Kamera termowizyjna w praktyce – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Kamera termowizyjna wykrywa i dokonuje pomiaru energii podczerwieni wszystkich obiektów, bez wyjątku. Bez zbędnej przesady można stwierdzić, iż termowizja jest w stanie dostarczyć niezbędnych informacji służących bezpieczeństwu obywateli w zakresie funkcjonowania obiektów budowlanych, a także infrastruktury o charakterze przemysłowym. Jakie cechy powinna mieć kamera termowizyjna wykorzystywana w służbach ratunkowych? W jaki sposób kamery ułatwiają pełnienie służby ratowniczej?

SPIS TREŚCI

  • Kamera termowizyjna w pożarnictwie
  • Zastosowanie kamery termowizyjnej FLIR
  • Kamera termowizyjna testo – bezpieczeństwo ratowników i ofiar

Kamera termowizyjna w pożarnictwie 

Polscy strażacy od lat cenieni są w świecie za ich ofiarność i profesjonalizm. Opinia ta nie dotyczy jedynie udziału w akcjach gaśniczych. Ostatnie wydarzenia w Turcji pokazały znacznie szerszą skalę zagrożeń, w których ogień stanowił zaledwie część problemów.

Skuteczność polskich ratowników wiązała się także z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, pośród którego niepoślednią funkcję spełniały kamery termowizyjne.

Zastosowanie kamery termowizyjnej FLIR 

Termowizja FLIR poza walorem informacyjnym spełnia także funkcję ostrzegawczą, wskazując miejsca potencjalnie niebezpieczne.

Kamera termowizyjna – funkcje użytkowe:

  • Lokalizacja źródła pożaru,
  • Wyszukiwanie osób,
  • Ocena stanu technicznego budynków,
  • Ocena stanu technicznego obiektów technicznych,
  • Wykrywanie gorących punktów,
  • Monitorowanie postępów w gaszeniu pożaru.

Dzięki przetworzeniu danych termograficznych w obraz elektroniczny ratownik jest w stanie zlokalizować osoby wymagające pomocy oraz znaleźć bezpieczną drogę dostępu do ofiar wypadku, pożaru czy katastrofy budowlanej.

Kamera termowizyjna testo – bezpieczeństwo ratowników i ofiar

Kamery przeznaczone dla ratowników są dostosowane do funkcjonowania w warunkach ekstremalnych. Jednocześnie ich konstrukcja sprzyja zastosowaniom gwarantującym pełną swobodę ruchów, a także umożliwiającym posługiwanie się innym sprzętem ratowniczym.

Przekaz z kamery pozwala na konsultację podejmowanych decyzji z zespołem koordynującym. Wypada dodać, że obraz nagrany w trakcie akcji może w przyszłości posłużyć do analizy skuteczności działań oraz do planowania i określania najskuteczniejszych procedur, mających zapewnić bezpieczeństwo zarówno służbom ratowniczym, jak i potencjalnym ofiarom, oczekującym pomocy.

Ogromną zaletą kamer jest brak konieczności zapewnienia im oświetlenia w przypadku działań podejmowanych w ciemności. Podobnie czysty obraz uzyskuje się pomimo dymu, mgły czy zapylenia. Ratownik może skutecznie realizować cele akcji nawet przy minimalnej widoczności.

Kamery termowizyjne dla służb ratowniczych stanowią obecnie podstawę wyposażenia ratowników, niezależnie od rodzaju służby. Są one nie tylko gwarantem bezpieczeństwa osób ryzykujących na co dzień własnym zdrowiem, a nawet życiem. Niosą też nadzieję wszystkim oczekującym pomocy.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.