Malowanie ścian z płyt g-k – to prostsze niż myślisz!

Płyta gipsowo-kartonowa nadaje się do malowania, a na końcowy efekt wpływa nie tylko rodzaj farby, jaką wybierzemy, ale przede wszystkim odpowiednie przygotowanie powierzchni do czynności malarskich. Od tego zależy nie tylko estetyczny wygląd odnowionej ściany, ale też trwałość malowania i wydajność używanej farby.

Jakie czynności należy wykonać w celu przygotowania płyty g-k do malowania?

Odpowiednie przygotowanie ścianki wykonanej z płyty gipsowo-kartonowej może przełożyć się na całkowity koszt remontu. Warto więc przyjrzeć się tematowi nieco bliżej, żeby uzyskać pożądany efekt i nie przepłacać. Dobrze przygotowane podłoże sprawi, że ilość zużytej farby będzie mniejsza niż w przypadku użycia jej na ścianie bez tych przygotowań. Prace przygotowawcze obejmują:

  • oczyszczenie powierzchni z zabrudzeń, czyli umycie jej wodą przy pomocy jakiegoś detergentu i odczekanie aż wyschnie,
  • wyrównanie powierzchni za pomocą masy szpachlowej, czy gładzi gipsowej w przypadku stwierdzenia dziur po hakach, czy wkrętach,
  • przeszlifowanie drobnoziarnistym papierem ściernym wyschniętej gładzi,
  • odpylenie ściany za pomocą szczotki, lub wilgotnej szmatki,
  • zastosowanie preparatu gruntującego zapewniającego lepszą przyczepność farby do podłoża.

Po wykonaniu tych podstawowych i koniecznych czynności można przystąpić do malowania wybraną farbą. Efekt końcowy będzie zależał również od tego, jaką farbę wybierzemy.

Jaką farbę wybrać do malowania ścian g-k?

Na rynku jest wiele rodzajów farb nadających się do malowania ścian gipsowo-kartonowych. Można zdecydować się na farby zmywalne, lub nie, matowe, z połyskiem, lub tzw. półmat. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Warto jednak wiedzieć, że farby matowe nie wywołują refleksów świetlnych na ścianie, jak w przypadku tych z połyskiem. Te ostatnie jednak rozjaśniają pomieszczenie. Ważniejsze jednak jest to, do jakiego rodzaju pomieszczenia farbę wybieramy. Szczególnie kuchnia i łazienka wymaga zastosowania specjalnych farb wodoodpornych.

To, jaką farbę wybierzemy do odświeżenia ściany g-k powinno zależeć od rodzaju malowanego pomieszczenia. Najistotniejsze jest jednak właściwe przygotowanie podłoża do malowania. Powyższe wskazówki mogą to znacznie ułatwić.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.