Koszenie trawnika w upały – na co zwrócić uwagę?

Upalne lato to czas, kiedy wiele wypoczywamy na świeżym powietrzu. Przebywanie na dworze nierozerwalnie wiąże się również z pielęgnacją ogrodowego trawnika. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej zadbać o trawę bez ryzyka jej uszkodzenia, czytaj dalej: poniżej omawiamy pokrótce najważniejsze informacje związane z koszeniem trawy w okresie letnim.

Nigdy nie koś w pełnym słońcu

Koszenie trawnika w upały nigdy nie jest dobrym pomysłem. Gdy palące słońce uderza wprost w źdźbła trawy są one nagrzane i zdecydowanie mniej sprężyste, a nagłe obcięcie całości może skończyć się nieestetycznym przesuszeniem trawnika, a co za tym idzie – pogorszeniem komfortu jego użytkowania. W związku z tym, w najcieplejsze letnie dni odpuść sobie raczej koszenie w godzinach południowych i wczesnopopołudniowych.

Dodatkowo pamiętaj, że aby źdźbła trawy nie uległy uszkodzeniu w trakcie koszenia, ostrze kosiarki musi być odpowiednio naostrzone. To porada nie tylko na to, jak kosić trawę w upały, ale również wówczas, gdy temperatura jest zdecydowanie niższa. W ten sposób zadbasz o odpowiedni wygląd trawnika, ale również zapewnisz mu doskonałą kondycję.

Kiedy lepiej – rano czy wieczorem?

Koszenie trawy w lecie jest zadaniem, które trzeba wykonywać co kilka dni, choć potrafi ono przysporzyć nieco trudności. Wiemy już, że koszenie w pełnym słońcu nie jest dobrym pomysłem, a skoro tak – to kiedy lepiej jest podjąć się tej czynności: o poranku czy wieczorem?

Zasadniczo, możesz skosić trawę zarówno rano, jak i w godzinach późnopopołudniowych, w zależności od tego, kiedy jest Ci wygodniej. Jeśli jednak masz dowolność co do wyboru czasu koszenia, zdecyduj się lepiej na poranek: wówczas trawa jest jeszcze dość chłodna po nocy i możesz szybko skosić całość. Wieczorem może natomiast okazać się, że przestygnięcie poszczególnych źdźbeł nie przebiegło równomiernie, w związku z czym pomimo starannej pielęgnacji, część z nich uległa uszkodzeniu.

Nie ścinaj zbyt krótko

Kolejną poradą, jeśli chodzi o koszenie trawy w lecie, jest zachowanie odpowiedniej długości poszczególnych źdźbeł. W czasie, kiedy trawnik może być przesuszony, szczególnie istotnym jest, aby nie dochodziło do jego ścinania zbyt krótko: pozbawisz wówczas trawnik możliwości utrzymywania wilgoci w pobliżu systemu korzennego. Przy zbyt krótkiej trawie, palące słońce będzie w stanie dosięgnąć aż do gleby, co sprawi że woda odparuje w bardzo krótkim czasie. Dodatkowo, warto pamiętać, że jednorazowo nie ścina się więcej niż 1/2-1/3 długości, zwłaszcza podczas letnich upałów.

Pamiętając o tych kilku zasadach, przy odrobinie chęci i wysiłku – z pewnością przygotujesz piękny trawnik.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.