Jakie wymagania uprawowe ma hortensja piłkowana? Poznaj jej odmiany!

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) to piękna roślina będąca podgatunkiem hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla). Pochodzi ze wschodniej Azji, jednak coraz częściej pojawia się w naszych polskich ogrodach. Dowiedz się jakie są wymagania uprawowe tej rośliny i jakie odmiany hortensji piłkowanej są obecnie dostępne.

Hortensja piłkowana – co to za roślina? 

Hortensja  ogrodowa piłkowana pochodzi z terenów wschodniej Azji. Naturalnie wstępuje najczęściej w Korei Południowej oraz Japonii. Wysokość rośliny może dochodzić nawet do półtora metra, a szerokość do sześćdziesięciu centymetrów. Hortensja piłkowana charakteryzuje się wzniesionym i nieco luźnym pokrojem. Na uwagę zasługują jej liście, które są owalne i ciemno-zielone. Od spodniej strony są one omszone, a także mocno piłkowane. Kiedy nadchodzi jesień przebarwiają się na bordowo. 

Kwiaty hortensji piłkowanej grupują się na szczytach pędów. Są bardzo duże – mogą dorastać nawet do dziesięciu centymetrów średnicy. Charakterystyczny jest ich kulisty kształt przełamywany delikatnym spłaszczeniem. Kolory są różne, możemy spotkać zarówno czerwone, jak i fioletowe czy rodowe. Co więcej, kolory mogą się zmieniać w zależności od odczynu gleby. Roślina kwitnie od czerwca aż do września.

Hortensja piłkowana – wymagania

Hortensja ogrodowa piłkowana może być z powodzeniem sadzona w naszych ogrodach. Idealne miejsce do jej umieszczenia powinno być słoneczne, ale jednocześnie znajdować się w półcieniu. Roślina świetnie jednak poradzi sobie także w zacienionych miejscach. Warto zadbać o podłoże. Ziemia do hortensji powinna być żyzna i próchnicza. Co do pH – powinno być ono lekko kwaśne lub obojętne i znajdować się w zakresie od 5,5 do 6,5. W przypadku rośliny takiej jak hortensja piłkowana cięcie wymagane jest wczesną wiosną. 

W przypadku hortensji piłkowanej, warto pamiętać o systematycznym i stosunkowo mocnym podlewaniu. Najlepiej zadbać o to, aby podłoże było umiarkowanie wilgotne. Do nawożenia świetnie sprawdzą się preparaty przeznaczone la roślin kwasolubnych. Hortensja piłkowana jest rośliną w miarę odporną na niskie temperatury. Niestety, bardzo zimne miesiące oraz umiejscowienie na zimnych obszarach kraju mogą skutkować chorobami tych roślin. Właśnie dlatego już w późnych miesiącach jesiennych warto zatroszczyć się o prawidłowe okrycie hortensji.

Hortensja piłkowana – gdzie najlepiej się sprawdzi?

Wymagania uprawowe hortensji piłkowanej
Źródło: Pexels.com

Hortensja piłkowana jest rośliną niezwykle piękną i okazałą, dlatego chętnie sadzona jest w ogrodach. Stanowi doskonałe tło dla nieco niższych rabat jednak z powodzeniem może być sadzona bezpośrednio przy domach. Świetnie da sobie radę także w dalszych częściach ogrodu, także tych delikatnie zacienionych.

W przypadku rośliny takiej jak hortensja piłkowana cięcie sprawdza się doskonale. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów hortensji, jej kwiaty także można wykorzystywać w bukietach – zarówno świeżych, jak i suszonych.

Hortensja piłkowana – odmiany 

W przypadku hortensji piłkowanej odmiany, na które możemy się zdecydować są naprawdę różne. Mogą one być wykorzystywane w naszych ogrodach, a przy okazji świetnie sprawdzą się także w bukietach. Spośród nich wymienić można między innymi:

  • Intermedia – charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi oraz pięknymi kwiatami w kolorze biało-różowych lub niebieskim.
  • Bluebird – osiąga około 120 centymetrów i kwitnie od lipca do września. Charakteryzuje się jasnozielonymi liśćmi oraz kwiatami w kolorze różowym lub ciemnoniebieskim. Jest to odmiana nieodporna na mrozy.
  • Benigaku – odmiana ta posiada jasnozielone liście oraz jasnobrązowe lub czerwone kwiaty. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
  • Miranda – posiada bladoniebieskie lub różowe kwiaty i dorasta do 75 centrymetrów.
  • Rosalba – osiąga około 120 centymetrów, jej kwiaty są czerwone lub różowo-białe. Posiada jasnozielone liście.
  • Preziosa – kwitnie od lipca do września, posiada jasnoróżowe kwiaty, które zmieniają barwę na czerwoną.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty

Źródło:

  • Maciej Mynett, Magdalena Tomżyńska: Krzewy i drzewa ozdobne. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 1999,
  • Bolesław Chlebowski, Kazimierz Mynett: Kwiaciarstwo. Warszawa: PWRiL, 1983
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.