Kinkiety do mieszkania – jak wybrać?

Wiele osób wciąż żyje w przekonaniu, że kinkiety to wyłącznie starodawne modele z wielkimi, ozdobnymi abażurami. Tymczasem nowoczesne rozwiązania łączą w sobie funkcjonalność i obecnie modną prostotę, która doskonale wpisuje się w większość wnętrz. Okazuje się, że współczesne lampy ścienne mogą pojawić się w niemal każdym pomieszczeniu. Coraz chętniej wybieramy je nie tylko do przedpokoju, ale także salonu czy sypialni.

Nowoczesne kinkiety oferowane przez producentów to przede wszystkim jeden z najbardziej funkcjonalnych rodzajów oświetlenia dodatkowego. W obrębie jednego pomieszczenia doskonale współgrają z innymi lampami, a wnętrze może być zupełnie odmienione i – co najważniejsze – skutecznie podzielone na strefy funkcjonalne. Podpowiadamy, jak je dobrać.

Kinkiety jako oświetlenie dodatkowe lub główne

Kinkiety wykorzystujemy najczęściej jako oświetlenie dodatkowe. To właśnie lampy ścienne wspierają w czasie wykonywania czynności precyzyjnych, a więc m.in. podczas pracy, czytania książek czy gotowania. Warto zauważyć również ich rolę dekoracyjną. Czasami same w sobie stanowią ozdobę, niekiedy zaś służą podkreślaniu obecności innych, niekiedy ważnych dla nas elementów wnętrza. Mogą to być obrazy, rodzinne zdjęcia czy pamiątki przywiezione z podróży.

Nie jest jednak do końca prawdą, że nowoczesne kinkiety nie mogą być oświetleniem głównym. Co więcej, w niektórych pomieszczeniach o niskim suficie doskonale zastępują standardowe lampy wiszące, które zmniejszyłyby je dodatkowo optycznie. Ważne jest, by wybierać modele ze światłem skierowanym ku górze – to sposób na osiągnięcie efektu powiększenia przestrzeni. Kinkiety ze światłem w stronę podłogi służą przede wszystkim budowaniu nastroju, a więc warto zdecydować się na nie w salonie czy sypialni. To bowiem pomieszczenia, w których miła atmosfera jest szczególnie ważna.

Warto zauważyć, że na rynku dostępne są również lampy ścienne, które pozostają jednocześnie otwarte ku górze i ku dołowi. Gdzie warto na nie postawić? Takiego rodzaju kinkiety bardzo dobrze się prezentują, dlatego sprawdzają się na zupełnie gładkich i pustych ścianach. Klienci bardzo często decydują się na ich wybór do przedpokoju czy na klatkę schodową, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni. Najczęściej są bowiem bardzo płaskie i nie przeszkadzają w swobodnym poruszaniu.

Liczba kinkietów w jednym pomieszczeniu

O ile starodawne kinkiety posiadały abażury, które dzisiaj nie cieszyłyby się zbyt dużym zainteresowaniem wśród większości klientów, nowoczesnymi modelami można się bawić. W jednym pomieszczeniu może pojawić się kilka różnych lamp, które pochodzą z tej samej serii lub kolekcji zbliżonych stylistycznie. Warto skorzystać z oferty sklepu Artera, gdzie poszczególne linie produktowe otwierają dostęp do każdego rodzaju oświetlenia. Dzięki temu aranżacja twojego mieszkania będzie spójna i estetyczna.

Ogólna zasada wieszania kinkietów mówi, że powinny pojawiać się parami i być względem siebie ustawione symetrycznie. Bardzo często decydujemy się na nie przy lustrach – przy toaletce czy w łazience. Nierzadko jednak służą podkreśleniu obecności jakichś ważnych dla nas przedmiotów i w takich przypadkach zasada ta nie zawsze musi zostać zachowana. Projektanci podpowiadają również, by podczas montażu kinkietów na dwóch ścianach zachowywać efekt lustrzanego odbicia.

Co jeszcze warto wiedzieć? Kinkiety powinny pojawiać się na odpowiedniej wysokości. Przyjmuje się, że optymalna odległość od podłogi to ok. 1,9 m. W przypadku modeli ze światłem skierowanym w dół, warto zdecydować się na powieszenie ich ok. 15 cm poniżej górnej krawędzi okien, natomiast modele skierowane ku górze powinny znaleźć się w odległości 30-90 cm od sufitu. To wszystko sprawia, że całe pomieszczenie prezentuje się naprawdę estetycznie.

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.