Mieszkanie w spadku — jak sprzedać?

Nie każdy spadkobierca chce zatrzymać mieszkanie odziedziczone w spadku. Co trzeba wiedzieć, aby bezpiecznie zbyć odziedziczoną nieruchomość? Czy każdy musi zapłacić podatek dochodowy po sprzedaży mieszkania? Zapraszamy do lektury.

Czy mieszkanie ze spadku można sprzedać?

Nie istnieją żadne powody, dla których sprzedaż mieszkania pochodzącego ze spadku byłaby niemożliwa. Mieszkanie może zostać sprzedane po dopełnieniu niezbędnych formalności. Spadkobierca powinien posiadać notarialny akt poświadczenia dziedziczenia i zaktualizować wpis w księdze wieczystej, jeżeli mieszkanie ją posiada.

Kiedy można sprzedać odziedziczone mieszkanie?

Co do zasady, odziedziczone mieszkanie można sprzedać w każdej chwili. Jeżeli jednak sprzedający chce uniknąć konieczności płacenia podatku dochodowego, powinien dopilnować jednego, istotnego terminu. Obowiązek podatkowy nie powstaje wówczas, gdy sprzedaż mieszkania odbywa się po upływie pięciu lat od momentu, w którym to spadkodawca stał się właścicielem nieruchomości. To bardzo korzystna zmiana w przepisach podatkowych, ponieważ przed jej wprowadzeniem pięcioletni termin biegł od momentu, kiedy to spadkobierca wszedł w posiadanie nieruchomości. Warto pamiętać, że termin ten jest liczony w latach podatkowych, a nie kalendarzowych.

Jak sprzedać mieszkanie nabyte w drodze spadku?

Aby w ogóle móc myśleć o sprzedaży mieszkania nabytego w spadku należy posiadać dokument potwierdzający prawo do nieruchomości. Mowa o prawomocnym postanowieniu sądu stwierdzającym nabycie spadku lub o notarialnym akcie poświadczenia dziedziczenia. Jeżeli spadkobierca zgromadził komplet niezbędnych dokumentów, może przystąpić do sporządzania oferty sprzedażowej.

Kluczowym elementem każdego ogłoszenia sprzedażowego jest cena. W określeniu rynkowej wartości nieruchomości pomóc może rzeczoznawca majątkowy. Specjalista przygotowuje pisemny raport znany jako operat szacunkowy. W dokumencie uwzględnione są wszystkie czynniki mające wpływ na wartość nieruchomości. Rzeczoznawca majątkowy analizuje stan prawny i techniczny nieruchomości, po czym dokonuje szacunków na podstawie wybranej metody i podejścia.

Oczywiście istnieją darmowe kalkulatory, które na podstawie kilku danych są w stanie za darmo oszacować wartość mieszkania, jednak takie rozwiązanie ma szereg wad. Algorytm skupia się na analizie cen ofertowych podobnych mieszkań i nie bierze pod uwagę wielu istotnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które charakteryzują daną nieruchomość.

Istotnym elementem ogłoszenia są także zdjęcia. Fotografie powinny być wyraźne i wykonane z odpowiedniej perspektywy. Warto pamiętać także o tym, aby odpowiednio przygotować mieszkanie do sprzedaży. Mowa tu o odświeżeniu ścian, usunięciu usterek, wyniesieniu zepsutych mebli i zbędnych ozdób.

Potencjalnych nabywców można szukać poprzez serwisy ogłoszeniowe lub skorzystać z ofert pośredników i agencji nieruchomości.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Kluczowym aspektem jest dokument potwierdzający prawo do nieruchomości.Ponadto warto przygotować:

  • zaświadczenie potwierdzające brak zaległości finansowych w stosunku do spółdzielni lub wspólnoty,
  • zaświadczenie o braku osób zameldowanych w lokalu/domu,
  • odpis z księgi wieczystej,
  • zaświadczenie o posiadaniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Czy i jaki podatek trzeba zapłacić od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości?

Sprzedaż mieszkania odziedziczonego w spadku jest obarczona koniecznością zapłacenia podatku dochodowego w wysokości 19% osiągniętego dochodu. Podatek w takiej sytuacji jest dość wysoki, ponieważ mieszkanie zostało otrzymane za darmo, dlatego istnieje niewiele wydatków, które można w tej sytuacji odliczyć jako koszty uzyskania przychodu. Prostym sposobem na uniknięcie zapłaty wysokiego podatku dochodowego jest przystąpienie do sprzedaży, kiedy upłynie termin pięciu lat podatkowych, od kiedy spadkodawca wszedł w posiadanie nieruchomości. Jeżeli termin upłynie dopiero za kilka lat, a spadkobierca chce zbyć nieruchomość już teraz, istnieje inne rozwiązanie. Jest nim skorzystanie z ulgi mieszkaniowej. Spadkobierca ma trzy lata na wydanie pozyskanych środków na własne cele mieszkaniowe. W innym przypadku zapłacenie podatku dochodowego jest konieczne.

Artykuł powstał przy współpracy z reczoznawcą majątkowym Łukaszem Góralczykiem

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.