Magnolia ceny poszczególnych odmian – zestawienie

Magnolia jest chętnie uprawianą rośliną ze względu na swoje duże walory dekoracyjne. Zdobi parki, ogrody, zieleńce. Istnieje wiele odmian tej barwnej rośliny. Każda z nich ma określone cechy i wymagania. Którą odmianę magnolii wybrać? Do jakich ogrodów pasuje magnolia? Na co należy zwrócić uwagę podczas jej uprawy i pielęgnacji? Jaka jest magnolia ceny? Czy magnolia to roślina odporna na mróz? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Magnolia – ogólna charakterystyka

Magnolie po raz pierwszy pojawiły się około 95 milionów lat temu. Magnolia to rodzaj drzewa albo krzewu należącego do rodziny magnoliowatych. W dzikiej postaci magnolie są spotykane w Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. W związku z dekoracyjnym charakterem chętnie są uprawiane w Europie. Istnieje 25 odmian mrozoodpornych i to właśnie one są spotykane w Polsce. Istnieje około 210 gatunków magnolii różniących się wielkością, kształtem, kolorem kwiatu i rodzajem siedliska.

Zwykle rośnie na glebach kwaśnych, bogatych w składniki odżywcze. Najczęściej rośnie w miejscach zapewniających wystarczającą wilgotność i bezpośrednie nasłonecznienie. Ozdabia ulice, pola golfowe, ogrody. Drzewa magnolii istniały przed pszczołami. Proces zapylania odbywa się z pomocą chrząszczy. Uważa się, że to jedno z najstarszych drzew kwitnących, jakie pojawiły się na świecie. Magnolie występują w szerokiej gamie odmian. Są wśród nich 15-metrowe krzewy oraz masywne drzewa, które mogą osiągnąć duże wysokości. Najbardziej dekoracyjne z całej rośliny są kwiaty. W zależności od gatunku kolor kwiatu może być: biały, żółty, różowawy, fioletowy i zielony. Najpopularniejsze w Polsce są odmiany różowawe.

Magnolie wysokie i magnolie niskie

Ceny odmian magnolii
Źródło: Freepik.com

Podstawowym podziałem jest podział na dwie grupy: magnolie wysokie i niskie. Wysokie odmiany dorastają od 5 aż do kilkunastu metrów. Dobrze prezentują się pojedynczo. Najczęściej sadzi się je na stanowiskach mocno wyeksponowanych. Magnolie niskie osiągają wysokość od 2 do 5 metrów. Można je sadzić w grupach. Pasują do niewielkich ogrodów. Można je również posadzić w donicach. Magnolie w donicach zdobią balkony, tarasy, a także wnętrza domów. W Polsce najczęściej spotykana jest magnolia pośrednia.

Odmiany i rodzaje magnolii

Magnolie bardzo się od siebie różnią. W zależności od odmiany mają inną wielkość, kształt. Różnią się też kolory kwiatów. W zależności od odmiany zmienia się zapach kwiatów. Każda z odmian potrzebuje nieco innego stanowiska i innej pielęgnacji. Oto najpopularniejsze odmiany magnolii.

Magnolia gwieździsta

Magnolia gwieździsta to inaczej magnolia stellata. Należy do odmiany niskiej. To krzew, który osiąga wysokość do 2,5 metra. Jego kwiaty są białe. Pochodzi z Japonii. W naszych rejonach nie występuje naturalnie. Jej liście są stosunkowo duże i skórzaste. Mają kształt jajowaty, są wydłużone. Kwiaty są duże, mają średnicę nawet do 15 cm. Wydzielają przyjemną, słodką woń. Na początku kwiaty układają się w gwiazdę. Po jakimś czasie rozwierają się do tyłu. Okres kwitnienia przypada na początek kwietnia. To jedna z najwcześniej kwitnących odmian. Kwitnie obficie. Można się nią ciszyć już od drugiego roku od zasadzenia. Warto ją zasadzić w miejscu bezpiecznym, osłoniętym od wiatru. Wymaga stanowiska słonecznego albo półcienistego. Najlepiej rośnie na żyznej glebie, o lekko kwaśnym odcieniu. Jest mrozoodporna.

Należy jednak uważać, gdyż młode rośliny nie są aż tak odporne na mróz. Z tego względu należy ją odpowiednio zabezpieczyć na zimę. Silne mrozy mogą doprowadzić do przemarznięcia pąków kwiatowych. Jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki. Należy jednak uważać, aby podczas podlewania nie zalać liści. To może doprowadzić do rozwoju chorób.

Magnolia gwieździsta. Odmiany

Magnolia gwieździsta ma kilka odmian. Rosea ma lekko różowe kwiaty. Są one wydłużone i szeroko rozłożone. Może kwitnąć nawet na początku marca. Betty jest połączeniem magnolii gwieździstej i purpurowej. Jej kwiaty są bardzo duże (średnica aż do 30 cm). Mają kolor ciemnoatramentowy. Środek ma jaśniejszy. Podczas kwitnienia rozwija się bardzo szeroko. Ma charakter gradientowy. Jest stosunkowo odporna na mróz. Nigra to mieszanka magnolii gwieździstej i purpurowej. Jej kwiaty są ciemnobordowe. Kwitnie długo. Royal Star to wolnorosnąca odmiana. Kwitnie w kwietniu. Ma białe kwiaty. Pąki są bogate w liczne, wąskie płatki. Susan to połączenie magnolii gwieździstej i purpurowej. Ma zwarty, raczej krzaczasty pokrój. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Jej kwiaty są purpurowoczerwone. Podobnie jak inne odmiany gwieździste jest odporna na mróz.

Pośrednia magnolia soulangeana

Magnolia pośrednia to jedna z najczęściej spotykanych odmian w Polsce. Pośrednia magnolia soulangeana istnieje w kilku odmianach. To połączenie magnolii purpurowej i magnolii nagiej. Magnolia soulangeana została wyhodowana we Francji, w latach 1820-1826. Jest krzewem. Pośrednia magnolia soulangeana osiąga wysokość od 3 do 6 metrów. Czasem występuje w postaci drzewa. Wtedy ma luźną, dosyć szeroką koronę. Jej liście są duże i skórzaste. Mają kształt jajowaty, wydłużony. Osiągają długość do 15 cm. Odwrocie jest owłosione. Jej kwiaty są duże, mają kielichowaty kształt. Mają barwy białe, na zewnątrz są różowa albo czerwone. Z daleka przypominają rosnące na drzewie tulipany. Pośrednia magnolia soulangeana ma mięsiste, trwałe. To jedna z najbardziej odpornych na wiatr odmian. Kwitnie bardzo obficie. Kwitnienie przypada na koniec kwietnia albo początek maja. Kwitnąca roślina wydziela intensywną, przyjemną woń.

Pośrednia magnolia soulangeana uprawa i wymagania

Choć to odmiana odporna na wiatr, to najlepiej ją sadzić w miejscach osłoniętych. Szczególnie duże i nagłe porywy wiatru mogą ją uszkodzić. Lubi stanowiska słoneczne. Dobrze znosi też stanowiska półcieniste. Najlepiej rośnie na żyznej glebie, o kwaśnym odczynie. Starsze rośliny są odporne na mróz. Młode należy zabezpieczyć przed zimą. Nie należy jej sadzić zbyt głęboko. Powoduje to tłamszenie korzeni i hamuje rozwój rośliny.

Pośrednia magnolia soulangeana nie powinna być często przesadzana. Jej korzenie są bardzo delikatne i kruche. Ziemia powinna być wilgotna i przepuszczalna. Wokół magnolii najlepiej rozłożyć warstwę kory. To zabezpieczy korzenie przed utratą wody. Nie powinno się jej przycinać. Zalecane jest nawożenie nawozem wieloskładnikowym albo nawozem naturalnym. Podczas sadzenia do ziemi warto dodać obornika i torfu. To spowoduje szybki wzrost rośliny.

Pośrednia magnolia soulangeana. Odmiany

Magnolia pośrednia występuje w kilku odmianach. Alba Superba charakteryzuje się dużymi, białymi kwiatami. Bardzo intensywnie pachnie. Alexandria ma kwiaty purpurowoczerwone. Brzegi są jaśniejsze, a środek ciemniejszy. Ma charakterystyczne kwiaty, gdyż przez środek każdego płatka przebiega pręga.

Amabilis ma białe kwiaty. Rośnie zdecydowanie wolniej niż odmiany wcześniejsze. Lennei ma kwiaty ciemnopurpurowo. Mają kształt gruszki, są nieco pękata. Kwiaty są grube. Rośnie stosunkowo szybko.

Rustica Rubra jest różowoczerowna. Speciosa ma kwiaty u nasady różowe, a na brzegach białe. Kwiaty są duże i otwierają się bardzo szeroko, nieco wyginają się do dołu.

Magnolia japońska

Odmiany magnolii ceny
Źródło: Freepik.com

To najbardziej odporna na mróz odmiana. Pochodzi z Japonii i Korei. Jest też jedną z największych odmian. Może osiągać aż do 10 metrów wysokości. Jej korona ma charakter piramidalny, nisko rozgałęzia się przy ziemi. W związku z tym najlepiej rośnie w pojedynkę. Ma duże kwiaty, o białej barwie. Ich zapach nie jest bardzo intensywny. Pachną one delikatnie. Otwierają się bardzo szeroko. Kwiaty rozwijają się jeszcze przed pojawieniem się liści. Odbywa się to na przełomie kwietnia i maja. Nie jest popularna. Głównie dlatego, że roślina dopiero po kilkunastu latach wypuszcza pierwsze kwiaty. Jej kwiaty są też mniej dekoracyjne.

Magnolia blue

Jedną z ciekawszych odmian jest magnolia blue. Kwiaty są jasnobłękitne, a następnie zielonkawo-żółte. Jej liście są duże, bardzo intensywnie zielone. Wraz z niebieskimi płatkami tworzą niezwykłą kompozycję kolorystyczną. Magnolia blue może osiągać wysokość do 4 metrów. Kwitnie w maju i czerwcu. Jest stosunkowo odporna na niskie temperatury. Lubi stanowisko słoneczne i żyzne, lekko kwaśne gleby. Można ją posadzić osobno albo w towarzystwie innych odmian. Dobrze komponuje się z odmianą o różowych kwiatach.

Magnolia Siebolda

Pochodzi z Japonii, Korei i Chin. Dorasta do 10 metrów wysokości. Jest drzewem. Zrzuca liście na zimę. Kwiaty są białe, niezbyt duże. Wydzielają przyjemny zapach. Ta odmiana jest kwiatem narodowym Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Jest odmianą rzadko spotykaną. W wielu kręgach jest uznawana za gatunek kolekcjonerski.

Kwiaty mają charakterystyczny bordow-żółty środek. To nadaje im niezwykłego charakteru. Kwitnie intensywnie. Okres kwitnienia przypada na miesiące czerwiec-sierpnień. To jedna z najdłużej kwitnących odmian. Jest mrozoodporna i mało wymagająca. Można ją sadzić w donicach. Stanowi ozdobę balkonów, tarasów, a także wnętrz domów. Sprawdza się też w ogrodach, parkach, zieleńcach.

Ile kosztuje magnolia?

Cena magnolii jest uzależniona od rodzaju. Pośrednia magnolia sulangeana może kosztować od 50 do 100 zł za niewielką sadzonkę. Cena magnolii blue to około 100 zł. Magnolia tulipanowa kosztuje około 90 zł. Cena magnolii nigra to nawet 20 zł. Wszystko zależy od odmiany, wielkości sadzonki. Ważna jest dekoracyjność drzewka, jego popularność, a także szybkość wzrostu.

Magnolia. Co warto wiedzieć?

Magnolia to roślina, która bardzo nie lubi przycinania. Nie zaleca się formowania z niej konkretnych kształtów. Najlepiej wygląda jeśli rośnie swobodnie. Źle znosi mroźne wiatry. Z tego względu powinna być sadzona na stanowiskach osłoniętych. Źle znosi nadmiar wapnia w glebie. Nie powinno się jej przesadzać. Najlepiej ją nawozić nawozem organicznym. Największą zaletą magnolii jest jej dekoracyjność oraz przyjemna woń, którą wydzielają kwiaty podczas kwitnienia. To roślina niezbyt wymagająca i łatwa w uprawie. Z pewnością stanie się ozdobą każdego ogrodu. Pasuje do ogrodów w każdym stylu. Dobrze komponuje się z innymi roślinami.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.