Ocieplenie domu jest niewątpliwie bardzo ważnym elementem prac wykończeniowych. Pozwala zaoszczędzić, a przy tym obniżyć koszty ogrzewania. Nie bez znaczenia jest również fakt, że redukuje mostki termiczne, które w wielu przypadkach zwiększają rachunki nawet o 30%. Każdy inwestor staje jednak przed wyborem, czy lepiej sprawdzi się styropian, czy może wełna?
Styropian i wełna mineralna – materiały o dobrym współczynniku przenikania ciepła
Należy zdawać sobie sprawę, że wełna mineralna, jak i styropian mają naprawdę dobry, a przy tym podobny współczynnik ciepła. Rzeczywiście więc pozwalają obniżyć rachunki i są świetnymi materiałami ocieplającymi. Wełna mineralna powstaje z naturalnego surowca, którym jest szkło bądź skała bazaltowa. Następnie zostaje on poddany skomplikowanym procesom produkcyjnym. Dochodzi do jego roztopienia, rozdmuchania oraz nasycenia żywicą organiczną. Wełna ma rzeczywiście dobre parametry izolacyjne. Można ją wykorzystać nawet w izolacjach przemysłowych czy technicznych. Jeżeli chodzi o styropian, to jest on niczym innym jak spienionym, ekspandowanym polistyrenem. Może stanowić nawet samodzielną izolację termiczną. Ocieplenie budynku takimi materiałami rzeczywiście bardzo dobrze się sprawdzi, przy czym trzeba pamiętać, że aby zachować najlepszą izolacyjność termiczną, materiały muszą być poprawnie i dokładnie ułożone. I tutaj niezbędne jest zastosowanie chemii budowlanej, choćby w postaci właściwych klejów.
Porównanie walorów wełny mineralnej i styropianu
Jak już wiecie, izolacyjność cieplna obu tych materiałów jest naprawdę dobra, a więc niska, a to oznacza, że dobrze utrzymują one ciepło i zapobiegają mostkom termicznym. Trzeba jednak wziąć pod uwagę inne parametry, np. izolacyjność akustyczną i w tym przypadku wełna mineralna ma przewagę nad styropianem, gdyż zapewnia lepszy komfort akustyczny w pomieszczeniu. Przepuszczalność powietrza i wilgoci, zarówno w przypadku styropianu, jak i wełny mineralnej jest na podobnym poziomie, przy czym wełna jest dosyć nasiąkliwa i wolno schnie. Jeżeli zaś chodzi o samą sprężystość, to w przeciwieństwie do styropianu, wełna mineralna jest mało podatna na trwałe odkształcenie. Oba materiały są łatwe w montażu i obróbce, a więc ocieplenie domu jest bardzo proste i przebiega dość szybko. Oczywiście trzeba pamiętać, jak istotne znaczenie mają kleje. Dobry producent chemii budowlanej oferuje spoiwa, które szybko wiążą materiały z elewacją, a jednocześnie mają dobre parametry wytrzymałościowe. Po nałożeniu styropianu można zastosować tynk silikonowy. Natomiast na wełnie nie można stosować tynków akrylowych. Do ociepleń z wełny mineralnej można wybierać tynki mineralne. Gdy już np. dom zostanie otynkowany, to można pomalować tynk, stosując farbę elewacyjną.
Kiedy lepiej zastosować wełnę mineralną, a kiedy styropian?
Zarówno wełna mineralna, jak i styropian są materiałami niezwykle funkcjonalnymi i efektywnymi. Każdy z nich ma szerokie spektrum zastosowania. Wełna mineralna nadaje się do wypełnienia zarówno konstrukcji drewnianych, jak i stalowych. Ze względu na swoje właściwości antyogniowe sprawdzi się tam, gdzie wymagana jest ochrona przeciwpożarowa, ale też stanowi doskonałe wypełnienie wewnętrznych ścian szkieletowych. Wełna świetnie nadaje się do izolacji termicznej w sufitach podwieszanych czy na poddaszach. Stanowi przy tym bardzo dobrą barierę akustyczną. Rzeczywiście panuje przekonanie, że wełna lepiej tłumi dźwięki, ale jest to prawdą tylko w odniesieniu do ścian trójwarstwowych, szkieletowych czy ocieplonych metodą lekką suchą. Jeżeli natomiast ściany dwuwarstwowe zostaną wykończone tynkiem cienkowarstwowym, to izolacyjność akustyczna wełny i styropianu jest zasadniczo na podobnym poziomie. Styropian najczęściej stosuje się do ocieplenia podłóg na gruncie, a także do ocieplenia ścian fundamentowych oraz rzecz jasna piwnic. Można go wykorzystać także do ocieplenia tarasów czy balkonów.
Każdy z tych materiałów zapewnia komfort cieplny. Biorąc pod uwagę cenę, warto wiedzieć, że bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest styropian, gdyż jest tańszy. Natomiast wełna ma lepsze właściwości ogniowe. Jednak styropian, choć dymi się i spala, to po odcięciu źródła ognia sam gaśnie, zatem w przypadku ocieplenia domów także bardzo dobrze się sprawdzi. Zwróćcie jeszcze uwagę na montaż, który, tak jak wspominaliśmy, jest łatwy, przy czym gdy chce się zastosować twardą wełnę mineralną, trzeba zdawać sobie sprawę, że jest ona kilkakrotnie cięższa niż styropian.