Mój wymarzony zawód – architekt krajobrazu

Zanim z wielkim hukiem zaczniemy projektować, czeka nas praca, praca i jeszcze raz praca. Bez czegoś takiego jak doświadczenie, ciężko być architektem, tym bardziej krajobrazu.

Wstaje nowy dzień, a architekt? Już od godziny na nogach

Życie architekta to życie zgodnie z rytmami pór roku. Od wiosny do jesieni jest praca w dzień i w nocy, a zimą czas na odpoczynek. Wytężony czas pracy latem jest konieczny, gdyż wtedy zbieramy pieniądze na sezon martwy.

Praca architekta to trudne zadanie

Jeśli mamy obsesję na punkcie naszych paznokci, to praca architekta prędko ją zweryfikuje. Tu się częściej biega w kaloszach po błocie, niż w szpilkach po chodnikach. Ale praca na świeżym powietrzu ma swoje plusiki. Nie grozi nam lordoza od siedzenia przy biurku, bo częściej niż po rysik będziemy sięgać po… dalmierz.

Wolny strzelec

Praca architekta to praca nie na etat. Raczej liczmy się z koniecznością założenia własnej działalności, ewentualnie spółki ze szkółką roślin. Połączenie wspólnych sił odbiorcy końcowego i producenta daje obu wymierne korzyści.

Praca przy biurku

Dziewczyna przed komputeremTen zawód to takie połączenie technologii z tradycją. Część zlecenia spędzamy w biurze przed komputerem, a resztę w terenie. Oczywiście z tego powodu nie bardzo jest sens wynajmować całe biuro. Lepiej skorzystać z opcji jaką daje nam biuro na godziny, Warszawa czy Wrocław są pełne ofert dla freelancerów w przystępnych cenach. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż za czas spędzony w terenie po prostu nie płacimy.

Praca z naturalnym produktem

Chcąc zostać architektem krajobrazu nie wystarczy, że przeczytamy kilka książek z tej dziedziny. Teoria szybko zostanie zweryfikowana. Musimy nauczyć się poznawać po wyglądzie z jakim rodzajem gleby mamy do czynienia. Umieć przewidzieć, czy dany teren jest podmokły, czy wręcz przeciwnie. I na koniec jakie rośliny nadają się do konkretnych warunków.

Praca z ludźmi

Powyższe umiejętności musimy jeszcze skontrować ze swoimi predyspozycjami do pracy z ludźmi. Czyli taki architekt musi być otwarty, odważny i potrafiący prowadzić negocjacje i mediacje. Umiejętność utrzymania relacji odpowiednich z klientem to podstawa w budowaniu marki.

Czy da się wyuczyć zawód architekt krajobrazu? Wyuczenie jest wręcz podstawą do zaczęcia projektowania. Teorię można zdobyć czytając książki i blogi. Tak naprawdę najwięcej się dowiemy podczas pracy bezpośrednio w ogrodzie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.