Koszty wynajmu mieszkania w Katowicach na tle dużych miast Polski

Wzrost inflacji, podwyższenie stóp procentowych, zaostrzenie wymagań banków odnośnie do kredytobiorców – to czynniki, które sprawiają, że wiele osób rezygnuje z zakupu mieszkania i decyduje się na jego wynajem. Zastanawiasz się jednak, ile trzeba zapłacić za korzystanie z czyjegoś lokalu? Sprawdź, ile wynosi koszt wynajmu w Katowicach w porównaniu do innych miast w Polsce.

Ile kosztuje wynajem mieszkania od osoby prywatnej w Katowicach?

Koszt wynajmu mieszkania w Katowicach jest dość niski na tle cen w innych miastach w Polsce. Średnia stawka w stolicy województwa śląskiego wyniosła w listopadzie 2022 roku ok. 2 300 zł. W innych miastach było to odpowiednio:

  • w Poznaniu i Łodzi – ok. 2 400 zł,
  • w Gdańsku – ok. 3 100 zł,
  • we Wrocławiu i Krakowie – ok. 3 200 zł,
  • w Warszawie – ok. 4 800 zł.

Zatem wynajem mieszkania w Katowicach od osoby prywatnej – w porównaniu do kosztów w innych miastach – w 2022 roku nie obciążał nadmiernie budżetu domowego.

Ile kosztuje wynajem instytucjonalny w Katowicach?

Lokale można wynajmować nie tylko od osób prywatnych, ale także firm, np. takich jak PFR Nieruchomości. Oferuje ona różne mieszkania na wynajem. Katowice Korczaka to jedno z miejsc, gdzie powstaje najnowsze osiedle z lokalami przeznaczonymi na wynajem instytucjonalny. Ich mieszkańcy zapłacą wyłącznie:

  • czynsz, czyli opłatę za korzystanie z nieruchomości – np. średnia stawka za wynajem na Nowym Nikiszowcu w Katowicach to 24 zł/m2;
  • rachunki – są one uzależnione od indywidualnego zużycia mediów;
  • opłatę eksploatacyjną, czyli za utrzymanie części wspólnych, ich naprawę oraz konserwację – np. na Nowym Nikiszowcu w Katowicach wynosi ona 6,5 zł/m2.

Pamiętaj! Jeśli zdecydujesz się na wynajem instytucjonalny, musisz wnieść także kaucję. Może ona wynieść 3- lub 6-krotność czynszu, w zależności od tego, czy przedstawisz swoje dochody, czy też nie.

Co wpływa na koszt wynajmu mieszkania w Katowicach?

Ceny najmu w całej Polsce nieustannie się zmieniają. Zależy to głównie od popytu na tego typu usługi. Wpływ na niego ma wiele czynników, m.in.:

  • sytuacja geopolityczna – po wybuchu wojny w Ukrainie wiele osób szukało mieszkań na wynajem niezależnie od ich ceny. W efekcie właściciele mogli podnosić opłaty bez obawy, że nikt nie skorzysta z ich oferty;
  • sezon – np. jesienią ceny wynajmu mieszkań zazwyczaj rosną ze względu na wzrost zainteresowania tego typu ofertami ze strony studentów;
  • inflacja – wyższe koszty życia powodują, że wielu osób nie stać na zakup nieruchomości czy wzięcie kredytu. W rezultacie decydują się one na wynajem, co generuje wzrost popytu na takie mieszkania, a w związku z tym podnoszenie ich cen.

Stawki za wynajmowane mieszkania zależą także od rodzaju podpisanej umowy. Jeśli zdecydujesz się na najem instytucjonalny, możesz liczyć na atrakcyjniejszą cenę niż w przypadku najmu tradycyjnego czy okazjonalnego. Warto o tym pamiętać.

Podsumowując, wynajem mieszkania w Katowicach nie jest obciążający finansowo w porównaniu do cen w innych dużych miastach w Polsce. Zatem nic dziwnego, że popyt na lokale w stolicy województwa śląskiego stale rośnie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.