Kwiaty, które lubią cień – top 10

Podczas aranżowania mieszkania, często zastanawiamy się, jak można wkomponować w przestrzeń ulubione rośliny. Rośliny pozwalają stworzyć kompletną całość. Dom ozdobiony roślinami nabiera cieplejszego klimatu, staje się bardziej przytulny.  W zależności od wymagań kwiatów doniczkowych mamy cały wachlarz możliwości. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że nie istnieją rośliny, które lubią cień. Każda roślina do prawidłowego wzrostu potrzebuje przynajmniej odrobiny słońca. Istnieją jednak takie gatunki, które przystosowały się i z powodzeniem dadzą sobie radę w trudniejszych warunkach.

Dzięki wybraniu do naszych wnętrz odpowiednich roślin zagospodarujemy trudne miejsca i ocieplimy atmosferę. Poznaj 10 najlepszych roślin, które radzą sobie w cieniu. Nie potrzebują dużych ilości światła dziennego. W ich towarzystwie nawet najciemniejsze pomieszczenie może się zazielenić.

  1. Sansewieria
  2. Zamiokulkas zamiolistny
  3. Rypsalis- patyczak
  4. Aspidistra
  5. Skrzydłokwiat
  6. Bluszcz
  7. Paproć
  8. Dracena
  9. Fiołek afrykański
  10. Trzykrotka pasiasta

1. Sansewieria

Jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. Nie ma dużych wymagań. Można nawet powiedzieć, że jest idealna dla osób, które kwiaty kupują i o nich zapominają. Zwana jest potocznie wężownicą lub językiem teściowej. Jej grube liście przypominają miecze. Są wysokie i grube. Najpopularniejszymi odmianami uprawianymi w Polsce jest sansewieria gwinejska oraz sansewieria cylindryczna. Sansewieria gwinejska ma zielone, długie liście i żółte krawędzie. Sansewieria cylindryczna ma długie, zaokrąglone liście, układające się w wachlarz lub splecione ze sobą. 

Pielęgnacja sansewierii

Jest to kwiat dla początkujących. Z jego uprawą poradzi sobie każdy. Lubi stanowisko półcieniste, ale równie dobrze da sobie radę w pełnym słońcu. To, co bardzo istotne ta roślina nie lubi dużych ilości wody. Należy do rodziny sukulentów. Nadmierna ilość wody powoduje gnicie. Szerokie i grube liście kumulują wodę, więc wystarczy podlać kwiata obficie, ale bardzo rzadko. Podlewając należy uważać, aby nie moczyć liści. Najlepiej wodę wlewać na spodek, aby korzenie mogły same pobierać odpowiednią ilość wody. Ziemia w doniczce powinna być przepuszczalna, koniecznie z drenażem na spodzie, aby zapobiegać zbieraniu się wody. Uchroni to korzenie przed gniciem. Latem z powodzeniem można ustawić doniczkę również na balkonie północnym. Nie dobiega tam pełne słońce, a te kwiaty lubią takie warunki.

Roślina nie wymaga nawożenia. Dostarczenie zbyt dużej ilości substancji wraz z nawozem, może powodować gnicie liści. Jest to roślina, która ma małe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Wzrost rośliny jest powolny. Dorosła roślina jednak może osiągać kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Nie poleca się przycinania liści. Roślina źle znosi takie zabiegi. Lepiej jest rozsadzić roślinę w większe doniczki i przenieść w miejsce, gdzie będzie miała optymalne warunki.

Sansewieria jako roślina domowa lubiąca cień

2. Zamiokulkas zamiolistny

Jest to kolejna roślina w rodzinie kwiatów doniczkowych dla początkujących. Najłatwiejsza w uprawie roślina. Wspaniale oczyszcza powietrze. Dlatego warto doniczkę postawić w pomieszczeniu, w którym śpimy. W naszych domach ma ona idealne warunki. Dobrze czuje się w słońcu, ale poradzi sobie w każdych warunkach.

Uprawa i pielęgnacja zamiokulkasów

Podczas lata roślina ta może przebywać na balkonie północnym, ale jesienią musi wrócić do domu. Zamiokulkas od jesieni do wiosny nie powinien być zasilany dodatkowymi składnikami odżywczymi. Podlewamy go minimalnie, aby nie dopuścić do całkowitego wysychania bryły korzeniowej. Jest to potrzebna roślinie przerwa wegetacyjna. Źle znosi zbytnią wilgoć. Lepiej jest roślinę lekko przesuszyć niż dostarczyć mu za dużo wody. Podlewamy umiarkowanie, najlepiej na spodek, żeby nie przelać korzeni.

Gleba w doniczce powinna być przepuszczalna, z drenażem. Doniczka na tyle obszerna, aby bryła korzeniowa miła miejsce do wzrostu. Kłącza oraz dolna część rośliny magazynuje wodę, dlatego roślina dobrze znosi nawet długą suszę. To o czym warto pamiętać to, aby nie dopuszczać do zbytniego przesuszenia bryły korzeniowej. Może to zaszkodzić roślinie. Będzie słabiej rosła.

Wiosną, kiedy na roślinie zaczynają pojawiać się nowe pędy, warto wspomóc ją nawozem do roślin zielonych.

3. Rypsalis – patyczak

Roślina należy do rodziny sukulentów. Bardzo szybko rośnie, tworząc długie, zwisające gołe pędy z małymi wyrostkami. Te cieniolubne rośliny wypuszczają też drobne kwiatki, o kremowej barwie. Owoce patyczaka przypominają owoce pojawiające się na jemiole.

Jak uprawiać rypsalis?

Roślina nie ma dużych wymagań. Może być uprawiana zarówno w słonecznym miejscu, jak i w półcieniu. W miejscu, gdzie promieni słonecznych jest mniej, po prostu wolniej rośnie. Ziemia w doniczce może być taka jak do uprawy kaktusów. Dobrze przepuszczalna. Sprawdzi się świetnie mieszanka ziemi z piaskiem. Koniecznie z dobrym drenażem na spodzie.

Nawożenie patyczaka nie jest koniecznie. Wystarczy to zrobić raz, tuż przed okresem silnego wzrostu, czyli wczesną wiosną. Podlewanie umiarkowane, niezbyt częste. Należy pilnować, aby ziemia zbyt mocno nie wysychała, ale roślina źle czuje się w nadmiernej wilgoci. Zimą pielęgnacja wygląda bardzo podobnie, jednak roślina wtedy odpoczywa więc podlewamy ją bardzo rzadko.

4.  Kwiaty, które lubią cień – Aspidistra

Kwiat należy do rodziny szparagowatych. Dorasta nawet do 70 cm wysokości, rozrasta się pięknie, ale niezbyt szybko. Ma długie, ostro zakończone liście. W warunkach domowych kwitnie bardzo rzadko. Jej kwiaty są fioletowe i wyrastają wprost z ziemi, pomiędzy liśćmi. Aspidistry to kwiaty doniczkowe cieniolubne. Doskonale radzi sobie w pomieszczeniach, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do światła słonecznego.

Pielęgnacja aspidistry.

Roślina ma niezbyt wysokie wymagania. Ziemia, w jakiej będziemy sadzić kwiat powinna być lekko wilgotna. Najlepiej sprawdzi się ziemia piaszczysta, przepuszczalna, lekka. Na spodzie warto zrobić drenaż z kamieni. Podlewanie rośliny przeprowadzamy niezbyt często, latem wystarczy raz w tygodniu. Zimą raz na dwa lub trzy tygodnie. Warto pilnować, aby ziemia z wierzchu nie przesychała nadmiernie. Roślinę można zraszać, aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół niej.

Raz w miesiącu warto roślinę wspomóc nawozem. Używamy mieszanki do roślin zielonych. pamiętać warto, aby nawóz dobrze rozcieńczyć. Aspidistra nie potrzebuje dużych ilości składników odżywczych.

5.  Kwiaty, które lubią cień – Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat jest rośliną niezwykle urokliwą. Ma ciemnozielone liście i piękne białe kwiaty, które utrzymują się nawet przez kilka miesięcy. Rośnie niezwykle szybko i nie ma dużych wymagań co do uprawy. Tworzy w pomieszczeniu dobry klimat, ponieważ fantastycznie oczyszcza powietrze. Zaleca się ustawianie skrzydłokwiatów tam, gdzie dużo pracujemy przy komputerze. Pochłania on niebieskie światło, wytwarzane przez monitory.

Uprawa skrzydłokwiatów

Roślina bardzo dobrze czuje się w wilgotnym powietrzu, dlatego warto regularnie zraszać roślinę. Dla utrzymania odpowiedniej wilgotności warto postawić doniczkę na podstawku. W ziemi potrzebny jest też drenaż. Chociaż roślina lubi wodę, korzenie skrzydłokwiatów nie znoszą nadmiernej wilgoci. Liście należy regularnie czyścić. Mokrą szmatką wycierać z kurzu. Usuwać trzeba też zeschnięte liście i przekwitnięte kwiaty. Wiosną i latem roślina może stać w donicy na balkonie północnym. Otrzyma tam wystarczającą ilość światła i wilgoci. Jeśli lato jest bardzo suche, warto pamiętać o zraszaniu rośliny.

6. Bluszcz

Bluszcz jest rośliną, która poradzi sobie świetnie zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Najczęściej spotykane odmiany uprawiane w domu to bluszcz kaukaski i bluszcz pospolity. Nie jest wymagający i niezwykle rzadko choruje. Gatunki rosnące w domu, osiągają długość nawet do 2 m. Bardzo szybko przyrasta. Może być wykorzystany zarówno, jako roślina zwisająca , jak i wspinająca. Dzięki korzonkom przybyszowym wspaniale przypina się do podpory.

Pielęgnacja bluszczu

Roślina źle znosi miejsca o silnym nasłonecznieniu, najlepiej rośnie w miejscach półcienistych. Ma piękne błyszczące liście o ciemnozielonej barwie, brzegi są żółte lub jasnozielone. Pędy boczne można przycinać, dzięki temu możliwe jest kształtowanie rośliny. Jest to roślina niezwykle dekoracyjna. Pięknie przyozdobi wysokie meble. Bluszcz lubi wilgotne podłoże. Źle znosi nadmierne przesuszenie. Doniczka powinna mieć dobry drenaż, podlewamy na spodeczek. Roślina pobiera tyle wody ile potrzebuje.

Roślina bardzo dobrze znosi cięcie. Powoduje ono odmładzanie rośliny. Główne pędy stają się silniejsze. Co kilka lat warto bluszcz przesadzić do większej doniczki lub podzielić na kilka mniejszych roślin.

7. Paproć

Jest to kwiat niełatwy w uprawie. Roślina jest bardzo wrażliwa na przesuszenie, dlatego należy bardzo dbać o wilgotność powietrza. Nie łatwo w pomieszczeniach zapewnić jej odpowiednie warunki, idealną temperaturę i wilgotność. Paprotki fantastycznie oczyszczają powietrze. Tworzą niezwykle atrakcyjną ozdobę. Roślina lubi rozproszone światło, latem na balkonie północnym będzie czuła się bardzo dobrze. Świetnie będzie rosła też w półcieniu, jeśli zapewnimy jej odpowiednią wilgotność.

Uprawa paprotek

Paprocie lubią temperaturę pokojową, dlatego nasze domy są dla nich idealnym miejscem pod tym względem. Trzeba jednak pamiętać, że roślina nie może stać obok źródeł ciepła. Nie należy stawiać jej przy kaloryferze. Ziemia w doniczce powinna być cały czas wilgotna, ale nie może stać w niej woda. Podlewamy regularnie, ale niewielkie ilości wody. W okresie zimowym, kiedy w pomieszczeniach panuje suche powietrze, zraszanie liści jest bardzo istotnym zabiegiem.

8. Rośliny lubiące cień – Dracena

Dracena na balkonie północnym preferująca cień
Źródło: Freepik.com

Jest to piękna, egzotyczna roślina, która nie ma dużych wymagań. Z jej pomocą możemy tworzyć wspaniałe kompozycje. Świetnie wygląda na tarasie czy balkonie północnym latem. Tworzy piękne tło dla innych roślin.  dracena należy do rodziny sukulentów. Magazynuje wodę w liściach i pniu, nie lubi częstego podlewania. Roślina znacząco wpływa na poprawę jakości powietrza w domu. 

Uprawa i pielęgnacja draceny

Jest to kwiat bardzo mało wymagający. Poradzi sobie z nią każdy. To o czym należy pamiętać, draceny nie lubią przeciągów i zimna. Idealnie, kiedy w domu będzie ok. 22 stopni. Dracena lubi światło, ale rośnie też w półcieniu. Warto regularnie spryskiwać liście draceny oraz czyścić z kurzu. Szczególnie ważne są te zabiegi zimą, kiedy wilgotność powietrza w mieszkaniach znacznie spada. Roślinę podlewamy oszczędnie. Dbamy, aby bryła korzeniowa nie wyschła, ale kwiat nie może stać w wodzie.

9.  Kwiaty, które lubią cień Fiołek afrykański

Jest to przepiękna, wdzięczna roślina o cudownych kwiatkach. Dobrze prowadzona, odwdzięczy się kwitnieniem przez cały rok. Kwiaty fiołka mają barwę białą, różową, fioletową bądź niebieską. Fiołek występuje w wielu odmianach i miniaturowych i wielkich okazach. Wspaniale zdobi nasze mieszkania.

Pielęgnacja fiołka afrykańskiego

Roślinie najlepiej będzie na wschodnim oknie lub z dowolnej strony w półcieniu. Uważamy, aby zimą nie stały blisko otwartego okna, ponieważ źle znoszą duże spadki temperatury i przeciągi. Roślina lubi lekką glebę. Podlewanie regularne, ale niezbyt obfite. Najlepiej do spodeczka, aby korzenie nie były w wodzie.

 10. Jakie kwiaty doniczkowe, które lubią cień? Trzykrotka pasiasta

Jest to szalenie ozdobna roślina, którą możemy pamiętać z domów naszych babć. Na szczęście kwiat znów wraca do łask i coraz częściej korzystamy z jego piękna. Trzykrotka jest bardzo łatwa w uprawie. Nie ma dużych wymagań. 

Uprawa trzykrotki

Należy pamiętać, że roślina słabo znosi przeciągi, dlatego warto postawić ją daleko od okna. Świetnie radzi sobie w półcieniu. Może upiększać wysokie meble. Jej piękne pędy z liśćmi zwisają, tworząc atrakcyjną ozdobę. Podlewamy bardzo delikatnie, nie mocząc wodą liści, aby zapobiegać chorobom grzybowym. Warto raz na jakiś czas wspomóc roślinę nawozem do roślin domowych. Nie ma ona jednak dużych zapotrzebowań na składniki odżywcze. Bardzo dobrze robi roślinie regularne przycinanie. Wzmacnia roślinę i powoduje, że szybciej i okazalej rośnie. Cięcie wspomaga też przyszłe kwitnienie trzykrotki. Roślina świetnie poradzi sobie na balkonie, a nawet w ogrodzie.

 

admindo

One thought on “Kwiaty, które lubią cień – top 10”

  1. Urządzam właśnie ogród i przyda mi się taka pomoc. Nieraz mam problem z tym co gdzie posadzić aby ładnie rosło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.