Kompresor olejowy czy bez olejowy?

Zarówno kompresory olejowe, jak i bezolejowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Jeden z nich jest tańszy, a drugi droższy. Jednak nie zawsze cena jest ostatecznym kryterium przy wyborze tego urządzenia. Jeżeli nie masz jeszcze wypracowanej opinii na ten temat, to przedstawimy Ci wady i zalety każdego rozwiązania, a ostateczną decyzję pozostawimy Tobie. Zaczynamy!

Co to jest kompresor olejowy? Czym różni się od bezolejowego?

Oba kompresory działają dokładnie na takiej samej zasadzie. Tłok wtłacza powietrze do zbiornika, a następnie jest ona pobierane przez poszczególne urządzenia oraz narzędzia. W porządku. Wobec czego czym one się różnią? Już wyjaśniamy! Standardowy tłok w kompresorze olejowym musi być smarowany. Dzięki temu zmniejsza się tarcia. A jak jest w kompresorach bezolejowych? Tam wykorzystuje się tłoki wykonane ze specjalnych tworzyw. Warto tutaj zaznaczyć, że mają one bardzo niski współczynnik tarcia. To sprawia, że do zbiornika nie dostają się nawet śladowe ilości oleju. Czy to jest naprawdę aż tak ważne? Przy zwykłych domowych pracach, takich jak malowanie, czy remont, nie ma to większego znaczenia, ale jeżeli mamy do czynienia z unitami dentystycznymi, to tutaj już bezwzględnie musimy zastosować kompresor bezolejowy. Wynika to również stąd, że tworzywo, z którego produkuje się ich tłoki, nie jest tak wytrzymałe, jak standardowy materiał pokryty olejem. Skoro mamy już wyjaśnione podstawowe różnice pomiędzy kompresorem olejowym a bezolejowym, to przejdźmy dalej.

Jakie są jeszcze różnice między tymi kompresorami?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Kompresory olejowe zazwyczaj mają większe zbiorniki. Jednak nie należy tego traktować jako absolutną regułę. Kompresory bezolejowe również potrzebują konserwacji, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę. Jedyną jego zaletą w tej kwestii jest to, że takie zabiegi należy wykonywać rzadziej i są one mniej pracochłonne. Natomiast na korzyść kompresora olejowego przemawia to, że może być wykorzystany do lakierowana lub malowania. A co z tym olejem, który niby przedostaje się do zbiornika? Zapomnij o tym. To są bardzo niewielkie ilości i tak naprawdę nie mają żadnego znaczenia.

Czy warto zdecydować się jednak na kompresor bezolejowy?

Jeżeli nie jest to Twój pierwszy kompresor, to pewnie doskonale orientujesz się w temacie i wiesz, że kompresor olejowy jest o wiele bardziej ceniony przez użytkowników. Wystarczy przejrzeć pierwsze, lepsze forum w Internecie. Jednak nie znaczy to wcale, że kompresory bezolejowe są jakieś gorsze i nie warto ich kupować. Wszystko zależy od tego, jakie masz potrzeby i czego oczekujesz od danego urządzenia. Jeżeli potrzebny jest Ci kompresor tylko i wyłącznie do użytku domowego, to bezolejowy będzie najlepszym wyborem, również pod względem finansowym. Jednak nie jest to z pewnością urządzenie dla zawodowców, ponieważ jest mniej wydajne i ma mniejszy zbiornik, niż jego konkurent. Nie mamy tutaj żadnych wątpliwości, że nie nadaje się on do użytku przemysłowego. Za to ma niższą cenę. Jeśli szukasz kompresora dopasowanego do Twoich potrzeb, sprawdź ofertę Kompresory.org, jednej z największych hurtowni o profilu pneumatycznym w Polsce.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.