Mała szklarnia na rozsady – jaką najlepiej wybrać?

Uprawa pod osłoną ma wiele zalet. Nawet gdy brak szans na postawienie dużej szklarni, to można zdecydować się na szklarnie małe przeznaczone pod wysiew nasion i na rozsady. Mały tunel przydomowy zapewnia roślinom stabilny i szybki wzrost, a jednocześnie od razu je odpowiednio hartuje. Dzięki temu stają się mocniejsze i zdrowsze.

Mała szklarnia – duże zyski

W strefie klimatycznej Polski okres wiosenny charakteryzuje się zmiennymi temperaturami, czasami przygruntowymi przymrozkami, długotrwale utrzymującymi się opadami lub wręcz przeciwnie – suszą. To wszystko sprawia, że wschodzące rośliny lub młode sadzonki nie mają odpowiednich warunków do spokojnego rozwoju. Niewiele osób decyduje się na wcześniejsze wsadzanie rozsad do gruntu niż w połowie maja. W ten sposób znacznie skraca się okres wegetacyjny. Przy niesprzyjającej pogodzie niektóre gatunki warzyw ciepłolubnych mogą nawet nie dojrzeć.

Dlatego warto kupić chociaż małe szklarnie przydomowe. Nie trzeba wtedy martwić się kaprysami pogodowymi, ponieważ osłonka dobrze izoluje od zimna i zbyt dużej wilgotności. Chroni zatem wrażliwe rośliny, które ładnie się wzmacniają i szybciej potem dają plony.

Mała szklarnia w ogrodzie

Mały tunel poliwęglanowy – model Eko – www.sklep.arlenteam.pl

Małe szklarnie przydomowe najlepsze z możliwych

W ofercie rynkowej można znaleźć różne typy szklarni. Niektórzy zwracają uwagę wyłącznie na cenę, co bywa zwodnicze. Modele foliowe rzeczywiście są tanie, ale przecież ich wytrzymałość pozostawia wiele do życzenia. Czasami po jednym sezonie nadają się wymiany. Z kolei tradycyjne szklarnie z powłoką szklaną charakteryzują się stabilnością. Problem w tym, że są ciężkie i wymagają wykonania fundamentów, więc nie da się ich przenosić.

Dlatego w ostatnich latach coraz więcej osób wybiera nowoczesne szklarnie poliwęglanowe, które łączą lekkość modeli foliowych z solidnością szklanych, a przy tym wyróżnia je mobilność oraz możliwość zapewnienia roślinom optymalnych warunków wzrostu. Mocna konstrukcja ze stali ocynkowanej nie potrzebuje osadzenia w gruncie, a i tak gwarantuje wytrzymałość nawet w wypadku silnych wiatrów. Powłoka z poliwęglanu chroni uprawiane warzywa, kwiaty lub zioła nie tylko przed zimnem i opadami, ale także przed szkodliwością promieniowania UV.

Przykładem takiej małej szklarni poliwęglanowej jest model z oferty Arlen Team – Optima o wymiarach 3 x 2 x 2,1 m. Ta niewielka, a zarazem bardzo solidna szklarnia nie wymaga składania na zimę, ponieważ wytrzymuje obciążenie śniegiem do 280 kg/m2. W związku z tym nadaje się nawet na tereny górskie, gdzie opadów zawsze więcej. Jej klasyczny wygląd dobrze komponuje się z przestrzenią ogrodu. Jednak przede wszystkim mała szklarnia Optima zapewnia rozsadom czy uprawianym warzywom warunki najlepsze z możliwych.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.