny do życia potrzebują światła i wody. Niezbędne jest również odpowiednie podłoże, w którym kwiaty będą czuły się na tyle dobrze, by kwitnąć pięknie i zdrowo. Choć w gazetach, czy poradnikach można znaleźć z reguły ogólnikowe porady, to lepiej doczytać, czego wymaga dany gatunek rośliny. Spowoduje to, że będzie ona miała należytą opiekę.

Aster gawędka przede wszystkim potrzebuje żyznej, przepuszczalnej gleby, z dużą zawartością wapnia. W przypadku ciężkich podłoży jest znacznie bardziej narażony na choroby grzybowe.

Roślina bardzo lubi światło słoneczne, dlatego najlepiej sadzić ją w miejscu, gdzie będzie miała go pod dostatkiem.
Aster gawędka, szczególnie w młodości słabo znosi suszę, więc należy go regularnie podlewać. Starsze kwiaty lepiej radzą sobie z brakiem wody, jednak lepiej jest je wesprzeć.

Ponadto podłoże warto nawozić, najlepiej azotem, ponieważ aster gawędka dobrze na niego reaguje.
Bardzo ważne jest także systematyczne usuwanie chwastów, wokół rośliny, ponieważ nie lubi ona ich towarzystwa. Choć aster gawędka nie lubi chwastów, to nie przeszkadzają mu inne kwiaty. Musi mieć on jednak dla siebie trochę miejsca, więc trzeba zachować między nimi odpowiednie odstępy.

Sadzenie astra gawędki w ogrodzie

Przed sadzeniem astra gawędki trzeba wybrać najlepsze dla niego miejsce. Jak wspomniano wcześniej, musi mieć on dostęp przede wszystkim do słońca. Jednak młode rośliny potrzebują sporej ilości wody, więc warto wybrać miejsce z łatwym do niej dostępem.

Sadzonki astra należy umieszczać w ustalonej od siebie odległości. Jest ona zależna od tego, jaka odmiana jest sadzona. W przypadku Violet Queen będzie to 20 cm, jednak aster gawędka Rudolf Goethe będzie potrzebował więcej miejsca (50 cm).
Aster gawędka jest rośliną wieloletnią, która rośnie bardzo powoli. Jednak po zakwitnięciu pięknie prezentuje się w ogrodzie.
Gotowe sadzonki astra gawędki można kupić w sklepach ogrodniczych bądź w internecie.

Pielęgnacja astra gawędki, czyli co robić, żeby pięknie kwitł?

Fioletowy kwiat aster gawędka
Źródło: Freepik.com

Aster gawędka jako roślina wieloletnia co kilka lat obumiera. Objawia się to wysychaniem środkowej części kępy kwiatu. Warto w takim przypadku przeprowadzać odmładzanie rośliny.

Odmładzanie kwiatu polega na jego wykopaniu i przesadzaniu do innego miejsca. Należy także oddzielić młode części oraz pozbyć się tych uschniętych. Czas przeprowadzania odmładzania zależny jest przede wszystkim od tego, na jakim podłożu aster gawędka był do tej pory posadzony. Jeśli gleba była słaba, odmładzanie będzie trzeba przeprowadzać częściej (co 2,3 lata).

Rozmnażanie astra gawędki.

Oczywiście pierwsze kwiaty wysiewa się z nasion, jednak astra gawędkę można rozmnażać za pomocą rozsady. Robi się to w środku wiosny, najlepiej w maju albo kwietniu.
Najpierw roślinę się wykopuje i za pomocą ostrego szpadla dzieli się na tyle części, ile chce się posadzić kwiatów. Podczas zabiegu należy usunąć zaschnięte części rośliny.

Choroby, które zagrażają astrowi gawędce

Aster gawędka jest rośliną dość podatną na choroby. Dlatego warto ją obserwować i w razie czego działać, aby osłabienie rośliny nie doprowadziło do jej obumarcia.

\Aster gawędka może zachorować na:

  • Szarą pleśń, która spowodowana jest działaniem grzyba Botrytis cinerea. Objawia się wodnistymi, szarymi, stale powiększającymi się plamami, które pojawiają się na nadziemnych częściach rośliny. Najczęściej dzieje się to wiosną lub jesienią. Nieleczona może doprowadzić do obumarcia całej rośliny bądź jej części. Na szczęście w sklepach ogrodniczych można kupić specjalne preparaty, które zwalczą szarą pleśń. Jednak trzeba to zrobić odpowiednio szybko.
  • Mięczniak prawdziwy to dość częste schorzenie pojawiające się u roślin. Objawia się białym, mączastym nalotem, który najczęściej pojawia się na młodych częściach rośliny. W przypadku mączniaka tak naprawdę nie ma lekarstwa, można jedynie stosować środki, które zapobiegną jego powstawaniu.
  • Plamistość liści to choroba trochę podobna do szarej pleśni. Cechują ją okrągłe, wodniste brązowa plamy właśnie na liściach, które potem obumierają. Plamistości podobnie jak mięczniaka nie da się leczyć, można jedynie zapobiegać. Jeśli jednak już dojdzie do zakażenia, to trzeba jak najszybciej usunąć obumarłe liście. W innym przypadku cała roślina będzie stracona.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.