Na jakie czynniki zwracać uwagę przy zakładaniu fotowoltaiki?

Fotowoltaika to gorący temat w ostatnich latach. Tysiące gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw decydują się na instalacje założone na dachach, gruntach czy w formie farm słonecznych. Natomiast warto się zastanowić się, jakie czynniki są istotne przy decyzji o opłacalności zakupu instalacji fotowoltaicznych. Dlatego też w niniejszym artykule dowiesz się nieco więcej o tych kwestiach.

Umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej

Pierwszą sprawą jest odpowiedzenie sobie na pytanie: gdzie założyć fotowoltaikę? A więc możliwości są zazwyczaj dwie: na gruncie lub na dachu. W przypadku gospodarstw domowych (a na nich się skupimy w tym artykule) dużo popularniejsza jest ta druga forma. Zajmuje mniej miejsca, zazwyczaj jest niezacieniona przez budynki i nie wpływa na walory estetyczne naszego ogrodu.

Położenie, kąt i konstrukcja dachu

Druga sprawa to prawdopodobnie najbardziej istotna kwestia zakładania fotowoltaiki, jeśli chodzi o jej opłacalność i rentowność. Najpierw położenie – najlepiej, żeby nasze panele były położone po południowej stronie. Wtedy otrzymają najbardziej optymalną dawkę światła, co przełoży się na większą produkcję energii. Kolejnym zagadnieniem jest kąt dachu. Na poziomych lub bardzo ostrych dachach istnieje możliwość, że panele nie będą mogły być założone bądź będą groziły zawaleniem. Dlatego najlepiej jest wybierać części dachu, które są szerokie, od strony południa, a ich kąt nie jest zbyt ostry. Ostatnim tematem w kwestii miejsca położenia fotowoltaiki jest sama konstrukcja dachu. Musi on być solidny i w miarę wytrzymały – tak, żeby utrzymał od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów (w zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej). Odpada więc tutaj azbest, słoma lub dziurawy/uszkodzony dach. Natomiast nadaje się dachówka (z różnego materiału), gont bitumiczny, a nawet papa. Poza tym jeśli planujemy niedługo remont dachu, to lepiej poczekać z inwestycją w panele słoneczne.

Fotowoltaika na dachu budynku

Źródło: Globaleco.pl

Możliwe dotacje i moc paneli

Warto również zwrócić możliwe dofinansowania do założenia instalacji fotowoltaicznych. Albowiem istnieje kilka programów, które mogą nam pokryć dużą część poniesionych kosztów. Są to chociażby Mój prąd 3.0, Ulga termomodernizacyjna, Czyste Powietrze czy Energia Plus.

Ostatnią sprawą jest dostosowanie mocy paneli do naszych rachunków i możliwości. W Internecie jest pełno różnej maści kalkulatorów obliczających takie sprawy. Jednak każda posiadłość jest inna i może mieć inne wymagania. Przykładowo planowany zakup klimatyzatora lub samochodu elektrycznego może nam podwoić lub potroić wydatki na prąd. Dlatego w tym przypadku warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy przygotują ofertę spersonalizowaną pod nasze oczekiwania i możliwości finansowe.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.