Malowanie dachu – czy farby wodne to rzeczywiście ekologiczne rozwiązanie?

Czy farby wodne, które są przedstawiane jako rozwiązanie ekologiczne, rzeczywiście takim są w przypadku malowania dachów? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości i podpowiadamy, jakie farby faktycznie są najmniej szkodliwe dla środowiska.

Farba ekologiczna, czyli jaka?

Ekologiczność farby możemy rozumieć dwojako – po pierwsze, za farby ekologiczne mogą być uznane te, które nie emitują do środowiska szkodliwych substancji już po nałożeniu powłoki, lub też takie, których proces produkcyjny jest mniej szkodliwy dla przyrody.

Biorąc pod uwagę pierwszą kwestię, należy stwierdzić, że wpływ powłoki farby nałożonej na dach na środowisko jest bardzo niewielki. Dodatkowo zminimalizować go może profesjonalne nałożenie powłoki oraz przygotowanie do malowania, np. podgrzanie farby celem poprawienia jej parametrów, czyszczenie dachówki lub przygotowanie blachy, wówczas przyczepność farby jest lepsza, dlatego jej oddziaływanie na środowisko jeszcze bardziej spada. Pod względem trwałości powłoki niewątpliwie lepiej wypadają farby rozpuszczalnikowe.

Drugą kwestią jest ekologiczność etapu produkcji. Wbrew pozorom tutaj również farby wodne nie wypadają tak dobrze. Dlaczego? W ich produkcji niezbędne są wypełniacze mineralne, które pozyskać można przez eksploatację kopalń. Produkcja farb wodnych nie obywa się także bez syntezy polimerów czy zastosowania biocydów i środków konserwujących.

Czym powinna się charakteryzować ekologiczna farba?

Ekologiczna farba to taka, która jest odporna na wypłukiwanie różnych substancji z wodą do środowiska, a także taka, której powłoka jest trwała (farby rozpuszczalnikowe wykazują nawet czterokrotnie większą wytrzymałość), odporna na korozję i porastanie mchem. Oprócz tych właściwości farby rozpuszczalnikowe gwarantują samoczyszczącą powłokę, a także przez dłuższy czas zachowują głęboką barwę, gwarantując satysfakcję z wizualnego efektu.

Malowanie dachu farba wodną – i co dalej?

Farby wodne niestety wykazują mniejszą odporność na warunki atmosferyczne i łatwiej ulegają wypłukiwaniu przez wodę szkodliwych substancji do kanalizacji lub gleby. Mniejsza trwałość powłoki sprowadza się do konieczności częstszego malowania, a to z kolei wiąże się z:

  • koniecznością użycia większej ilości farby;
  • emisyjnością, wynikającą z konieczności transportu materiałów na miejsce pracy;
  • koniecznością użycia kolejnych dawek środków czyszczących, biocydów, impregnatów.

Jeśli nie będziesz zadowolony z efektów malowania dachu farbą wodną, które szybko przestaną być widoczne, wówczas ponowne malowanie dachu odbędzie się z pewnością przy użyciu farby rozpuszczalnikowej. A przecież można zrobić to od razu.

Czy farby wodne mają zalety?

Jak najbardziej! Przede wszystkim są łatwiejsze w użyciu, a malowanie nimi nie wymaga posiadania fachowych umiejętności. Ich trwałość jest w zupełności wystarczająca, jednak nie na zewnątrz, a we wnętrzach. Dlatego malowanie dachu z blachy lub dachówki lepiej przeprowadzić za pomocą farb rozpuszczalnikowych.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.