Kiedy należy wapnować pole?

Wapnowanie pola jest zabiegiem koniecznym, szczególnie na polskich glebach. Charakteryzują się one w większości kwaśnym profilem i wapnowanie jest niezbędne, by cieszyć się z obfitych plonów.

Kiedy jest najlepszy czas na wapnowanie pola?

Zabieg wapnowania pola można w zasadzie przeprowadzać w dwóch okresach – jesienią lub na wiosnę. Wapnowanie jesienne najlepiej przeprowadzić po zakończeniu zbierania plonów. Natomiast wapnowanie wiosenne należy realizować minimum miesiąc przed wysiewem lub posadzeniem roślin na polu. Trzeba też pamiętać o tym, by zachować odpowiedni odstęp czasowy pomiędzy wysiewaniem wapna a wysiewaniem innych nawozów, między innymi azotowych (np. obornika) czy siarkowych. Jednoczesne wysiewanie tych nawozów może być szkodliwe dla gleby, a także powodować ich wzajemne znoszenie się.

Wapnowanie pola najlepiej jest przeprowadzić w słoneczny i bezwietrzny dzień. Dzięki temu ograniczy się straty wapna, wynikające z jego pylenia.

Nie można zapominać o podstawowej rzeczy, jaką jest przeprowadzenie badania laboratoryjnego gleby, zanim przystąpi się w ogóle do wysiewania jakiegokolwiek nawozu na pole – w tym wapna. Dzięki takiej analizie gleby można się dowiedzieć:

  • jaki odczyn pH ma gleba
  • jakie niedobory pokarmowe ma gleba
  • czy w glebie jest odpowiedni poziom wapnia i magnezu.

Jakie wapno najlepiej użyć do wapnowania pola?

Do wapnowania pola najczęściej używa się wapna: tlenkowego, węglanowego i dolomitowego. Wapna te różnią się od siebie szybkością działania i reaktywnością.

Wapno tlenkowe – CaO – nazywa się również wapnem budowlanym, czy też wapnem palonym. Stosuje się je najczęściej do wapnowania na glebach ciężkich i tych o bardzo wysokim stopniu zakwaszenia. Wapno tlenkowe działa szybko i gwałtownie wchodzi w reakcje z glebą. Na lżejszych glebach nie należy go stosować, gdyż może doprowadzić do zaburzeń wewnątrz gleby. Wapno tlenkowe najlepiej stosować w okresie wapnowania jesiennego, po zakończeniu zbiorów na polu. Nie powinno się na polu wysiewać nasion ani sadzić roślin w bliskim czasie od wapnowania wapnem tlenkowym. Może to spowodować spalenie roślin poprzez niezwykle silne działanie wapna tlenkowego.

Wapno węglanowe – CaCO3 – można stosować na glebach średnich i lekkich. Jest wapnem naturalnie występującym w przyrodzie. Jego działanie jest wolniejsze, ale też dłuższe w skutkach. Pole wapnowane wapnem węglanowym jest dużo bardziej przyjazne do siania i sadzenia roślin. Dlatego można je wykorzystać zarówno w wapnowaniu wiosennym, jak i jesiennym. Można do tego celu wykorzystać np. wapno węglanowe big bag.

Wapno dolomitowe jest zdecydowanie najwolniej działającym wapnem, którym można wapnować pole. Jego skuteczność działania określa się w latach. Dlatego nie nadaje się ono do szybkiego odkwaszania gleby, czy też takiego z sezonu na sezon. Lepiej sprawdza się jako wapno, dzięki któremu można będzie utrzymać pożądany efekt odkwaszenia.

Mówiąc o wapnowaniu pola, nie można zapominać o wapnie magnezowym, które uzupełnia doskonale niedobory wapnia i magnezu w glebie. Można do tego celu wykorzystać np. wapno magnezowe granulowane SuperMag 25 kg.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.