Kreatywne wykorzystanie drewnianych skrzynek w ogrodzie – 6 sprawdzonych inspiracji

W miejskich ogrodach często spotykamy się z roślinami w donicach i w skrzynkach. Pojemniki umożliwiają roślinom optymalny wzrost w miejscach, które z punktu widzenia ekosystemu są dla nich niekorzystne. Możemy uprawiać rośliny na balkonach, na okiennych parapetach, tarasach, a także na dachach.

Dekoracje ze skrzynek – inspiracje

Skrzynki dają nam dużą swobodę kompozycji, ponieważ możemy je dowolnie przestawiać i chować na zimę. Wielkość naczynia może być różna i można je ze sobą łączyć, podobnie jest z materiałami, z których wykonane są pojemniki. Mamy do wyboru terakotę, glinę, ceramikę, metal, beton, plastik oraz drewno. Wykorzystanie drewnianych skrzynek w ogrodzie cieszy się coraz większą popularnością, z racji tego, że można wykonać bardzo efektowne ozdoby i nie zapłacić za nie wiele. Poniżej 6 sprawdzonych inspiracji, w których można wykorzystać dekoracje ze skrzynek.

1. Ściana – kwietnik ze skrzynek po owocach na balkonie

Pomysł pięknie prezentuje się zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie. Jest dobrym rozwiązaniem na małych przestrzeniach. Wystarczy połączyć ze sobą skrzynki po owocach i mamy piękny kwietnik ze skrzynek po owocach. Dodatkowym atutem dekoracji, jest to, że staje się ona parawanem. Podlewanie i pielęgnacja kwietnika jest ułatwiona. Do tego nasadzenia nadają się rośliny zwisające:

  • pelargonie,
  • surfinie,
  • bakopa,
  • uczep rózgowaty,
  • fuksje.

2. Wykorzystanie drewnianych skrzynek w ogrodzie: Donice na zioła

Wspaniałą dekoracją ze skrzynek są wertykalne pojemniki, w których sadzi się zioła. Drewniane skrzynki można dowolnie malować, aby uzyskać ciekawy efekt, warto pomalować drewniane elementy na kolor biały lub kremowy. Taka skrzynka po owocach świetnie komponuje się w towarzystwie cegieł lub glinianych donic.

3. Wykorzystanie drewnianych skrzynek w ogrodzie: Domek dla owadów

Kolejną ciekawą i pożyteczną dekoracją ze skrzynek drewnianych po owocach jest stworzenie domku dla owadów. To nie tylko ekologiczna dekoracja, to także świetny sposób, aby w naszym ogrodzie zamieszkały pożyteczne organizmy, które będą sojusznikami w walce ze szkodnikami. Wykorzystanie drewnianych skrzynek w ogrodzie może być dobrą lekcją ekologii dla najmniejszych. Do konstrukcji domku dla owadów potrzebujemy, oprócz skrzynki, pustych w środku, zdrewniałych łodyg roślin, patyków i szyszek. Pojemnik musi mieć daszek, aby deszcz nie dostał się do owadzich apartamentów. Tak zrobioną dekorację ze skrzynki umieszczamy w spokojnym i zacienionym miejscu. Po pewnym czasie pierwsi lokatorzy powinni się zadomowić.

4. Dekoracje ze skrzynek drewnianych do ogrodu: Kreatywny mebel ogrodowy

Nie wszystko w ogrodzie musi pochodzić ze sklepu, kreatywni ogrodnicy od lat wykorzystują materiały pochodzące z recyklingu, aby udekorować ogród i nadać mu ciekawy styl. Dekoracje ze skrzynek drewnianych po owocach mogą nie tylko zdobić ogród i podkreślać jego nietuzinkowy styl, ale też sprawdzić się jako mebel. W tym celu wykorzystuje się pomalowane i zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami skrzynki. Mogą służyć jako regały na kwiaty, stoliki kawowe, a kiedy rzucimy na nie poduszki – będą wygodnymi siedziskami.

5. Dekoracje ze skrzynek: Pojedyncze kwietniki ze skrzynek po owocach

Drewniane skrzynki w ogrodzie

W skrzynkach można sadzić rośliny pnące, które w normalnych warunkach są bardzo ekspansywne i szybko stają się roślinami inwazyjnymi. W ten sposób kontrolujemy ich wzrost i nie musimy się martwić, że wymkną się spod kontroli. Takimi roślinami są winobluszcze, wiciokrzewy lub dławisze. Dekoracje ze skrzynek po owocach mogą zostać postawione na balkonie, tarasie lub przy płocie.

6. Warzywa i owoce w drewnianych skrzynkach

Dekoracje ze skrzynek po owocach mogą nie tylko poprawiać walory estetyczne ogrodu, będą też pełnić funkcję użytkową. Kiedy z dużych skrzynek zrobimy inspekty i zasadzimy do nich warzywa – przekonamy się, że to świetny pomysł. Łatwiej jest kontrolować wilgotność w takiej skrzynce, możemy też zapomnieć o ślimakach, które lubią podgryzać młode rośliny. Ciekawym pomysłem jest też stworzenie kwietników ze skrzynek po owocach, w których znajdują się razem rośliny ozdobne, zioła i warzywa. Możemy wsadzić do nich bazylię, truskawki, miętę i sałatę. Dzięki temu skrzynka będzie wyglądać niezwykle dekoracyjnie, a my będziemy mieć dostęp do świeżych warzyw.

Autor:
Aleksandra – Ogrodnik z wykształcenia i z zamiłowania.

Źródła:

  • Berry, Ogród w mieście, Projektowane i urządzanie, Arkady, 1998.

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.