Klimatyzacja a wentylacja – dlaczego nie należy mieszać tych pojęć?

Artykuł partnera.

Wentylacja i klimatyzacja to dwa zupełnie odmienne systemy. Niestety, wiele osób nie zna różnic pomiędzy nimi, a pojęć tych używa zamiennie. W naszym dzisiejszym artykule, wyjaśnimy, czym dokładnie jest klimatyzacja oraz wentylacja. Skupimy się na dostępnych rozwiązaniach i odpowiemy na jedno z najważniejszych pytań: czy klimatyzacja może zastąpić wentylację?

Słowem wstępu, czyli czym są klimatyzacja i wentylacja?

Na początku wspomnieliśmy, że klimatyzacja i wentylacja to zupełnie różne systemy, których nie należy mylić. Różnice pomiędzy nimi są na tyle duże, że trudno mówić tutaj o chociażby podobnym rozwiązaniu. Klimatyzacja daje złudne wrażenie dostarczenia do domu czy biura świeżego powietrza. Za to odpowiada jednak wentylacja. Ale od początku!

Wentylacja to zatem nic innego jak wymiana zużytego powietrza na świeże. Jest to proces niezbędny, ponieważ powietrze w każdym pomieszczeniu stale ulega zanieczyszczeniu. Dopływ świeżego jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Systemy odpowiedzialne za te procesy to wentylacja mechaniczna i grawitacyjna, zwana również naturalną. O szczegółach tych rozwiązań opowiemy w dalszej części artykułu.

Klimatyzacja natomiast działa w zupełnie inny sposób. Nie wymienia ona powietrza, a jedynie pobiera to znajdujące się w pomieszczeniu. Na pierwszy rzut oka działanie klimatyzacji wygląda tak, jakby docierało do nas świeże powietrze. Tymczasem nie jest ono wymieniane, a jedynie przepuszczane przez urządzenie, chłodzone i oddawane. Proces ten dzieje się cały czas, a dopływ świeżego powietrza możliwy jest wyłącznie przez wspomnianą wentylację.

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja nie wentyluje powietrza. Chociaż daje takie błędne poczucie, przez co tak wiele osób myli te dwa systemy. Klima ma za zadanie pobrać powietrze, doprowadzić je do zadanej temperatury i wydmuchać. Tego typu systemy pozwalają osiągnąć komfort cieplny we wnętrzu. Nikogo z pewnością nie dziwi domowa klimatyzacja. Katowice, Chorzów czy inne większe miasta w praktycznie każdym bloku mają przynajmniej kilka mieszkań, w których balkony zdobią jednostki zewnętrzne. W klimatyzatorze znajduje się wymiennik ciepła, sprężarka i wentylatory. Przez te wszystkie komponenty krąży czynnik roboczy. Jego rola jest tutaj najważniejsza. Sprężarka ma za zadanie pobranie czynnika roboczego i jego sprężenie. Następnie przekazuje go do skraplacza, gdzie zmienia swój stan w ciekły. Kolejno na jego drodze stoi parownik. Tam ponownie zmienia swój stan – tym razem w parę suchą. Oddaje przy tym ciepło, a klimatyzator może dzięki temu oddać powietrze doprowadzone do zadanej temperatury. Co ważne, takie urządzenie może mieć też funkcję grzania. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób jednym z ważniejszych sprzętów w mieszkaniu jest klimatyzacja. Katowice i inne miejscowości na Śląsku z całą pewnością są doskonałym przykładem popularności tego rozwiązania.

Jakie znamy systemy wentylacyjne?

System wentylacyjny ma usunąć z pomieszczenia zanieczyszczone powietrze i doprowadzić nowe. Bardzo ważne jest, by uciekało tyle samo „zużytego” powietrza, co wpływało świeżego. Wentylację możemy podzielić na naturalną i mechaniczną.

Wentylacja naturalna

Wentylacja naturalna inaczej nazywana jest wentylacją grawitacyjną. Jak sama nazwa wskazuje, oznacza to, że odbywa się ona samoistnie. Wpływ na nią mają różnica temperatur i gęstość powietrza wewnątrz i na zewnątrz. Czyste powietrze może dostawać się do wnętrza przez nieszczelne (lub po prostu rozszczelnione) okna i drzwi, a także nawiewniki. Zanieczyszczone natomiast ucieka przez kratki i kanały wentylacyjne, które powinny być nieodłączną częścią budynku. Niestety, skuteczność tego rozwiązania zależy w dużej mierze od czynników atmosferycznych, rozkładu pomieszczeń, konstrukcji budynku. Na pewno problem z wentylacją często występuje przy bardzo szczelnych oknach, a także w blokach w starym budownictwie przed 1990 rokiem. Alternatywą jest wspomniana wcześniej wspomagana wentylacja mechaniczna.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna w domu ma wykonać to samo zadanie co wentylacja grawitacyjna. Umożliwia regulowanie intensywności wentylowania pomieszczeń zgodnie z przepisami budowlanymi, a do tego wszystko odbywa się w sposób ciągły i cichy. Ruch powietrza natomiast jest tutaj wymuszony przez wentylator. Jak można się domyślić, ten sposób działania wentylacji jest wydajniejszy. Wentylację mechaniczną możemy jeszcze podzielić na wywiewną oraz nawiewno-wywiewną.

  • Wentylacja mechaniczna wywiewna wykorzystuje wentylatory do usunięcia zużytego powietrza, natomiast świeże wpada przez nawiewniki okienne, drzwiowe lub ścienne. Jest to zatem swego rodzaju połączenie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej.
  • Wentylacja nawiewno-wywiewna używa wentylatorów tak do usuwania, jak i doprowadzania powietrza.

Jak działają systemy wentylacyjne?

Sposób działania wentylacji uzależniony jest oczywiście od jej rodzaju. Grawitacyjna działa w sposób naturalny. Wymiana powietrza następuje w wyniku konwekcji. Konwekcja to, najprościej mówiąc, ruch powietrza. Wywoływany jest przez różnicę ciśnień i gęstości pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz. Natomiast do działania wentylacji mechanicznej niezbędny jest wiatrak. Powietrze transportowane jest nie naturalnie do góry ze względu na jego gęstość, a przez specjalne przewody wentylacyjne. Sterowanie wydajnością takiej wentylacji to sterowanie przepustnicami powietrza. Cały układ wentylacji mechanicznej to nie tylko przewody wentylacyjne i wentylator, ale też kratki wentylacyjne, zawory powietrzne czy anemostaty. W przypadku wentylacji grawitacyjnej… nie ma żadnych części mechanicznych czy zasilanych z zewnątrz elementów.

Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację?

Już na samym początku wspomnieliśmy, że klimatyzacja i wentylacja to różne systemy. Wiele osób jednak zastanawia się, czy klimatyzacja może zastąpić wentylację? Jak odpowiada ekspert z Waso Klim – Klimatyzacja w Chorzowie i okolicznych miejscowościach:

Klimatyzacja nie może zastąpić wentylacji. Klimatyzacja pobiera powietrze z pomieszczenia, schładza je i wypuszcza. Gdyby nie wentylacja, w pokoju wciąż znajdowałoby się to samo powietrze – jedynie przepuszczone przez czynnik chłodniczy. Wentylacja jest niezbędna do zapewnienia świeżego powietrza. Jesteśmy w stanie obejść się bez klimatyzacji, ale sprawna wentylacja w pomieszczeniu jest niezbędna dla zdrowia domowników i dobrej kondycji budynku.

Podsumowując, wentylacja powinna znajdować się w każdym budynku mieszkalnym i biurowym. Zapewnia dopływ świeżego powietrza, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania osób znajdujących się wewnątrz. Klimatyzacja natomiast poprawi komfort cieplny we wnętrzu. Obniży temperaturę (lub ją podniesie), a do tego poprawi parametry powietrza.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.