Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie kosy spalinowej?

Kosa spalinowa jest niezwykle przydatnym narzędziem ogrodowym, gdyż idealnie sprawdza się nawet w przypadku bardzo trudno dostępnych miejsc. Aby kupić dobry model kosy spalinowej, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów.

Moc silnika oraz średnica cięcia kosy spalinowej

Kupując kosę spalinową, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak moc silnika czy średnica cięcia kosy. Decyduje to o komforcie pracy. Im większa jest moc silnika kosy spalinowej, tym dłużej urządzenie może pracować bez odpoczynku. To z kolei bardzo ważne w przypadku dużych trawników, a także obszarów o większej powierzchni. Kosy o większej mocy silnika doskonale radzą sobie także z różnymi niedogodnościami. Może być to zarówno bardzo wysoka trawa, jak i również grubsze chwasty. Moc silnika wpływa także bezpośrednio na szerokość koszenia. Na rynku dostępne są urządzenia o mocy silnika od 452 W do 3 KM.

Ponadto ważna jest także średnica koszenia. Jeżeli jest ona większa, wówczas dużo szybciej można uporać się z koszeniem trawy. Oczywiście większa średnica daje także mniejsze możliwości w zakresie manewrowania. Dlatego urządzenia takie nie sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach oraz tam, gdzie jest stosunkowo wąsko. Dlatego wybór kosy spalinowej należy uzależnić przede wszystkim od wielkości swojego ogrodu oraz od swoich potrzeb. Bardzo często kosy wykorzystywane są do usuwania zieleni ze skarp, pagórkowatych terenów, a także wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości koszenia trawy tradycyjną kosiarką spalinową. Ponadto dźwięk w silniku spalinowym powinien być dodatkowo tłumiony, aby dzięki temu nie powodował dyskomfortu dla operatora oraz otoczenia.

Zbiornik paliwa oraz regulacja rękojeści kosy spalinowej

Podczas wyboru kosy spalinowej warto zwrócić uwagę również na pojemność zbiornika paliwa. Jest to ważne głównie podczas koszenia dużych terenów zielonych. W takiej sytuacji nie trzeba często martwić się o konieczność dolewania paliwa. Oczywiście im większa jest pojemność zbiornika paliwa, tym większy jest całkowity ciężar urządzenia. Tym samym operowanie kosą spalinową może być wówczas nieco mniej komfortowe oraz będzie wymagało większej tężyzny operatora. Warto wybierać także modele, które posiadają dostosowanie rękojeści do własnego wzrostu. Jest to także bardzo ważne w kontekście komfortu pracy oraz jej efektywności.

Co więcej, ważny jest także zastosowany mechanizm tnący. Kosy spalinowe, które posiadają głowicę z nylonową żyłką, są najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Wyróżniają się prostą konstrukcją mechanizmu tnącego, co jednocześnie wiąże się z niskimi cenami. Innym rozwiązaniem jest natomiast wybór mechanizmu tnącego z nożami wykonanymi z metalu lub tworzywa sztucznego. Jest to kosa dużo bardziej wytrzymała, która poradzi sobie może nawet z drobnymi gałązkami. Dlatego solidne, oraz ostre na krawędziach tarcze to doskonałe rozwiązanie dla profesjonalnego użytkowania, lecz również dla osób, które preferują wytrzymały sprzęt, do wycinania nawet bardzo twardych chwastów.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.