Najczęściej popełniane błędy podczas wynajmu krótkoterminowego apartamentu/mieszkania

Wynajem mieszkania jest coraz popularniejszą opcją na prowadzenie biznesu. Jednak dla większości z nas jest to dodatkowe źródło dochodu. Jak prowadzić ten biznes i jakich błędów się wystrzegać, by nie zadziałać na własną szkodę?

Jeden rodzaj ogłoszeń

Jednym z głównych błędów jest ograniczanie się do rezerwacji bezpośrednich lub tylko do portali rezerwacyjnych. Aby zwiększyć zainteresowanie naszym obiektem, co przełoży się bezpośrednio na zyski, warto wystawić apartament na kilka portali, np. booking i airbnb, na stronach typowo ogłoszeniowych, takich jak olx, ale także możemy stworzyć stronę internetową poświęconą naszemu biznesowi. Rezerwacje bezpośrednie sprawiają, że klienci czują przywiązanie do konkretnego lokalu.

Brudne mieszkanie

Koniecznie musimy zadbać o wizerunek i pozytywne opinie. Udostępnianie brudnego mieszkania albo zniszczonych urządzeń przekłada się bezpośrednio na negatywne oceny wystawiane nam przez gości. A to głównie opiniami poprzedników, kierują się nowi klienci. Warto zadbać, aby lokal był czysty oraz odpowiednio wyposażony – przy wyposażaniu mieszkania dobrze się kierować uwagami gości. Zadowolony gość nie tylko ponownie wynajmie od nas mieszkanie, ale także poleci je innym.

Warto też reagować na negatywne opinie klientów – konstruktywna odpowiedź będzie świadczyć o naszym profesjonalizmie.

łazienka w wynajmowanym apartamenie

Niedostosowane ceny

Cenę wynajmu powinniśmy dostosować nie tylko do pory roku, ale także powinniśmy sprawdzać jakie wydarzenia będą się odbywać  w tym czasie w naszym mieście. Cenę za dobę możemy podwyższyć nie tylko w sezonie letnim, ale także na święta, Sylwestra, na czas trwania festiwali muzycznych czy dużych konferencji, albo wtedy gdy nie ma zbyt dużo dostępnych wolnych lokali. Ale aby zarabiać na wynajmie, musimy sprawdzać ceny konkurencji oraz dostosować się do sytuacji na rynku. Jeśli za bardzo podniesiemy opłatę, nie znajdziemy klientów, a jeżeli cena będzie za niska – moglibyśmy zarobić więcej.

Długość pobytu

Zbyt długi minimalny czas pobytu sprawi, że ciężej nam będzie wynająć apartament. Często, dla własnej wygody, ustawiamy tydzień jako minimalny czas wynajmu. A to niestety odstrasza potencjalnych klientów. Warto postawić na gości weekendowych, albo na osoby podróżujące służbowo, które zatrzymają się u nas tylko przez dobę lub dwie. W przypadku co najmniej tygodniowych pobytów możemy zaproponować zniżkę za dłuższy pobyt, co także przyciągnie zainteresowane osoby. Pozwoli to nam na ciągłość wynajmów, przez co nasz zysk się zwiększa.

Niekorzystne zdjęcia w ogłoszeniu

Wystawiając ogłoszenie o mieszkaniu na wynajem, musimy zadbać o odpowiednie zdjęcia. To one są wizytówką apartamentu i to najczęściej na ich podstawie klient decyduje czy chce skorzystać z naszej oferty. Zdjęcia powinny być profesjonalnie zrobione i przedstawiać wszystkie zalety naszego mieszkania. Nie mogą być zbyt ciemne, czy niewyraźne. Ale zdjęcia także muszą zgadzać się z rzeczywistością. Przed zrobieniem zdjęć należy wysprzątać całe mieszkanie. Możemy także skorzystać z home stagingu, czyli profesjonalnego przygotowania mieszkania na wynajem. Pozwoli to na stworzenie atrakcyjnej oferty, która przyciągnie klientów i zwiększy nasz dochód.

Jeżeli tylko będziemy wystrzegać się powyższych błędów, nasza inwestycja w mieszkanie na wynajem bardzo szybko okaże się dochodowa.

————

Marek Matuszek – apartmore.pl

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.