Klimatyzacja split – czym jest? Co ją wyróżnia?

Klimatyzacje typu split stanowią jeden z najczęściej montowanych typów urządzeń chłodzących w domach i niewielkich przestrzeniach biurowych. Ich popularność wynika przede wszystkim z korzystnego stosunku jakości do ceny oraz łatwiej obsługi całego systemu. Czym w zasadzie jest rozwiązanie split? Jak się je montuje i co wyróżnia je na tle innych typów klimatyzacji?

Klimatyzatory split są prostymi pod kątem konstrukcji urządzeniami wykazującymi bardzo wysoką wydajność. Ich montaż również można uznać za stosunkowo prosty i nieskomplikowany, choć tu trzeba mieć na względzie, że wiele zależy od docelowego umiejscowienia poszczególnych jednostek instalacji i konstrukcji samego budynku. Schemat działania klimatyzacji split jest jednak bardzo prosty i opiera się na kilku najistotniejszych elementach.

Budowa klimatyzacji typu split

Standardowo klimatyzatory split składają się z dwóch jednostek: wewnętrznej nazywanej parownikiem oraz zewnętrznej, którą określa się jako skraplacz. Pierwsza z nich montowana jest w pomieszczeniu, najczęściej pod sufitem. Druga z kolei znajduje się poza budynkiem. Połączone są one przewodami, które transportują freon. W jednostce wewnętrznej, co całkowicie zrozumiałe, znajdują się komponenty ciche. Głośniejsze w działaniu elementy składowe powinny mieścić się w jednostce zewnętrznej.

Montaż kilmatyzacji typu split

Dużą zaletą tzw. splitów jest fakt, że przewody do transportu freonu mają niewielką średnicę. To pozwala ograniczyć poziom zaawansowana prac remontowych niezbędnych do zainstalowania całego systemu chłodzącego. Wspomniane przewody mają też na celu odprowadzić poza budynek „zużyte powietrze”. Ogólnie trudność montażu klimatyzacji jest kwestią bardzo indywidualną. W pierwszej kolejności należy dokładnie zaplanować miejsce ulokowania poszczególnych jednostek. Powinny one znaleźć się w miejscach optymalnych, tzn. takich, w których możliwe będzie skuteczne ochłodzenie całej docelowej przestrzeni, a połączenie między skraplaczem a parownikiem oprze się o możliwie najprostszą sieć przewodów.

Co ważne – taką instalację powinna wykonać wyspecjalizowana firma, mogąca pochwalić się ukończonymi szkoleniami F-Gazowymi. Profesjonalny dobór klimatyzatorów split oraz ich fachowy montaż zapewnia m.in. wrocławska firma Soltherm.

Rodzaje klimatyzatorów split

Klimatyzatory split różnią się od siebie miejscem montażu. Najpopularniejsze są oczywiście modele ścienne. Te występują w różnym wariantach kolorystycznych i wzorach. Dzięki temu łatwo dobrać je do wnętrza i ewentualnie zamaskować, by nie rzucały się od razu w oczy i tym samym by nie szpeciły starannie zaaranżowanych przestrzeni mieszkalnych.

Alternatywą dla tych klimatyzatorów są splity ścienno-sufitowe. To idealne rozwiązanie dla mieszkań czy biur z wysokimi stropami. Montowane tuż na łączeniu ścian i sufitów. Istnieją także klimatyzatory kasetonowe. Ich ogromną zaletą jest instalacja pod powierzchnią użytkową, co sprawia, że jednostka wewnętrzna nie jest widoczna gołym okiem. Rozwiązanie przeznaczone głównie dla domów w wysokim standardzie, ale też biurowych open space’ów. W przypadku tych ostatnich sprawdzają się też klimatyzatory kanałowe, których sieć ciągnie się pod stropem. Ponadto można wyróżnić splity przypodłogowe oraz konsolowe.

Zalety klimatyzacji typu split

Zakładając, że w pomieszczeniu znajduje się nowoczesne i wysokiej klasy urządzenie klimatyzacyjne typu split, można mówić w jego przypadku o następujących zaletach:

  • Stosunkowo szybki i tani montaż – splity to rozwiązania łatwe w instalacji. Choć trzeba liczyć się z przeprowadzeniem prac remontowych, proste modele ścienne będą założone w domu w przeciągu kilku godzin.
  • Wydajność – klimatyzacja split, prawidłowo założona i rozmieszczona, jest całkowicie wydajna i bez trudu ochłodzi do pożądanego stopnia daną przestrzeń.
  • Łatwa obsługa – korzystanie z klimatyzacji typu split jest tak łatwe jak przełączanie kanałów w telewizorze. Wszystko opiera się na określeniu własnych ustawień poprzez ich włączenie na panelu jednostki wewnętrznej lub za pomocą pilota.
  • Atrakcyjny design – nowe splity są ładne wizualnie i nie psują wystroju wnętrza. Różne wzory dostępne na rynku dają możliwość doboru odpowiedniego urządzenia do aranżacji pomieszczenia.
  • Duży wybór – liczba modeli klimatyzatorów split jest ogromna i można bez problemu dobrać dany model do własnych potrzeb czy możliwości finansowych.
  • Głośność pracy – klimatyzatory split są coraz cichsze i ich działanie w żaden sposób nie powinno rozpraszać domowników.
  • Funkcja grzania i oczyszczania powietrza – dobrej klasy urządzenia nie tylko chłodzą, ale też oczyszczają powietrze w pomieszczeniu i mogą w razie potrzeby służyć jako dodatkowe źródło ciepła.

Split a multisplit

Multisplit to nic innego jak rozwiązanie polegające na podłączeniu do jednej jednostki zewnętrznej kilku jednostek wewnętrznych. To zapewnia możliwość chłodzenia niezależnego i jednoczesnego nawet kilku pomieszczeń w budynku/obiekcie. Multisplity zakłada się w dużych domach, nowoczesnych biurowcach, obiektach przemysłowych o dużej powierzchni oraz sporej liczbie pomieszczeń.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.