Kiedy sadzić lawendę? Krótki poradnik, jak sadzić lawendę krok po kroku

Delikatne fioletowe kwiaty, które wyglądają jak krzew kolorowych kłosów, cieszą się w Polsce dużą popularnością. Lawenda, bo o tej roślinie mowa, należy do rodziny jasnotowatych. Pochodzi z obszarów śródziemnomorskich, ale i w naszym kraju można ją z powodzeniem uprawiać. Często jest elementem ozdobnym przydomowych ogrodów, ale też sadzi się ją na miejskich skwerkach. W niektórych regionach można nawet zobaczyć pola lawendy, ponieważ ma ona szerokie właściwości kosmetyczne i lecznicze. Jeżeli chcemy mieć tę roślinę we własnym ogrodzie warto wiedzieć kiedy sadzić lawendę oraz w jakich warunkach przyjmie się najlepiej.

Gdzie posadzić lawendę?

Największym problemem może być wskazanie, w jakim miejscu najlepiej będzie uprawiać tę roślinę. Wybierając na przykład wąskolistną lawendę wieloletnią można liczyć na jej piękny wygląd przez wiele sezonów.

Jednak w jakim miejscu będzie rosła najlepiej?

Na szczęście lawenda jest mało wymagająca. Wystarczy, że rozsadzimy ją co 40 cm i urośnie praktycznie w każdych warunkach. Najlepiej jednak przyjmuje się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Klasa ziemi nie jest tak istotna. Także nie trzeba jej podlewać regularnie, bo lepiej rośnie na lekko suchym podłożu.

Kiedy sadzić sadzonki lawendy?

Na pytanie kiedy sadzić lawendę można odpowiedzieć, że od wiosny do jesieni to optymalny termin. Sadzonki można sadzić zarówno w kwietniu, jak i na początku października. Czyli w okresie, w którym rano nie występują przymrozki, ani też nie ma mrozów czy gwałtownych opadów atmosferycznych. Sadząc lawendę warto pamiętać, że kwitnie ona w lipcu i sierpniu, a więc ta zasadzona na wiosnę zakwitnie jeszcze tego samego roku, ale już ta jesienna, dopiero na przyszły rok pokaże swoje kwiaty. Nie przycinana lawenda osiąga nawet 60-90 cm wysokości, dlatego dobrze jest znaleźć dla niej miejsce, w którym może się rozrastać, albo też samemu przycinać ją do upragnionego kształtu.

Sadzenie krzewinek do gruntu

Uprawa lawendy nie jest trudna, ale samo sadzenie lawendy krok po kroku w prawidłowy sposób jest istotne. Po wybraniu miejscach, w którym chcemy mieć mini pole lawendy lub też kilku punktów, w których ta roślina ma być ozdobą, można przejść do sadzenia do gruntu.

Sadzenie lawendy krok po kroku obejmuje:

  • umieszczenie krzewu w pojemniku z wodą, aby korzenie nasiąkły, można je skrócić o 1/3 długości i obciąć uszkodzone lub suche pędy,
  • wykopanie dołków o głębokości 45 cm i szerokości 30 cm, do których wsypuje się warstwę drenażu (żwir, drobne kamyki) ok. 5-10 cm,
  • zasadzenie sadzonki w przygotowanym dołku i zasypanie jej świeżą ziemią.

Kolejne rośliny można sadzić w odstępie mniej więcej 40 cm. Taką odległość należy zachować nie tylko między sadzonkami lawendy, ale i od innych roślin, ponieważ lawenda się rozrośnie, a przez to może zasłaniać innym kwiatom światło lub zabierać cenne składniki z ziemi. w razie potrzeby lawendę można przesadzić w inne miejsce, które będzie bardziej jej odpowiadać warunkami, albo nam będzie się bardziej podobać wizualnie.

Fioletowa lawenda
Źródło: Pixabay.com

Jak pielęgnować lawendę?

Choć potrzebuje ona dużo słońca i stosunkowo mało wody, nadal trzeba o nią dbać. Przesadzać lawendę można wczesną wiosną lub jesienią, kiedy roślina nie będzie kwitnąć. Kiedy postanowimy przesadzić lawendę, nowe miejsce również trzeba jej przyszykować z drenażem i o odpowiedniej głębokości. Lawendę ze względu na wysokość, na jaką może urosnąć i rozłożysty charakter można podcinać. Bardzo popularne jest podcinanie lawendy, aby ukształtować z niej kulę. Zalecany termin podcinania krzewów to również okres, w którym lawenda nie kwitnie. Oczywiście kwitnącą lawendę można ściąć do wazonu albo do suszenia. Zwłaszcza w okresie przekwitania dobrze jest zebrać jej kwiaty i zasuszyć je, aby zrobić z nich pachnące saszetki do szafy z ubraniami czy też mieć susz do mieszanek ziołowych i herbacianych.

O autorze:
Natasza Miszczuk.
Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.

 

Źródło:

  • Zioła. Uprawa i zastosowanie, Ewa Osińska, Wiesława Rosłon, Hortpress, 2016.

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.