Klamki do drzwi wewnętrznych – jak dobrać odpowiednią?

Wydawać by się mogło, że wymiana klamki do drzwi w naszym domu jest sprawą drugo, albo i nawet trzeciorzędną. Nic bardziej mylnego. Klamki, mimo iż są detalem, stanowią ważny element ogólnego wystroju wnętrza. To zwykle szczegóły w przypadku wystroju ecydują bowiem o ogólnym efekcie. Dodatkowo źle dopasowana klamka może nie tylko zaburzyć estetykę, ale również sprawić, że drzwi będą otwierało się niekomfortowo. Na co zwrócić uwagę, kiedy czeka nas wymiana klamki w drzwiach wewnętrznych i jakie najlepiej sprawdzą się w Twoim domu?

Rodzaje klamek

Jest ich kilka. Rodzaje uchwytów drzwiowych można podzielić na:

  • klamki, czyli klasyczne uchwyty drzwiowe, które uruchamia się poprzez naciśnięcie;
  • gałki, czy okrągłe uchwyty, która do uaktywnienia wymagają obrócenia bądź pociągnięcia. Nieczęsto decydujemy się na nie w przypadku drzwi wewnętrznych;
  • pochwyty, zdecydowanie najmniej popularne  w klasycznej wersji drzwi wewnętrznych –  do użycia wymagają pociągnięcia.

Do klamek dobieramy również zamek. Zależy on głównie od rodzaju drzwi. Zamki można podzielić na:

Czym kierować się przy wyborze klamek?

Dom i styl jego aranżacji nie jest wcale podstawowym kryterium przy doborze klamek do drzwi wewnętrznych. Podstawowym wyznacznikiem jest bowiem masywność drzwi – im cięższe drzwi, tym większa musi być klamka. To kwestia nie tylko pragmatyzmu, ale również wygody korzystania no i przede wszystkim zachowania proporcji. Jeżeli dobierzemy zbyt małą klamkę do za ciężkich drzwi (lub odwrotnie) komfort z ich korzystania się zmniejszy. Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi, czy nasze drzwi otwierają się w lewo czy w prawo. To kryterium kluczowe, nie wszystkie klamki pasują bowiem do jednych i drugich.

Z czego produkuje się klamki?

Zabezpieczając swój dom warto pamiętać o optymalnym doborze materiału, z którego wykonana jest klamka. Na rynku istnieje wiele opcji:

  • aluminiowe – najpopularniejsze. Wyróżnia je niska cenna, a także lekkość. Obecnie wiele firm zajmujących się produkcją tego typu towarów handluje aluminiowymi klamkami imitującymi te z solidniejszych i bardziej trwałych materiałów;
  • mosiężne – solidne, stylizowane – wykorzystywane głównie w drzwiach ozdobnych;
  • ze stali nierdzewnej (niklowane, chromowane) – najtrwalsze i najpewniejsze. Ich wytrzymałość zapewnia spokój na lata. Są tak bezpieczne, że często stosuje się je również w drzwiach zewnętrznych, ognioodpornych i antywłamaniowych.

Czym kierować się przy wyborze klamek?

Wymiana klamki to decyzja podejmowana nie tylko w kontekście wspomnianej wyżej masywności i wielkości drzwi wewnętrznych. Trzeba pamiętać, że klamka poza uchwytem składa się jeszcze z tzw. szyldu.

Szyld ( inaczej zwany rozetą, tarczką bądź osłonką) to kluczowy element konstrukcji. Jest to metalowy element montowany bezpośrednio do skrzydeł drzwi połączona tzw. trzpieniem z klamką u jej nasady. Szyldy są różne – mogą być podłużne, kwadratowe albo owalne. Jeżeli zdecydujesz się na duże i ciężkie drzwi najbardziej odpowiedni będzie szyld podłużny, jeżeli lżejsze i bardziej ozdobne – tutaj bardziej sprawdzi się owalny szyld.

Jak widać – dobór odpowiednich klamek do drzwi nie jest taką prostą sprawą. Pamiętaj również, by klamki dobierać pod kolor okuć i zawiasów w drzwiach. Mając wszystkie wymienione powyżej aspekty na uwadze wymiana klamki nie będzie kłopotem. Z pewnością wybrane przez Ciebie klamki stanowić będą dopełnienie kompozycji aranżacyjnej wnętrza Twojego domu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.