Kratownice – czym są i gdzie się je stosuje?

Ramy kratownicowe zaliczane są do sztywnych konstrukcji, które tworzy się z stalowych kształtowników. Zbudowana jest ona z takich elementów jak: pas górny i dolny, słupki oraz ułożone ukośnie krzyżulce. Odznaczają się one wysoką odpornością na obciążenia, a także niską wagą dlatego też coraz częściej korzysta się z nich w budownictwie głównie do stawiania hal stalowych w szczególności obiektów, które mają dużą rozpiętość bez dodatkowych podpór ograniczających miejsce wewnątrz budynku.

Kratownice płaskie i przestrzenne

Kratownice płaskie mają pręty, które znajdują się w płaszczyźnie. W ten sposób z łatwością mogą przenosić one obciążenia dlatego też używa się ich w dźwigarach, które odpowiedzialne są za przenoszenie belek oraz podciągów. Natomiast w przypadku kratownic przestrzennych mamy do czynienia z prętami znajdującymi się w kilku płaszczyznach dzięki temu mogą one przenosić obciążenia w różnych kierunkach. Często można je zauważyć przy różnego typu dźwigarach dachowych oraz halach i wiatach. Ponadto znajdują one zastosowanie także do budowy wież oraz masztów radiowych i telewizyjnych. W ody dwóch rodzajach kratownic jesteśmy w stanie wymienić podstawowe elementy takie jak: pas górny, pas dolny, pionowe słupki i położone ukośnie krzyżulce. Dodatkowo warto dodać, że tego typu kratownice najczęściej montowane są na słupach żelbetowych lub stalowych. Natomiast odpowiedni rodzaj konstrukcji wybiera się w zależności profili, przeznaczenia, a także sposobu użytkowania danego budynku. Inne wymagania muszą zostać spełnione w przypadku, kiedy mamy do czynienia z obiektem magazynowym, a nie w momencie, kiedy mamy styczność z obiektami widowiskowymi lub hangarami lotniczymi.

Rodzaje hal w, których najlepiej zastosować kratownice

Hale stalowe są zamiennikiem dla murowanego budownictwa. Czas w, którym hala stalowa w pełni zostanie postawiona jest krótszy od tego w, którym stawia się murowany budynek. Dodatkowo pomieszczenie stalowe możemy łatwo przebudować lub rozbudować. Wszystkie te aspekty sprawiają, że tego typu konstrukcja z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością w wielu gałęziach gospodarki jako np. hale magazynowe, produkcyjne, rolnicze, rekreacyjne. Takie budownictwo oparte jest na portalowych, spawanych ramach. Rama kratownicowa natomiast świetnie spełnia swoje funkcje w halach mających dużą rozpiętość, która sięga nawet do 50 metrów. Dodatkowo tego typu obiekty przez zastosowanie metody montażu kratownic stają się ognioodporne przez co nie trzeba malować całej konstrukcji specjalną, kosztowną, anty ogniową farbą. Korzystając z ramy portalowej jesteśmy w stanie uzyskać większą wysokość użytkową w hali w jej centralnym miejscu.   

Kratownica jako produkt

Część firm, które zajmują się wznoszeniem hal stalowych mają dostęp do własnych fabryk. Są one w stanie dzięki  wytworzyć części, które będą potrzebne do budowy takich obiektów. Firmy te są w stanie także w celu zaoszczędzenia pieniędzy oraz czasu zlecić produkcję wszystkich potrzebnych komponentów generalnym wykonawcą. Warto dodać że wcześniejsze przygotowanie lub zlecenie wszystkich potrzebnych elementów, które zostaną odpowiednio nawiercone ułatwi późniejszy ich montaż. Również kratownice z powodzeniem sprawdzą się w przypadku styczności z takimi   pomieszczeniami typu chłodnia, hala komercyjna, mroźnia i innych małych pokoi wykorzystywanych w różnego typu gałęziach gospodarki. Jeśli dany obiekt będzie tworzony z komponentów prefabrykowanych to ich transport będzie jeszcze łatwiejszy.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.