Mała architektura w parkach miejskich

Mieszkanie na wsi czy w mieście – to odwieczne pytanie, na które nie ma jednej uniwersalniej opinii. Jednym odpowiada miejski zgiełk, hałas, ale i bliskość wszystkich niezbędnych obiektów użyteczności publicznej, jak szpital, biblioteka, galeria handlowa czy kino.

Natura

Drudzy wolą jednak zamiast tego ciszę, świeże powietrze i rozległe tereny, na których króluje natura. Na szczęście i w miastach można się zrelaksować wśród drzew, poczytać książkę na ławeczce, zorganizować piknik z rodziną czy wybrać się na wycieczkę rowerową. Wszystko dzięki parkom, nazywanymi zielonymi płucami miast, a także bulwarom czy skwerkom.

W Polsce parki obejmują łączny obszar około 50 tysięcy ha, aż 9 tysięcy objętych jest ochroną prawną (czyli są wpisane do rejestru zabytków lub rejestru pomników przyrody). Znajdziemy je praktycznie wszędzie, zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miasteczkach czy wsiach. Wiele osób nie zauważa jednak, jak wielką rolę w parku odgrywają elementy tzw. małej architektury. Pozornie nie rzucają się w oczy, ale przypominamy sobie o nich kiedy chcemy wyrzucić butelkę do kosza albo zaparkować rower. Przedstawiamy więc kilka elementów małej architektury, które powinny być w każdym parku.

Mała architektura

Naszą wyliczankę zaczynamy od kwestii prawdopodobnie najważniejszej, czyli koszy na śmieci. Ludzie przynoszą do parku wiele rzeczy, choćby słodycze i napoje, a opakowania po nich trzeba przecież zutylizować. Lepiej sobie nie wyobrażać, jak wyglądałoby takie miejsce gdyby nie kosze z drewna, stali nierdzewnej, czy stali węglowej. W wielu parkach standardem są nowoczesne kosze segregacyjne, dzięki którym możemy wyrzucić osobno papier, plastik, szkło.

Innym niezbędnym elementem każdego parku jest ławeczka. Zielone tereny bez miejsca do siedzenia sporą tracą. Ławka powinna być przede wszystkim wygodna – tak by odpoczynek na niej był przyjemnością, a nie udręką dla kręgosłupa. Przeglądając jaki wybór ławek mają projektanci zajmujący się zagospodarowaniem parku można im tylko pozazdrościć – drewniane, metalowe, z oparciem lub bez, o różnych kształtach – półokrągłe, faliste, kwadratowe. Dobrym przykładem jest ławka, w skład której wchodzą modułowe elementy. Można z nich skonstruować falę albo okręg z oparciem, na takiej ławce zmieści się kilka osób. Warto wspomnieć też o coraz modniejszych leżakach, które można zobaczyć choćby na bulwarach.

Wśród innych ważnych elementów infrastruktury parkowej są stojaki na rowery. W Polsce powstaje sporo nowych dróg rowerowych, także w parkach, stąd trzeba pomyśleć o parkingu na jednoślady. W wielu miastach uruchomiony jest zresztą projekt, dzięki któremu można wypożyczać rower na określony czas. Jednym z punktów gdzie są zaparkowane są właśnie parki. Co do samych stojaków, to i w tym przypadku projektanci nie są ograniczeni do jednego, standardowego modelu, producenci oferują na przykład stojaki w formie kłódki czy klucza.

To tylko najważniejsze przedmioty, a przecież architekturę parku czy bulwaru tworzą także takie elementy jak donice, popielniczki czy wiaty. Rzadko zwracamy na nie uwagę, ale z pewnością bez nich wypoczynek w parku byłby mniej komfortowy.

Źródło:

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.