Kto może wziąć kredyt deweloperski?

Każdy, kto zakłada firmę deweloperską i w ramach prowadzonej działalności, chce uruchomić nową inwestycję, musi ją w jakiś sposób sfinansować. Można to zrobić ze środków własnych lub za pomocą kredytu deweloperskiego. Kredyt to często jedyne rozwiązanie dla deweloperów posiadających zamknięte rachunki powiernicze, umożliwiające korzystanie z pieniędzy od klientów dopiero po zakończeniu budowy. Czym jest dokładnie kredyt deweloperski i kto może go wziąć?

Czym jest kredyt deweloperski?

Kredyt deweloperski udzielany jest przez bank deweloperowi na poczet budowy budynku mieszkalnego. Takich kredytów udziela obecnie wiele banków w Polsce. Z kredytów deweloperskich jako sposobu finansowania inwestycji korzysta w Polsce nawet 90% deweloperów. Nie dziwi to wcale, gdyż inwestycje są bardzo kosztowne- kosztuje zarówno działka, jak i materiały budowlane, robocizna, projekty, a nawet uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń. Ponadto ustawa deweloperska narzuca deweloperom obowiązek prowadzenia rachunków powierniczych otwartych lub zamkniętych, które ograniczają im dostęp do środków z wpłat klientów do czasu ukończenia konkretnych etapów lub całości inwestycji.

Kredyt deweloperski to nic innego, jak pożyczka udzielana pod zastaw nieruchomości, na której ma zostać zbudowany dom lub blok mieszkalny. Zostaje to więc odnotowane jako zadłużenie w księdze wieczystej. Jednak klienci nie muszą się martwić o to, że nabędą razem z domem czy mieszkaniem dług dewelopera. Tak bowiem nie jest. A jak jest? Zobacz więcej o tym, czym jest kredyt deweloperski i co oznacza dla dewelopera oraz klientów.

Kto może otrzymać kredyt deweloperski?

Kredyt deweloperski może otrzymać każdy deweloper, który spełni wszystkie warunki narzucane przez bank. Tak, jak w przypadku każdego kredytu, bank chce mieć pewność, że nie będzie problemów ze spłatą. Dlatego w pierwszej kolejności ocenia zdolność kredytową firmy deweloperskiej. Sprawdza zadłużenie firmy, historię kredytową czy wielkość wkładu własnego, jaką proponuje deweloper. Im większy wkład własny i im lepsza sytuacja finansowa firmy, tym większe szanse na uzyskanie kredytu.

Banki weryfikują również sytuację prawną dewelopera oraz biznesplan, w którym muszą znaleźć się nie tylko informacje o inwestycji, ale także dowody na to, że faktycznie jest ona korzystna dla odbiorcy. Biznesplan musi zawierać harmonogram prac czy warunki współpracy ze wszystkimi podwykonawcami. To wszystko jest szczególnie ważne w przypadku, gdy chodzi o pierwszą inwestycję, kiedy bank musi dać deweloperowi również kredyt zaufania.

Należy jednak pamiętać, że każdy bank ma swoje indywidualne wymagania i warunki kredytowe. Deweloperzy muszą więc być przygotowani na długotrwałe negocjacje i przeznaczyć odpowiedni czas na załatwienie wszelkich formalności. Niekiedy wymagania banków są nie do przeskoczenia, zwłaszcza, gdy bank oczekuje konkretnego stażu w realizacji inwestycji budowlanych bądź określonego procentu wkładu własnego.

W dodatku oprocentowanie takiego kredytu jest zazwyczaj zmienne, a co pokazała obecna sytuacja z inflacją, raty mogą się zmieniać i okazać się trudne do spłaty. Może to być więc długa i wyboista droga, więc klienci powinni doceniać deweloperów finansujących inwestycje kredytami, gdyż oznacza to przejście rygorystycznych weryfikacji bankowych i mają dobrą sytuację finansową, a to jest gwarancja udanego projektu, którego zwieńczeniem będą własne wymarzone cztery kąty.

Materiał zewnętrzny.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.