Lato w mieście – jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu i biurze

Jak radzić sobie z upałem? Odpowiedź jest prosta: wziąć urlop i wyjechać nad wodę, ewentualnie zaszyć się w ogrodzie w zacienionej altance. Niestety jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na taki komfort. Biura w starych biurowcach i mieszkania w blokach z wielkiej płyty w upalne letnie dni często zamieniają się w istne piekarniki. Niestety, w związku z ciągłymi zmianami klimatu należy przygotować się na coraz bardziej uciążliwe upały. W nowopowstających budynkach, zarówno domach jednorodzinnych jak i biurowcach, standardem zaczyna być montowanie klimatyzacji. Jednak jak rozwiązać problem z za wysoką temperaturą w pomieszczeniach, w których takie rozwiązanie nie zostało zastosowane?

Domowe, doraźne sposoby na upał

Nie mając pod ręką wentylatora lub klimatyzatora, ze skwarem można radzić sobie w inny sposób. Aby utrzymać w pokojach przyjazną temperaturę należy stosować się do kilku wskazówek. Przede wszystkim nie zaleca się wietrzenia pomieszczeń w ciągu dnia, zwłaszcza w południe, kiedy temperatury są najwyższe. Dobrym pomysłem jest wietrzenie rano, kiedy powietrze jest jeszcze względnie rześkie lub wieczorem, kiedy temperatura spada do znośnego poziomu. W upalne dni warto przysłonić okna, by uniknąć nagrzewania przez promienie słoneczne. Należy też pamiętać, że każde urządzenie podłączone do zasilania podczas pracy generuje ciepło. Stąd też, aby uniknąć niepotrzebnego podnoszenia temperatury wewnątrz, dobrze jest ograniczyć korzystanie ze sprzętów elektrycznych, takich jak np. piekarnik. Rozwieszenie prania czy też rozłożenie kilku mokrych ręczników na grzejnikach zwiększy wilgotność powietrza oraz sprawi, że temperatura nie będzie rosnąć tak szybko.

Powyższe sposoby są skuteczne, choć mało wydajne. Kiedy upał zaczyna doskwierać coraz bardziej, czas zastanowić się nad zainwestowaniem w lepsze rozwiązania.

Wentylatory, czyli popularne wiatraki

Kiedy wartości na termometrze zaczynają niebezpiecznie rosnąć, wentylatory szybko znikają z półek sklepowych. Występują w wielu rozmiarach, od wiatraczków wpinanych do gniazdka USB w komputerze, aż po duże wentylatory montowane pod sufitem. Najczęściej wybieraną opcją są wiatraki biurkowe oraz podłogowe. Podstawowe modele oferują zazwyczaj kilkustopniową regulację prędkości oraz kąta nachylenia. Do szeregu zalet zaliczyć można również:

  • łatwy montaż i podłączenie,
  • stosunkowo niewielki pobór mocy,
  • dużą mobilność.

Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Przede wszystkim sposób działania wiatraka opiera się nie na obniżaniu temperatury w pomieszczeniu a na chłodzeniu ciała. Dlatego też najlepsze efekty uzyskuje się poprzez skierowanie wiatraka w swoją stronę. Z tego samego powodu takie wentylatory są mało wydajne i nie nadają się do dużych pomieszczeń.

Klimatyzatory przenośne

Aby uzyskać lepszy efekt chłodzenia warto zastanowić się nad zakupem klimatyzatora przenośnego. Jest to dobra alternatywa do pomieszczeń, w których z jakiegoś powodu nie jest możliwe zamontowanie klasycznej klimatyzacji. Klimatyzator świetnie sprawdzi się w starych mieszkaniach i biurach. Koszt zakupu takiego urządzenia jest zazwyczaj kilkukrotnie wyższy od kupna wentylatora, trzeba jednak pamiętać, że jest ono zdecydowanie bardziej wydajne. Klimatyzator aktywnie obniża temperaturę pomieszczenia. Nowoczesne modele oferują dużą moc, wysoką efektywność na większych powierzchniach oraz możliwość podłączenia do sieci Wi-Fi. Aby dokonać właściwego wyboru warto zerknąć na aktualny ranking klimatyzatorów przenośnych. Parametry, które są brane pod uwagę przy ocenie konkretnych modeli to między innymi przepustowość powietrza, pobór prądu, poziom hałasu oraz funkcje dodatkowe, takie jak np. ogrzewanie lub programator. Instalacja klimatyzatora przenośnego nie wymaga przebijania ściany na zewnątrz, jest on również łatwiejszy w utrzymaniu i konserwacji niż zwykła klimatyzacja.

Warto zatem pomyśleć nad zakupem i montażem odpowiedniego sprzętu, który pomoże w walce z upałem. Zapewnienie komfortu termicznego jest ważne zarówno w domu jak i w biurze, odpowiada bowiem za dobre samopoczucie oraz lepszą wydajność w pracy.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.