Modelarstwo – czy to tylko hobby? Jak rozpocząć przygodę z nim?

Wielu mężczyzn już od dzieciństwa interesowało się modelarstwem i pierwsze modele sklejali pod nadzorem ojca. Obecnie także modelarstwo jest popularnym hobby, które może stać się też źródłem dodatkowego zarobku, wszak nie brakuje kolekcjonerów różnych modeli samochodów i samolotów.

Dlaczego warto zacząć przygodę z modelarstwem?

Trzeba przyznać, że modelarstwo znacząco poszerza horyzonty. Można wiele dowiedzieć się choćby na temat historii bitew czy danego sprzętu militarnego, bowiem modelarstwo dotyczy bardzo często budowania samolotów, czołgów bojowych czy okrętów wojennych. Każdy tego rodzaju pojazd nie jest łatwy do złożenia, dlatego tym większa jest satysfakcja, kiedy się to uda. Dzięki modelarstwu już od wieku dziecięcego można ćwiczyć zdolności manualne i konstrukcyjne. Takie hobby uczy też cierpliwości. Pozwala spotykać się z innymi miłośnikami tej aktywności i prezentować swoje modele w konkursach modelarskich.

Jak wybrać pierwszy model do sklejania? Na co trzeba zwrócić uwagę?

Wybór pierwszego modelu do sklejania nie jest łatwy, wszak asortyment w sklepach jest bardzo różnorodny. Na pewno pierwszy model nie może być bardzo skomplikowany, bo nie należy porywać się od razu na skomplikowany projekt mimo że razem z nim dostajemy pełną instrukcję. Model powinien posiadać idealnie spasowane części, co znacząco ułatwia pracę początkującemu modelarzowi. Generalnie należy zacząć od modeli najtańszych, gdyż im bardziej skomplikowany model, tym droższy. Trzeba mierzyć siły na zamiary, aby potem nie być rozczarowanym z końcowego efektu, zwłaszcza, że każdy model trzeba wykonać z dużą precyzją, a przecież na początku trudno ją osiągnąć.

O czym należy pamiętać przy budowie modelu plastikowego?

Warto pamiętać, że każda część plastikowego modelu ma przyporządkowany numer. Dzięki temu składanie jest znacząco ułatwione. Ramki z częściami są oznaczone kolejnymi literami alfabetu, co sprawia, że odnalezienie danego elementu jest łatwiejsze. Oczywiście budując pierwszy model z plastiku koniecznie należy korzystać z instrukcji. Zanim do danego elementu użyty zostanie nowy klej do plastiku, trzeba pomalować tę część według instrukcji. Do modeli mogą być przeznaczone różnorodne farby. Sklejanie danego modelu należy wykonywać punkt po punkcie. Należy zachowywać przy tym wszelkie środki bezpieczeństwa.

Jakie narzędzia należy zgromadzić przed składaniem pierwszego modelu samolotu czy czołgu?

Jest wiele narzędzi i elementów, które dla modelarza są wprost niezbędne i jeśli już zdecydowałeś, że pierwszy model na pewno nie będzie Twoim ostatnim, zainwestuj w nie. Absolutnym minimum, które musisz zgromadzić na samym początku to: cążki do wycinania elementów, nożyk modelarski, klej do plastiku przeznaczony do modeli plastikowych, papier ścierny, farbki modelarskie i pędzelek. Przy pracach modelarskich potrzebny jest papier ścierny o gradacji od 240 do 1000. W przypadku nakładania kleju do plastiku trzeba bardzo uważać, by nie nałożyć go zbyt dużo. Plastik może się przez to zniekształcić. Najlepiej wybierać kleje do plastiku z dozownikiem wysokiej jakości. Dzięki temu klejenie można wykonać precyzyjnie i bez błędów. Generalnie na kleju do plastiku nie można oszczędzać. Dla początkujących polecany jest produkt, który szybko odparowuje, jest rzadki i nie pozostawia żadnych śladów. Można nim łatwo skleić dwa elementy, smarując pędzelkiem krawędź pomiędzy nimi. W przypadku bardzo małych elementów warto aplikować klej z użyciem precyzyjnej igły do dozowania. Warto wiedzieć, że w przypadku słabej jakości modeli potrzebna bywa szpachlówka do wyrównania niedoskonałości. Do mocowania drobnych elementów przyda się pęseta. Do dużych modeli polecane są farby w sprayu. Najczęściej stosuje się farby akrylowe, które w przeciwieństwie do olejnych są bezwonne. Co ważne niektóre farby można zmywać z powierzchni modelu specjalnym zmywaczem, a to daje możliwość pomyłki. W końcu przy pierwszych modelach trzeba jeszcze nabrać wprawy. Farby nadają się do malowana pędzelkiem lub aerografem.

Modelarstwo to coś więcej niż hobby. To pasja, którą wiele osób chce się dzielić. Chcąc spróbować swoich sił warto zainwestować w podstawowy zestaw narzędzi i akcesoriów, a także prosty model.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.