Lakiery do drewna – jak odnowić nimi meble krok po kroku?

Drewniane meble to skarb – wiele z nich nosi w sobie dziesiątki lat historii i ma niepowtarzalną wartość, tak sentymentalną jak i estetyczną. W dobie minimalistycznych wyrobów z płyt MDF, które są pozbawione duszy i swojej wyjątkowości, renowacja mebli wraca do łask. Jeśli chcesz do tego podejść w domowych warunkach, przygotowaliśmy mały poradnik, jak się za to zabrać. Lakiery do mebli to produkty, które nadadzą im drugie życie, warto jednak podejść do renowacji rzetelnie, aby niepotrzebnie nie narobić szkód…

Przygotuj powierzchnię przed nałożeniem lakieru do mebli

Postaw swój mebel w miejscu, gdzie będziesz miał do niego dobry dostęp. Następnie weź się za usuwanie brudu, kurzu i wszystkich możliwych zanieczyszczeń. Przyda się szczotka, skrobak, staraj się jednak robić to na tyle delikatnie, aby nie uszkodzić struktury mebla, zwłaszcza jeśli robisz to na sucho. Warto skorzystać ze specjalnych detergentów do mebli drewnianych. Nie uszkadzają one wcześniej nałożonego lakieru do drewna i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu.

Jeśli meble posiadają widoczne ubytki, musisz na tym etapie je skutecznie uzupełnić. Nada się uniwersalna szpachlówka do drewna i szpachelka ze stali nierdzewnej. Pamiętaj o tym, że drewno jest materiałem podatnym na uszkodzenia mechaniczne, więc staraj się wszystkie czynności wykonywać delikatnie i z rozwagą.

Przed nałożeniem lakieru do mebli ważne jest także wyrównanie i zmatowienie powierzchni. W ten sposób powłoka zyska lepszą przyczepność i będzie trwalsza. Wykorzystaj w tym celu papier ścierny o drobnej granulacji, przystosowany do szlifowania delikatnych powierzchni. Po zmatowieniu pamiętaj usunąć powstały pył, np. za pomocą wilgotnej ściereczki.

Zobacz również: Kemichalkatowice.pl – Najlepsze lakiery dla przemysłu drzewnego.

Lakiery do drewna – przygotowanie podłoża i nakładanie powłoki

W zależności od tego, jaki rodzaj lakieru do drewna wybrałeś do renowacji, trzeba będzie odpowiednio przygotować podkład. Przyda się w tym celu płaski pędzel. Jeśli np. zdecydowałeś się na lakier rozpuszczalnikowy, to powierzchnię mebla wcześniej należy zagruntować rozcieńczonym lakierem (20-30% rozpuszczalnika). Z reguły lakiery do drewna posiadają na etykiecie lub w karcie technicznej instrukcję przygotowania podłoża – zastosujmy się do niej, gdyż zapewni nam to możliwie najlepszy efekt.

Lakier należy nakładać za pomocą pędzla płaskiego. Kolejne warstwy lakieru do mebli nanosimy z taką częstotliwością, jaką zaleca producent. Starajmy się, by powłoka była równa, nie za gruba, rozprowadzajmy lakier równomiernie, pociągłymi ruchami pędzla.

Dodatkowe wskazówki przy renowacji mebli

Pamiętaj, że powierzchnia, którą pokrywasz lakierem do drewna musi być sucha. Najlepiej, gdy zabierasz się za renowację mebli w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Lakiery do mebli należy nakładać zawsze wzdłuż słojów drewna. Optymalna ilość warstw lakieru to 2 lub 3. Pamiętajmy, aby przy doborze odpowiedniego preparatu do renowacji mebli zwrócić uwagę na to, jaki zapewnia on efekt wizualny – czy mebel po lakierowaniu będzie matowy, półmatowy czy połyskliwy.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.