Montaż garażu blaszanego krok po kroku – jak zamontować blaszak?

Jedną z głównych zalet garażu blaszanego poza ceną jest szybkość i łatwość zamontowania. Co prawda, to nie sam montaż zazwyczaj sprawia problemy, ale fakt, że blaszana konstrukcja musi być mocno przymocowana do podłoża tak aby wichura go nie przewróciła.

Pozwolenie na garaż blaszany

Zanim zaczniemy przygotowywać się do postawienia garażu, należy określić jaką wielkość będzie mieć nasza konstrukcja. Jeżeli powierzchnia blaszaka nie przekracza 35 m2, nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.

Podłoże pod garaż blaszany

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod garaż blaszany. Grunt musi być uprzednio oczyszczony. Najlepszą opcją będzie przygotowanie wylewki betonowej o wymiarach trochę większych niż będzie sama konstrukcja. Zalecane jest, alby każdy bok wylewki wystawał około 20 cm poza krawędź ściany – ma to na celu zapewnienie lepszej izolacji garażu. Dodatkowo, wylewka powinna mieć co najmniej 10 mm grubości, a przed jej wylaniem zaleca się rozsypać kruszywo, aby stworzyły się na powierzchni naturalne szczeliny. Woda zimą zamarza, a szczeliny stworzą przestrzeń, gdzie może ona ulegać rozprężeniu, przez co beton będzie mniej podatny na pęknięcia i zniszczenie.

Montaż garażu blaszanego

Mówiąc prościej pod garaż blaszany 3×5 metra, należy przygotować wylewkę o rozmiarze 3,4×5,4, a jeszcze wcześniej – na etapie szalowania, trzeba uprzednio zmierzyć jego przekątną i upewnić się, czy na pewno jest odpowiednia. Przy nieprawidłowych obliczeniach istnieje ryzyko, iż podłoże będzie krzywe, co oznacza, że po jednej stronie obiektu będzie za dużo betonu, a po drugiej zbyt mało.

Montaż garażu blaszanego

Kolejnym etapem jest już sam montaż garażu blaszanego. Najczęściej producent dostarcza garaże w jednej bryle, a następnie montuje na przygotowanym gruncie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielne zamontowanie garażu, warto poprosić drugą osobę o pomoc, ponieważ konstrukcja nie należy do najmniejszych. Montaż kończy się na przeniesieniu całej bryły garażu na uprzednio przygotowany grunt.

Ostatnim etapem jest zabezpieczanie garażu z blachy. Zakotwiczenie garażu blaszanego jest czasochłonne, natomiast najlepszą metodą jest wylanie wspomnianej warstwy betonu i następnie umocowanie w niej specjalnych elementów, pasujących do otworów wywierconych w powierzchni podłoża i garażu. Istnieje też drugi sposób: najpierw ustawić konstrukcję na oczyszczonym podłożu, a dopiero potem zabezpieczyć teren za pomocą betonowej wylewki. Korzystając z tego sposobu, należy jednak pamiętać, aby beton wysechł – w przeciwnym razie blaszak może zagłębić się w wilgotnej wylewce.

Podczas zabezpieczania garażu należy pamiętać o kilku zasadach. Używane przez nas kotwy muszą posiadać wszystkie stosowne atesty (najczęściej są to rozwiązania 10×100 lub 10×120), te elementy można łatwo skręcać i wykręcać w każdej chwili. Jeżeli nasza konstrukcja nie będzie stała na betonowe wylewce, tylko na np. kostce brukowej, musimy pamiętać o odpowiednim wierceniu otworów, gdyż bruk jest delikatnym materiałem, który podczas wiercenia może zacząć się kruszyć. Można również postawić garaż blaszany na wkopanych w ziemię blokach fundamentowych, lecz należy pamiętać, że bloki te muszą być zbrojone. Ostatnim elementem jest dopilnowanie, aby ściana blaszaka stykała się z podłożem w miejscu łączenia – nie mogą pozostawać tam szpary, gdyż to skutkuje niestabilnością, a także może doprowadzić do tego, iż wiatr będzie przenikać do wewnątrz obiektu, dodatkowo go wychładzając.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.