Na czym polega budowa domów szkieletowych?

Budowa domu to jedna z największych inwestycji w życiu. Przedsięwzięcie to wiąże się z wysokimi kosztami, a także z dość długim czasem, który należy poświęcić na przedsięwzięcie. Ciekawą możliwością jest budowa domów szkieletowych. Warto wiedzieć na czym polega ich fenomen oraz z czym wiąże się ich budowa.

Czym jest dom szkieletowy?

Domy szkieletowe cieszą się coraz większą popularnością. Wiążą się one z mniejszymi nakładami finansowymi, a także krótszym czasem potrzebnym na realizację. Głównym materiałem, z którego powstają domy jest drewno. Ściany buduje się z desek, które umieszcza się co 40 lub 60 cm. Poszczególne elementy łączy się specjalnymi metalowymi złączkami lub po prostu gwoździami. Szkielet przytwierdza się do fundamentu, a całą konstrukcję stabilizuje płyta poszycia i materiał ocieplający.

Warto zaznaczyć, że budowa domów szkieletowych wymaga wielkiego doświadczenia oraz precyzji, ponieważ wszelkie błędy mogą bardzo negatywnie wpłynąć na estetykę i walory użytkowe domu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie fachowców.

Co warto wiedzieć o domach szkieletowych?

Drewno to materiał delikatny i o wiele mniej wytrzymały niż beton. Dlatego budując domy szkieletowe koniecznie trzeba wykorzystać drewno o bardzo wysokich standardach. Może ono zapewnić stabilizację oraz bezpieczeństwo nawet na 100 lat.

Aby wykonać szkielet z powodzeniem można wykorzystać dąb, deglazję lub modrzew. Bardzo często używa się także sosny. Warto zaznaczyć, że wszystkie deski powinny być strugane czterostronne i suszone w bardzo wysokiej temperaturze. Ważna jest także impregnacja specjalnymi preparatami. Suszenie drewna odbywa się w pomieszczeniach, w których temperatura sięga do 75 st. C. W takich warunkach surowiec może uschnąć nawet w kilkanaście godzin i stać się dość jałowy.

Kolejnym etapem prac jest struganie. Czterostronne wykończenie pozwala na osiągnięcie gładkiej oraz jednolitej powierzchni desek. Ostatnim etapem jest frezowanie.

Budowa domów szkieletowych

Pierwszym etapem podczas budowy domów szkieletowych jest znalezienie odpowiedniego biura projektowego i zdecydowanie się na właściwy projekt, który spełnia wszelkie wymogi. Następnym etapem jest uzyskanie niezbędnych pozwoleń, bez których nie można rozpocząć procesu budowy. Załatwienie wszelkich spraw związanych z budową domu trwa mniej więcej trzy tygodnie, natomiast na pozwolenie czeka się do 65 dni. Inwestor musi przygotować następujące dokumenty:

  • decyzję dotyczącą warunków zabudowy,
  • 4 egzemplarze projektu zabudowy,
  • zaświadczenie o tym, że projektant należy do danej izby zawodowej.

Warto zaznaczyć, że pozwolenie na budowę domu drewnianego jest konieczne, kiedy znajduje się one na terenie ochrony przyrody.

Początek budowy domów szkieletowych jest zupełnie podobny do budowy domów murowanych. W pierwszej kolejności stawia się fundamenty, które mogą być nieco lżejsze. Następnie rozpoczyna się proces produkcji ścian nośnych i zewnętrznych. Składają się one z kilku warstw i zapewniają dobrą izolację cieplną. Należy także pamiętać o zastosowaniu foli wiatroizolacyjnej i wełnie mineralnej.

Kiedy szkielet jest już gotowy, należy przystąpić do prac wykończeniowych. Wykonuje się elewację, a także pełną obróbkę blacharską. Można wykonać tynk lub okładzinę z drewna. Wewnątrz łączy się wszelkie instalacje, szpachluje się łączenie ścian itd. Całość prac zajmuje jedynie trzy miesiące. Po tym czasie właściciel może myśleć o przeprowadzce.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.