Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) to piękna roślina będąca podgatunkiem hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla). Pochodzi ze wschodniej Azji, jednak coraz częściej pojawia się w naszych polskich ogrodach. Dowiedz się jakie są wymagania uprawowe tej rośliny i jakie odmiany hortensji piłkowanej są obecnie dostępne.
Hortensja piłkowana – co to za roślina?
Hortensja ogrodowa piłkowana pochodzi z terenów wschodniej Azji. Naturalnie wstępuje najczęściej w Korei Południowej oraz Japonii. Wysokość rośliny może dochodzić nawet do półtora metra, a szerokość do sześćdziesięciu centymetrów. Hortensja piłkowana charakteryzuje się wzniesionym i nieco luźnym pokrojem. Na uwagę zasługują jej liście, które są owalne i ciemno-zielone. Od spodniej strony są one omszone, a także mocno piłkowane. Kiedy nadchodzi jesień przebarwiają się na bordowo.
Kwiaty hortensji piłkowanej grupują się na szczytach pędów. Są bardzo duże – mogą dorastać nawet do dziesięciu centymetrów średnicy. Charakterystyczny jest ich kulisty kształt przełamywany delikatnym spłaszczeniem. Kolory są różne, możemy spotkać zarówno czerwone, jak i fioletowe czy rodowe. Co więcej, kolory mogą się zmieniać w zależności od odczynu gleby. Roślina kwitnie od czerwca aż do września.
Hortensja piłkowana – wymagania
Hortensja ogrodowa piłkowana może być z powodzeniem sadzona w naszych ogrodach. Idealne miejsce do jej umieszczenia powinno być słoneczne, ale jednocześnie znajdować się w półcieniu. Roślina świetnie jednak poradzi sobie także w zacienionych miejscach. Warto zadbać o podłoże. Ziemia do hortensji powinna być żyzna i próchnicza. Co do pH – powinno być ono lekko kwaśne lub obojętne i znajdować się w zakresie od 5,5 do 6,5. W przypadku rośliny takiej jak hortensja piłkowana cięcie wymagane jest wczesną wiosną.
W przypadku hortensji piłkowanej, warto pamiętać o systematycznym i stosunkowo mocnym podlewaniu. Najlepiej zadbać o to, aby podłoże było umiarkowanie wilgotne. Do nawożenia świetnie sprawdzą się preparaty przeznaczone la roślin kwasolubnych. Hortensja piłkowana jest rośliną w miarę odporną na niskie temperatury. Niestety, bardzo zimne miesiące oraz umiejscowienie na zimnych obszarach kraju mogą skutkować chorobami tych roślin. Właśnie dlatego już w późnych miesiącach jesiennych warto zatroszczyć się o prawidłowe okrycie hortensji.
Hortensja piłkowana – gdzie najlepiej się sprawdzi?

Hortensja piłkowana jest rośliną niezwykle piękną i okazałą, dlatego chętnie sadzona jest w ogrodach. Stanowi doskonałe tło dla nieco niższych rabat jednak z powodzeniem może być sadzona bezpośrednio przy domach. Świetnie da sobie radę także w dalszych częściach ogrodu, także tych delikatnie zacienionych.
W przypadku rośliny takiej jak hortensja piłkowana cięcie sprawdza się doskonale. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów hortensji, jej kwiaty także można wykorzystywać w bukietach – zarówno świeżych, jak i suszonych.
Hortensja piłkowana – odmiany
W przypadku hortensji piłkowanej odmiany, na które możemy się zdecydować są naprawdę różne. Mogą one być wykorzystywane w naszych ogrodach, a przy okazji świetnie sprawdzą się także w bukietach. Spośród nich wymienić można między innymi:
- Intermedia – charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi oraz pięknymi kwiatami w kolorze biało-różowych lub niebieskim.
- Bluebird – osiąga około 120 centymetrów i kwitnie od lipca do września. Charakteryzuje się jasnozielonymi liśćmi oraz kwiatami w kolorze różowym lub ciemnoniebieskim. Jest to odmiana nieodporna na mrozy.
- Benigaku – odmiana ta posiada jasnozielone liście oraz jasnobrązowe lub czerwone kwiaty. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
- Miranda – posiada bladoniebieskie lub różowe kwiaty i dorasta do 75 centrymetrów.
- Rosalba – osiąga około 120 centymetrów, jej kwiaty są czerwone lub różowo-białe. Posiada jasnozielone liście.
- Preziosa – kwitnie od lipca do września, posiada jasnoróżowe kwiaty, które zmieniają barwę na czerwoną.
Artykuł napisała:
Magdalena Polena – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty
Źródło:
- Maciej Mynett, Magdalena Tomżyńska: Krzewy i drzewa ozdobne. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 1999,
- Bolesław Chlebowski, Kazimierz Mynett: Kwiaciarstwo. Warszawa: PWRiL, 1983