Meble na wymiar do Twojej kuchni

Meble na wymiar to świetne rozwiązanie dla każdej kuchni, zwłaszcza niewielkiej, mało ustawnej lub wyposażonej w liczne wnęki czy rury instalacyjne. Kuchnia jest niezwykle ważnym pomieszczeniem dla każdego domownika. To serce całego domu lub mieszkania. Nie ma osoby, która do niej nie zagląda.

Meble na wymiar to rozwiązanie sprzyjające przestrzeni każdej kuchni

Przelotna kawa, poranne spotkanie przy śniadaniu, wspólne gotowanie obiadu czy przygotowywanie romantycznej kolacji – do wszystkich tych wyjątkowych okoliczności służy właśnie kuchnia. Dzieli się ona ciepłem, posiłkiem, pięknymi, apetycznymi zapachami z całą rodziną, łagodząc konflikty, kusząc wspólną i wyjątkową chwilą.

W kuchnie meble nie są zmieniane zbyt często. Dlatego podczas aranżowania tego wyjątkowego pomieszczenia warto zainwestować w jak najlepsze rozwiązania i optymalnie wykorzystać każdy, nawet najmniejszy kąt. Liczy się bowiem każdy centymetr powierzchni, gdyż kuchenne przygody wymagają sporej ilości miejsca do przechowywania. Wybierz meble na wymiar!

Projektowanie kuchni, w której użyte będą meble na wymiar

Aby dobrze zorganizowana kuchnia mogła służyć nam przez długie lata, trzeba odpowiednio ją zaprojektować. Od czego zacząć? Przede wszystkim musimy ustalić dokładne wymiary pomieszczenia, a także miejsca przeznaczonego na meble kuchenne. Ważna będzie także odległość od sufitu do podłogi, a także długość każdej ściany.

Przy projekcie dobrze będzie zaznaczyć okna, drzwi, a także wszelkie przyłącza – aby meble nie blokowały przejścia, ani nie zasłaniały światła naturalnego. Plan powinien odzwierciedlać też wszystkie elementy wystające, na przykład wentylacyjne kratki, gniazdka, rury czy nawet włączniki światła.

Meble na wymiar w każdej kuchni

Najlepszym rozwiązaniem dla kuchni posiadające wiele z elementów wypisanych w powyższym akapicie, jest zabudowa kuchenna na wymiar. W planie takiej zabudowy należy pamiętać jednak o tym, aby urządzenia AGD zostały rozmieszczone zgodnie z podstawową zasadą aranżowania, która znacznie zwiększa ich funkcjonalność.

Kuchnia z meblami na wymiar uwzględniać powinna również liczbę domowników, którzy będą z niej niewątpliwie korzystać. Inaczej bowiem zaprojektowana będzie kuchnia dla singla, inaczej dla nowożeńców, a jeszcze inaczej dla całej rodziny. W każdym wypadku przestrzeń ta musi być jednak poręczna i estetyczna.

Układ aranżacji kuchni z wykorzystaniem mebli na wymiar

Podczas urządzania wnętrza kuchni należy dopasować układ mebli na wymiar do kształtu pomieszczenia – tak, aby w pełni wykorzystać dostępną w nim przestrzeń. Rozmieszczenie mebli będzie też miała ogromny wpływ na komfort użytkowania kuchni. W projektach zabudowy kuchennej stosuje się różne układ, które optymalnie wykorzystują przestrzeń.

Popularnymi rozwiązaniami dla aranżacji przestrzeni kuchennej są między innymi:

  • układ z wyspą – to projekt, który najlepiej sprawdzi się w nieco większych pomieszczeniach, często otwartych na inne przestrzenie,
  • układ liniowy – w takiej kuchni wszystkie elementy zabudowy umieszcza się w jednej linii, na przykład pod najdłuższą ścianą, reszta przestrzeni służy swobodnej komunikacji,
  • układ L – tutaj meble na wymiar rozłożone są wzdłuż dwóch, prostopadłych do siebie ścian, układ ten pasuje najlepiej do kuchni szerokich i długich,
  • układ G, a także układ U – najkorzystniej prezentują się w kuchniach dużych, a także w kuchniach łączonych na przykład z salonem,
  • układ dwuliniowy – najlepszy przy szerokich pomieszczeniach, gdyż meble na wymiar rozłożone są wzdłuż dwóch przeciwległych ścian, między którymi odległość nie powinna stanowić przestrzeni mniejszej niż 90 centymetrów.

Zasada trójkąta roboczego w kuchni z meblami na wymiar

Projektując kuchnię warto pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego. Zakłada się w niej, że kuchenna przestrzeń powinna zawierać miejsce na strefę gotowania (którą stanowią w głównej mierze kuchenka i piekarnik), strefę zmywania (zlew, pod którym umieszcza się najczęściej kosz na resztki z talerzy), a także strefę przechowywania (przede wszystkim lodówka, ale także szafki na produkty).

Odległość pomiędzy strefami powinna wynosić od jednego metra do dwóch. Niestety, rzadko kiedy możemy pozwolić sobie na takie rozplanowanie pomieszczenia. Często ogranicza nas bowiem metraż. Na szczęście profesjonalny projektant zna wszystkie zasady, a poznając nasze potrzeby i możliwości, jakie daje nasza kuchnia, jest w stanie rozplanować zabudowę w taki sposób, aby uwzględniała wszystko, co niezbędne i potrzebne nam podczas gotowania.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.