Kompletujesz domowy warsztat? Jakie narzędzia Ci się przydadzą?

Domowy warsztat: jak przechowywać narzędzia majsterkowicz? Domowy warsztat można urządzić wszędzie. Może to być osobny pokój przystosowany do prac w stylu DIY, czyli zrób to sam, a może nim być szafka w przedpokoju. Niektórzy narzędzia budowlane i pokrewne przechowują w piwnicy, a inni – w garażu. O ile maszyny nie wydają hałasu, wychodzenie z domu do garażu po drobniejsze narzędzia może wydawać się skomplikowane. Warsztat powinien być wyposażony w miejsce do pracy – stół, blat lub miejsce na szafce, które powinno być dobrze oświetlone. W takim miejscu nie może panować także zbyt wysoka wilgotność, ponieważ będzie ona negatywnie oddziaływać na twój sprzęt.

Przydomowy warsztat – pamiętaj o hakach, półkach i wentylacji!

Półki i haki pozwalają dobrze zagospodarować przestrzeń. Dzięki nim można zapanować nad bałaganem oraz odkładać narzędzia, z którymi zakończono już pracę. Domowy warsztat powinien być także odpowiednio wentylowany – najlepiej, gdy będzie miał bezpośredni dostęp do świeżego powietrza. Pozwoli to na przewietrzenia pomieszczenia po pracach związanych z użyciem detergentów czy lakierów. Majsterkowanie nie jest czystym zajęciem – jeśli nabierzesz ochoty na renowację komody, musisz liczyć się z wieloma odpadami po szlifowaniu. Warto zatem zadbać o podłoże, aby było łatwe do utrzymania w czystości. A jeśli rozleje się rozpuszczalnik, warto żeby nie zniszczył podłogi. Wkrętarki, piłki, szlifierki czy podobne narzędzia mogą trwale uszkodzić meble z drewna, szczególnie jeśli jest to naturalne, niezaimpregnowane drewno sosnowe. Dlatego oprzyrządowanie maszyn oraz cięższe narzędzia dobrze jest przechowywać w metalowych regałach.

Jakie narzędzia do domowego warsztatu?

Nie warto kompletować domowego warsztatu według wszystkich dostępnych na rynku narzędzi. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z majsterkowaniem, zacznij od zakupu podstawowych narzędzi budowlanych, takich jak młotek, śrubokręt, taśma naprawcza i kombinerki. Jeśli jednak od jakiegoś czasu gromadzisz narzędzia, sprawdź czy udało Ci się już skompletować podstawowy zestaw narzędzi, składający się z narzędzi ślusarskich, narzędzi budowlanych i elektronarzędzi. Wiertarki i wkrętarki są o wiele wygodniejsze niż tradycyjny śrubokręt. W domowym warsztacie dobrze też jest posiadać mocne kleje i tubkę z silikonem. Dzięki szlifierce kątowej nie tylko będziesz w stanie zająć się renowacją mebli, ale także przetniesz metal czy wypolerujesz powierzchnie. Wśród narzędzi domowego warsztatu powinny znaleźć się także: podstawowe zestawy śrub i gwoździ, opaski zaciskowe, metalowa bądź drewniana miarka i nożyk do tapet. Przydatne okazać się mogą także zestawy kluczy, w tym coraz popularniejsze klucze ampulowe, które pozwolą na dokręcenie śrub w większości krzeseł i foteli.

admindo