Maliny polka – wymagania, sposoby uprawy, charakterystyka

Każdy, kto w dzieciństwie próbował malin prosto z krzaczka, z pewnością wie za co warto docenić te czerwone owoce. Jedną z odmian malin, która jest odporna zarówno na mrozy, jak i na choroby i szkodniki, jest malina polka. Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć i jak ją hodować?

Rubus ideaus “Polka” – malina Polka charakterystyka

Maliny polka to odmiana polskiej, plennej odmiany malin. Charakterystyczne dla maliny polki jest to, że daje ona silne odrosty korzeniowe. Jej pędy są sztywne, lekko łukowato wygięte na wierzchołku. Pokryte dużą ilością kolców. Roślina ta rośnie do 1,5 m wysokości. Owocuje od lipca – na zeszłorocznych pędach, aż do początku października – na pędach tegorocznych.

Owoce tego krzewu są idealne zarówno na świeżo jak i do mrożenia, czy wszelkich przetworów:

  • nalewek,
  • dżemów,
  • win,
  • galaretek.

Dlatego maliny polka są tak popularne w naszych ogrodach. Owoce deserowe, duże lub średniej wielkości. Maliny polka są bardzo słodkie.

Maliny polka – uprawa

Stanowisko

Jeśli chodzi o stanowisko, to do uprawy maliny polka nadaje się teren całego naszego kraju. Jednak nie poleca się sadzenia maliny na glebach nieprzepuszczalnych, na których roślina może być zalana, oraz na glebach piaszczystych, gdzie płytki system korzeniowy może zostać zbyt szybko wysuszony. Nawet krótkotrwałe przesuszenie rośliny powoduje bowiem problemy z zawiązaniem się owoców.

Maliny polka lubią być uprawiane w glebie lekko kwaśnej. Najlepiej czują się na stanowiskach o lekkim południowo-wschodnim lub południowo zachodnim pochyleniu. Mogą być również uprawiane na płaskim terenie, a nawet pod przykryciem.

Nawożenie

Maliny mają bardzo płytko umieszczony system korzeniowy. Przez to będziemy musieli regularnie nawozić nasze krzewy, by móc cieszyć się soczystymi i dużymi owocami. Powinniśmy do tego wykorzystać nawozy łatwo przyswajalne. 

Ponadto jeżeli wiemy, że nasza gleba jest kwaśna, to będzie ona wymagała wapniowania. Jednak nie bezpośrednio przed sadzeniem, a minimum kilka tygodni wcześniej.

By odpowiednio przygotować glebę, warto zastosować nawożenie organiczne. Najlepiej sprawdzi się do tego obornik. Jeśli nie mamy dostępu do obornika, możemy zastosować nawozy zielone.

Sadzenie

Sadzonki maliny polka sadzimy co 0,3-0,5 m w rzędzie. pomiędzy rzędami powinniśmy zostawić ponad 1,5 metra odstępu. Młode rośliny sadzimy późną jesienią lub wczesną wiosną. Zaleca się jednak sadzenie maliny jesienią, ponieważ roślina taka ma później lepszy start i szybszy wzrost.

Cięcie

Pierwsze cięcie młodych roślin wykonujemy wiosną. Zaraz po ich zasadzeniu. Wszystkie pędy tniemy zaraz przy ziemi. Dzięki temu roślina wypuści więcej nowych pędów, które będą obficie owocować. Warto jednak pamiętać, że najobficiej roślina obfituje w kolejnym roku.

Warto utrzymywać wyraźne odstępy pomiędzy poszczególnymi krzewami. Musimy mieć też na uwadze to, by wycinać pędy słabsze i takie, które za mocno zagęszczają naszą roślinę. W ten sposób możemy zmniejszyć ryzyko występowania chorób grzybowych takich jak szara pleśń. Zabieg ten poprawi także wielkość naszych owoców.

Maliny polka – wykorzystanie w kuchni

Wykorzystanie maliny polka w kuchni
Źródło: Pixabay.com

Malina polka idealnie sprawdzi się zarówno w przetworach jak i w deserach. Będzie odpowiednia do galaretek, a także nalewek. Duże, soczyste i zwięzłe owoce idealnie nadają się do spożycia na świeżo. Pamiętajmy jednak, aby dość szybko je spożytkować, gdyż stosunkowo w krótkim czasie czernieją i nie wyglądają estetycznie. Mimo, że malina polka jest odporną odmianą na choroby, zaniedbana uprawa łatwo może zarazić się wirusami i grzybami, które sprawiają, że liście i łodygi krzewu rdzewieją, a sama roślina słabiej owocuje.

Odmiana ta wykazuje dużą odporność na krzaczastą karłowatość maliny oraz zamieranie pędów malin. Na tę drugą chorobę mogą zapadać jedynie krzewy, które rosną w niesprzyjających, podmokłych terenach. Jeśli przycinamy maliny jesienią, nie musimy przejmować się szkodnikami. Jeżeli jednak chcemy cieszyć się zbiorem owoców w przyszłym roku i obcinamy pędy na wiosnę, problemem mogą się stać kistnik malinowiec lub kwieciak malinowiec.

Źródło:

  • https://www.akademiaroslin.pl/sadzonki-malin/malina-polka.

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.