Na co zwrócić uwagę wybierając materac dla alergika?

Powszechnie każdy wie, że do wygodnego i zdrowego snu niezbędne jest posiadanie dobrego materaca. Powinien się on więc charakteryzować nie tylko odpowiednią technologią wykonania, lecz także dobrym rozmiarem. Co jednak w sytuacji, gdy kupuje się materace dla alergików? Jakimi cechami powinny się one charakteryzować?

Czym jest materac antyalergiczny?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jaki konkretnie rodzaj materaca może zostać polecony osobom chorującym na alergię, warto się w pierwszej kolejności zastanowić nad tym, czym tak właściwie jest antyalergiczny materac. Czym on się wyróżnia i w jaki sposób oddziałuje na człowieka i jego otoczenie, że minimalizuje alergie?
Każdy doskonale wie, że za powstawanie alergii stoją alergeny. To właśnie one odpowiadają za reakcje alergiczne i nieprzyjemne dolegliwości. Kluczem jest więc to, aby materac zapewniał śpiącej na nim osobie izolacje od alergenów. Oznacza to, że po pierwsze materac musi być wykonany z tworzywa, które niwelować będzie w maksymalnym stopniu możliwość osadzania się na nim alergenów, takich jak np. kurzu i roztoczy, lecz również maksymalnie ograniczać będzie możliwość rozwoju na jego powierzchni lub w jego wnętrzu pleśni i grzybów, które zaliczane są do najczęstszych alergenów.

Jaki materac można polecić?

Skoro już wiadomo, jak to wszystko wygląda od strony teoretycznej, warto się teraz zastanowić nad tym, jaki konkretnie materac można polecić. Na który model w pierwszej kolejności zwrócić uwagę odwiedzając sklep z materacami?
Jedną z najlepszych propozycji w tym wypadku będzie z całą pewnością materac piankowy. Dzięki temu, że jest to wersja wykonana w całości z wysokoelastycznej pianki, nie tworzy w choćby nawet najmniejszym stopniu odpowiedniego dla grzybów i pleśni środowiska do rozwoju. Co więcej, takie rodzaje materacy zawsze wykonane są z antyalergicznej pianki, która dodatkowo niweluje ryzyko osadzania się na niej alergenów.
Innym bardzo ciekawym rozwiązaniem jest materac lateksowy. Lateks sam w sobie jest produktem o bardzo silnym działaniu antyalergicznym, dlatego też jest to model, który z całą pewnością może być polecany wszystkim alergikom. Jego ogromną zaletą jest to, że nie tylko nie tworzy odpowiednich warunków do rozwoju pleśni, lecz, co więcej, powoduje, że na jego powierzchni nie osadzają się alergeny.
Czy jest natomiast jakiś materac, który nie powinien być kupowany przez alergików? Jak najbardziej są takie modele, a jednym z nich na pewno jest materac kieszeniowy. Posiada on dość sporo wolnej przestrzeni w swoim wnętrzu, a to sprawia, że gromadzi się w nim może zabrudzenie np. w postaci naskórka, który może być przyczynkiem do powstawania uczulającej pleśni.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.